2014.01.19. 15:09
Épül-szépül Kecskéd
Arra, hogy egy település civil szervezeteinek és önkormányzatának együttműködése mennyire gyümölcsöző lehet, Kecskéd jó példával szolgál.
Ha már a tónál tartunk: ennél a pontnál nem lehet említés nélkül hagyni a horgászegyesület pályázatát, amely egyrészt a partvédelem, másrészt a műanyag ráccsal ellátott sétány kialakítására vonatkozik. Pár kilométerrel arrébb az Öreg Iskola udvar felőli szárnyában is szembetűnő lesz a változás. A néptáncegyesület már a tavalyi év végén nekilátott a tető felújításának, amely megelőzi azt, hogy a közeljövőben helytörténeti bemutatótermet alakítsanak ki. Az időjárás függvényében megkezdődnek a templomfelújítás munkálatai is. Először a tetőt hozták helyre, a felújítás második ütemében a tornyot, most pedig a hajót. A sportöltöző sem marad meg a régi formájában.
A plébánia épületét még a nyáron – 14.477.028 forintos pályázati pénzből – ifjúsági szálláshellyé alakították, így sikerült megmenteni település egyik legrégebbi épületét a pusztulástól. De akad még teendő. Ezért az alapítvány ez év januárjában a Vértes-Gerecse Vidékfejlesztési közösséghez egy újabb 10 millió forintos támogatási igényt nyújt be.– Ebből az összegből szeretnénk a gazdasági épületek tetőszerkezetét felújítani, az udvart parkosítani, a kerítést kicserélni, a riasztórendszert kiépíteni valamint evőeszközökkel, tányérokkal, mosógéppel és tv-vel felszerelni az ifjúsági szállást – zárta szavait Csapucha Tamás elnök.
Végleges formát kap Szűz Mária, Mária Magdolna és Szent János szobra
Két műemlékké nyilvánított kincset őriz Kecskéd. Az egyik a Szent Anna katolikus templom, a másik a szomszédos temetőben található Kálvária szoborcsoport. A Kecskéd Községért Alapítvány ez utóbbi restaurálása, a megközelítéséhez szükséges út térkövezésére és a környezet parkosítására, a Vértes- Gerecse Vidékfejlesztési Közösségéghez benyújtott pályázat révén 16 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert.Az alapítvány még decemberben elszállítatta Újhartyánba a szoborcsoportot és így elkezdődhetett a több hónapos munka. A cél az, hogy Rizmajer Róbert gondos restaurálása után a nyár végére ismét eredeti pompájában díszítse a temetőkertet.
Az országos műemlékjegyzék Komárom-Esztergom megyei nyilvántartása szerint a jelenlegi kereszt, a korpusszal újabb kiegészítés, amelyet a talapzattal együtt 1956-ban készítettek. Az eredeti feszület három mellékalakot Szűz Máriát, Mária Magdolnát és Szent Jánost ábrázolta.
– Zettisch Mária közbenjárására Schmidtmayer Csaba, a Tatai Kuny Domokos Megyei Múzeum gyűjteménykezelője rendelkezésünkre bocsátotta Révhelyi Elemér 1938-ban készült archív felvételét, amely alapján eredeti állapotában tudjuk rekonstruáltatni a szoborcsoportot – nyilatkozta Csapucha Tamás elnök.
Az alapítvány még decemberben elszállítatta Újhartyánba a szoborcsoportot és így elkezdődhetett a több hónapos munka. A cél az, hogy Rizmajer Róbert gondos restaurálása után a nyár végére ismét eredeti pompájában díszítse a temetőkertet.
Az országos műemlékjegyzék Komárom-Esztergom megyei nyilvántartása szerint a jelenlegi kereszt, a korpusszal újabb kiegészítés, amelyet a talapzattal együtt 1956-ban készítettek. Az eredeti feszület három mellékalakot Szűz Máriát, Mária Magdolnát és Szent Jánost ábrázolta.
– Zettisch Mária közbenjárására Schmidtmayer Csaba, a Tatai Kuny Domokos Megyei Múzeum gyűjteménykezelője rendelkezésünkre bocsátotta Révhelyi Elemér 1938-ban készült archív felvételét, amely alapján eredeti állapotában tudjuk rekonstruáltatni a szoborcsoportot – nyilatkozta Csapucha Tamás elnök. -->