2015.12.07. 12:31
Miénk itt a tér...
Évszázados adósságát teljesítette Tata közössége felé Európa és a magyar állam azzal, hogy segítséget nyújtott a város történelmi terének megújulásához.
Zsúfolásig megtelt a Kossuth tér az ünnepi átadóra. Amikor megálmodták ennek a létesítménynek az új arculatát, funkcióját bizonyára arra törekedtek, hogy ez legyen az a hely, ahol minden városlakó, kicsik és nagyok egyaránt jól meglesznek majd. A megnyitón a tervezők és kivitelezők gondolata lépten, nyomon tetten érthető volt, hiszen a mosolygós karonülőktől, a derűsen szemlélődő nagymamákig mindenki otthon érezte magát.
A tatai alakulat katonazenekara ritmusos induló hangjaival „foglalata el” a teret, majd nemzeti fohászunkat már százak énekelték együtt... A megjelenteket rövid múltidézésre csábította a narrátor, felelevenítve a tér több évszázados történetét. Miként lett Tata egykori fő- és piacteréből valódi városközpont. Azt is megtudhattuk, hogy a megszokott főterektől eltérő jellegű városközpontot 1938-ban újították fel utoljára.
Tata önkormányzata 2008-ban, a Magyary-tervben fogalmazta meg, hogy a képviselő-testület a városlakókkal egyetemben el szeretné érni, hogy a Kossuth tér ismét a fő tere legyen a barokk kisvárosnak.
A kivitelezési munkák során a városközpont fejlesztése a történelmi műemlékek megőrzésének jegyében zajlott. Emellett a zöldfelületben is jelentős előrelépések történtek, de ahol lehetett, megőrizték a téren már korábban meglévő növényzetet is. A város megújult főterén megjelenik a tatai hagyományokhoz kapcsolódó vízi látványosság, egy ivókút, illetve egy „cascade” szökőkút együttes formájában. Mintegy – jó értelemben – figyelmeztetve az erre sétálókat, hogy ez a történelmi település a malmokon túl az élővizek városa is.
Az ünnepi térátadón többek között részt vett Vitályos Eszter, európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár, Bencsik János országgyűlési képviselő, dr. Kancz Csaba megyei kormánymegbízott, Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke, valamint a történelmi egyházak, illetve Tata testvérvárosainak képviselői is.
Az ünnepség a Kenderke Tata Táncegyüttesének lendületes bemutatójával kezdődött, de fellépett a város Európa szerte ismert ugróköteles csoportja, sőt a méltán híres baji művészi kerékpárosok is.
Az esemény szónokai közül Michl József polgármester arról beszélt, hogy Tata fantasztikus kincsekkel van tele, amely végtelen forrása az alkotásnak. A most kialakított tér is ilyen, amely nem sablonos, ám szervesen kapcsolódik az európai kultúrkörbe.
– A tér rengeteg apró üzenetet is hordoz – mondta a városvezető –, amelyet nekünk kell apránként felfedeznünk, megfejtenünk, mert így válik ez a hely igazi közösségi térré...
Bencsik János, dr. Kancz Csaba, valamint Popovics György köszöntőjükben egyebek mellett pedig azt emelték ki, hogy ez az esemény több mint egy ünnepély, ez az együvé tartozásról és az összefogás erejéről is szól.