2013.07.03. 09:18
Öt évig bérelné, majd megvenné Oroszlány a fűtőművet
Az oroszlányi távfűtés jövője dőlt el a rendkívüli testületi ülésen.
Az első választható opció szerint – amely a zrt. teljes támogatását élvezi – 2020-ig az önkormányzat működtetné, majd a határidő lejártával mintegy 4,6 milliárd forintért megvásárolná a most 6,3 milliárdért épülő létesítményt. A második és harmadik verzió abban megegyezik, hogy az MVM vállalná a működtetést, de ezzel párhuzamosan megszüntetné a 2020-ig szóló hosszútávú hőértékesítési szerződést, amely az Oroszlányi Szolgáltató Zrt. és a Vértesi Erőmű között köttetett, és újat kötne. Amennyiben 2020-ig szignóznának az önkormányzat kötelezettséget vállalna a megvásárlásra, de ha 2035-ig szólna, akkor az MVM tulajdonában maradna az erőmű.
Valamennyi változat lényege a távhőszerződés megszüntetése. Abban az esetben, ha a testület nem fogadja el egyik változatot sem, hét év múlva a városnak új hőforrásról kell gondoskodnia. Az ülésen, amelyen Nagy Sándor az MVM termelési vezérigazgató-helyettese is részt vett, az ellenzék elöljáróban leszögezte nem kívánja támogatni az előterjesztést. Erre indokot egyrészt a konkrét tervek, számok és több kiaknázatlan lehetőség hiánya, másrészt a gyors döntéshozatal szolgáltatott. A ciklus történetében először névszerinti szavazás döntött a most még csak elvi, később technikai megoldásokat felsorakoztató ügyben. A grémium az első alternatívára voksolt: 2015-től jelképes bérleti díjért üzemelteti a város, 2020 végén pedig megvásárolhatja a leendő fűtőművet.
Ami eddig történt (számokban)...
2011-ben a Vértesi Erőmű fő tulajdonosa a Magyar Villamos Művek Zrt. döntött: 2014 év végén befejeződik az oroszlányi erőmű szénbázisú energiatermelése, így a hőtermelés is.2012 augusztusában az érdemi szakaszba lépett tervezet szerint az MVM (gazdasági okok miatt) biomassza alapú fűtőmű mellett érvelt. Szeptemberben az önkormányzat a jelenlegi távhőárak megtartása érdekében alakított egy árbizottságot (Takács Károly, Lázár Mózes, Káldy Lajos, Kontschán Jenő tagságával), amit az MVM idén júniusig nem hívott össze.
Az idén májusban a zrt. közgyűlésen tárgyalt a fűtőmű ügyéről, majd egy hónappal később három alternatívát közölt. Végleges döntés – az MVM részéről – augusztus 29-i közgyűlésen várható.
2012 augusztusában az érdemi szakaszba lépett tervezet szerint az MVM (gazdasági okok miatt) biomassza alapú fűtőmű mellett érvelt. Szeptemberben az önkormányzat a jelenlegi távhőárak megtartása érdekében alakított egy árbizottságot (Takács Károly, Lázár Mózes, Káldy Lajos, Kontschán Jenő tagságával), amit az MVM idén júniusig nem hívott össze.
Az idén májusban a zrt. közgyűlésen tárgyalt a fűtőmű ügyéről, majd egy hónappal később három alternatívát közölt. Végleges döntés – az MVM részéről – augusztus 29-i közgyűlésen várható. -->