Közélet

2015.12.18. 08:53

Fizetős foglalkozások?

Csak a tanórák maradnának ingyenesek, minden más iskolai foglalkozásért fizetniük kellene a szülőknek, ha a köznevelési törvényt valóban úgy módosítják, ahogy arról több újságban is lehetett olvasni a napokban.

P.P.

Az igazságról Czunyiné dr. Bertalan Judit államtitkárt kérdeztük volna elsőként, de fontos tárgyalásai miatt nem sikerült. Más szakemberek és szülők viszont elmondták a véleményüket.

Megyei információ A tervezet szerint állítólag nem csak a tanórákon kívüli iskolai foglalkozások válnának fizetőssé, de a jövőben nem lenne térítésmentes a felkészülés az első szakképesítésre, és költségtérítésessé válna a szakmai alkalmassági vizsga, a pályaalkalmassági vizsgálat, s elvennék a gyógypedagógiai tanácsadás, a korai fejlesztés és gondozás, a fejlesztő nevelés ingyenességét is.

Ezek, s az ehhez hasonló információk több helyen is megjelentek. Bár megpróbáltuk megtalálni, de sehol sem akadtunk a 2011. évi CXC. törvény módosításával kapcsolatos elképzelésekre, ezért azokról megkérdeztük szűkebb hazánk több szakemberét.

Szabó Gáborné, a Pedagógus Szakszervezet megyei elnöke azt mondta, hogy hivatalos forrásból még nem kapott értesítést. Központjuk jogászai sem jelezték az álláspontjukat, aminek valószínűleg az az oka, hogy ők sem rendelkeznek pontos információkkal. Később úgy fogalmazott, hogy ha igazak a napvilágra került elképzelések, akkor azokat csak döbbenetesnek lehet minősíteni, hiszen az esélyegyenlőtlenséget fogják növelni, s nem annak csökkentését.

Szabóné szerint a KLIK közismerten pénzhiánnyal küzd, de felháborítónak tartaná, ha az állam helyett valóban a szülőknek kellene fizetni, amit nem csak a hátrányos helyzetűek nem tudnának vállalni, de az egyre jobban lecsúszó középréteghez tartozók sem.

Volf Árpád, a rédei Móra iskola igazgatója szerint inkább a hírek ellenkezőjének kellene igaznak lennie. Főleg azért, mert az oktatási intézmények már régóta nem tudják fedezni a nem tanórai foglalkozások kiadásait. A közelmúltban ők például elvitték diákjaikat a győri uszodába, ami nem történhetett volna meg a helyi vállalkozók önzetlen támogatása nélkül. Korábban arra is volt példa, hogy a diákönkormányzat költségvetéséből fizették ki a sportversenyre utazás költségeit, mert az iskolának erre sem volt pénze. Véleménye szerint az ilyen kiadásokat nem a szülőknek, hanem a KLIK-nek kellene fizetni.

A KLIK területei vezetője, a kisbéri tankerület igazgatója, Kolonics Éva azt mondta, hogy hivatalos értesítést még ő sem kapott a törvénymódosítással kapcsolatban. Csupán a közismert hetilap ezzel kapcsolatos cikkét olvasta, s januárban tervezi, hogy ellenőrizni fogja az abban szereplő információkat. Azok valóságtartalmában egyébként azért kételkedik, mert tudomása szerint még a módosítási kezdeményezések egyeztetése sem kezdődött el, nem hogy azok társadalmi vitája.

Cáfol az államtitkárság
A félreértésekkel és rosszindulatú feltételezésekkel ellentétben sem az Emberi Erőforrások Minisztériumának, sem a kormánynak nincs olyan terve, amely a köznevelésben jelenleg térítésmentesen igénybe vehető ellátások körét szűkítené - rögzítették, kiemelve: továbbra sem kell fizetni a szakmai versenyekért, a szakkörökért, a diáknapokért, az énekkari foglalkozásért, más művészeti tevékenységért, az iskolai sportkörökért, a házibajnokságokért. Kiemelték: a törvénymódosítások nemhogy csökkentették volna, épp bővítették a köznevelés és szakképzés rendszerében az ingyenesen, illetve térítésmentesen nyújtott nevelés-oktatás körét. Már nemcsak az első, hanem a második szakképesítés is külön térítési vagy tandíj fizetése nélkül megszerezhető az állami köznevelési közfeladat-ellátás körében, tehát az állami fenntartású, illetve az állami feladatellátásban közreműködő egyházi és magánintézményekben. Tekintettel arra, hogy jól látható módon a szakképzés ingyenességére vonatkozó szabályok törvényi szinten, a szakképzésről szóló törvényben jelennek meg, ezért - mindössze jogtechnikai okokból - törölni kellett az ezzel párhuzamos rendelkezéseket egy alacsonyabb szintű jogszabályból, a kormányrendeletből.    

A cikkben idézett szolgáltatások ingyenességét immáron nem kormányrendelet, hanem a szakképzési törvény tartalmazza, tehát látható, hogy csak jogtechnikai és nem tartalmi módosítás történt - hangsúlyozta az államtitkárság.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!