Közélet

2015.12.01. 08:31

Három megye 84 településén 310 ezer embert látnak el

Lezárult az Északdunántúli Vízmű Zrt. eddigi legnagyobb beruházása, a tatabányai XV/C vízakna felújítása, jelentették be a tegnapi tájékoztatón, a részvénytársaság székházában.

M.K.

Dr. Jelen Tamás, az ÉDV Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy sikeresen zárult a XV/C vízakna teljes felújítása, amelyhez az Európai Unió és a magyar állam 2 milliárd 116 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. Hangsúlyozta, hogy a beruházás előkészítésében elévülhetetlen érdemei vannak a záró rendezvényen jelen lévő Bencsik Jánosnak, a Tatai-medence országgyűlési képviselőjének, aki még államtitkárként segítette a pályázatot.



– A városban, a helyi közéletben egyfajta szellemi megtermékenyítő folyamat indult be a vízakna átalakításával, biztonságba helyezésével – emelte ki a vezérigazgató. – A tervek között szerepel ugyanis a most kezdődő tatabányai Jó szerencsét! emlékév folyamán egy látogatóközpont létrehozása a vízaknánál, ahol „civilek” is leszállhatnak a mélybe. Az ÉDV Zrt. marad az egyetlen „rezervátum” a környéken, ahol mélyművelésű bányászkodással foglalkoznak. Műszakilag teljesen üzembiztos, szinte minden elemében korszerűsített az akna, méghozzá a következő fél évszázadra. A következő nagy feladat majd a felsőgallai XIV/A vízakna felújítása lesz.

Dr. Páris Zoltán műszaki vezérigazgató-helyettes emlékeztetett, hogy fél évszázada, 1965-ben hozták létre Síkvölgyön a XV/C vízaknát, majd pár évvel később a kitermelt kincs már eljuthatott a fogyasztókhoz. Nagy szükség volt a beruházásra, hiszen a vezetékek, gépek elöregedtek. A támogatást 2011-ben nyerte el az ÉDV Zrt., közbeszerzési eljárás után a Swietelsky Kft. lett a tervező, a fővállalkozó. A munkák tavaly kezdődtek meg, de mindjárt szükségessé vált az eredeti tervek felülvizsgálata a karsztvízszint emelkedése miatt. Új szivattyúk kellettek, a gépészet kicserélése, valamint csapolófúrások annak érdekében, hogy tudják majd biztosítani a 30 000 köbméter/nap vízhozamot. Kicserélték a szellőztető-rendszert, kasház épült, új vastalanító készült. Hozzátette, hogy főleg az utolsó hónapokban ember feletti teljesítményt nyújtottak a kivitelezők, különösen a bányában dolgozók.

Hesz Ferenc, a kivitelező társaság főépítés-vezetője arról szólt, hogy az előkészítés során figyelemmel voltak az esetleges vízbetörés kezelésére is. Az öt szivattyú úgy állt munkába, hogy mindegyik Oroszlány és Tatabánya irányába egyaránt képes továbbítani a vizet. Az új kapcsolótérből biztosítják az energiaellátást. A szállítóvezetékeket is korszerűsítették az udvartéren, ahol a munka befejezése után megtörtént az újrahumuszolás, füvesítés is.

– Vastalanító épült az egykori szolgálati lakások helyén – tette hozzá a szakember. – Itt a megrendelő kérésére vegyszeradagolás nélkül megy végbe a folyamat. Három csapolófúrást végeztünk, az elsőt száz méter hosszan, kevés vizet találtunk. A másodiknál meglepetésre már kilenc méterre a vágat falától nagy mennyiségű vízre bukkantunk, ezt termelhetőre kiépítettük. Még egy furattal teljesen bebiztosítottuk az összesen 30 000 köbméter/nap vízhozamot.

Összegzésként, ami a fogyasztónak a legfontosabb: unokáik is kiváló, ásványvíz minőségű vízhez jutnak a vezetékekből.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!