Közélet

2015.02.10. 19:47

A szerzetes költőre emlékeztek Oroszlányban

Címkék#oroszlány

Mécs László szerzetes-költőre emlékeztek születésének 120. évfordulója alkalmából a minap az oroszlányi művelődési központban, ahol Nagy Csaba, a szervező Rákóczi Szövetség helyi elnöke köszöntötte a több mint félszáz érdeklődőt, köztük Lazók Zoltán polgármestert és Rajnai Gábor alpolgármestert.

kemma.hu

A két világháború közötti vallásos líra legnépszerűbb, leghatásosabb egyéniségére, Mécs László premontrei szerzetes-költő, lapszerkesztő, könyvtáros 1895. január 17-én Hernádszentistvánon született, de életének és munkásságának jelentős része Nagykaposhoz kötődik – kezdte előadását Gabri Rudolf, a felvidéki Szülőföldön Magyarul Társulás elnöke.
Mint elhangzott, a jubileum alkalmából 2015-ben emlékévet hirdettek, amelynek során egyebek mellett megemlékezéseket, esszéíró versenyt, rajzversenyt hirdetnek, konferenciát szerveznek a felvidéki magyar tannyelvű oktatási intézményekben.

<hirdetes

Mécs Lászlóról nevezték el a nagykaposi Magyar Házat, ahol a hagyatékot digitalizált, illetve kiállított formában gondozzák és aminek döntő részét Skultéty Csaba író-publicista bocsátotta a ház rendelkezésére.

A dokumentumok között korabeli családi fényképfelvételek, a költő kézzel írott versei, jegyzetei és személyes levelezése is megtalálható, de az eddig megjelent művei, a munkásságával foglalkozó újságcikkek, kritikák és egyéb írások, valamint eddig nem publikált hangfelvételek, Mécs-interjúk, illetve egyéb kordokumentumok is a hagyaték részét képezik.

A költő tiszteletére egyébként rendszeresen emléknapot szerveznek, amit néhány éve Sólyom László köztársasági elnök is felkeresett.
A megemlékező program második részében Gabri Kornélia, a nagykaposi Magyar Ház munkatársa Mécs László műveivel, költészetével ismertette meg a jelenlévőket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!