Közélet

2011.10.28. 07:15

Influenza: nyakunkon a szezon

Tavaly Komárom-Esztergom megyében 2045 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.

Arzt-Pintér Anna

 A tavalyi több mint kétezer beteg többsége a 15-59 éves korosztályból került ki. Mintát csak néhány esetben vettek, de hét betegnél a levett minta biztosan pozitív lett az új, A típusos influenzára – számolt be az előző évi statisztikákról Hollósiné dr. Szentesi Zsuzsanna, Komárom-Esztergom megyei tiszti főorvos.

Mint elmondta, a szezon hivatalosan minden év 40. hetével kezdődik és a következő év 20. hetéig tart, de csúcsát februárban szokta elérni.
A vírus többnyire nem közvetlenül, hanem valami közvetítő tárgy (kilincs, korlát, közös billentyűzet) segítségével talál új gazdaszervezetet. A beteg pedig már a tünetek megjelenése előtt, a hét napos lappangási idő alatt is fertőzhet.

Aki szövődmények nélkül átvészeli az influenzát, 5-7 nap alatt túl is lehet a dolgon, a kevésbé szerencsések hetekig harcolhatnak bakteriális tüdőgyulladással, torokgyulladással, mandulagyulladással.

Az influenza tünetei hirtelen jelentkeznek, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha hőemelkedés vagy láz, rossz közérzet, fejfájás, izomfájdalom együttesen jelentkezik. De súlyosabb esetben akár légszomj is előfordulhat.

Idén is ingyenes oltóanyag jár a fokozottan veszélyeztetetteknek

A szakemberek többek között a krónikus légzőszervi betegségben, immunhiányos állapotban szenvedőknek, asztmásoknak, 65 év felettieknek, egészségügyben vagy állatok közelében dolgozóknak ajánlják különösen, hogy oltassanak. Utóbbiaknál ugyanis fennáll az állati és emberi vírusok keveredésének veszélye is.

A 65 év felett akkor is fontos az oltás beadatása, ha egyébként egészséges emberről van szó, mivel az ő szervezetükre a szövődmények nagyobb veszélyt jelenthetnek.

A terhes nőket illetően óvatosabban fogalmaznak a szakemberek, de arra kérik a várandósokat és orvosaikat, mérlegeljék azokat a kockázatokat, amiket egy esetleges vírusfertőzés és annak szövődményei hordoznak, illetve amit maga az oltás jelenthet.

A betegséget megelőzhetjük, ha járványos időszakban kerüljük a zárt helyen összezsúfolódott tömeget, zsebkendőbe köhögünk, tüsszentünk, de a legalább 20 másodpercig tartó melegvizes-szappanos kézmosás is hatékony fegyver. A használt zsebkendőt azonnal dobjuk a kukába, mert rajta a vírusok még órákig életképesek maradnak.

A legjobb védekezés azonban az oltás. Fontos tudni, hogy hazánkban kizárólag elölt vírust tartalmazó oltóanyag kerül forgalomba. Az előző évi tapasztalatok alapján elmondható, hogy a vakcina ritkán okoz komolyabb mellékhatásokat, igaz az enyhébb helyi reakciót (bőrpírt) az oltottak 20 százaléka tapasztalta.

Az oltás célja kettős: a vakcina védi azt, aki beadatta, de védi az illető környezetében élőket, az adott esetben nem oltható személyeket is. 
Gyermekek esetében érdemes rákérdezni, hogy az aktuális, életkorhoz kötődő kötelező oltásokkal egyidőben beadható-e az influenza elleni vakcina vagy sem.

Szakemberek szerint az oltás 70-90 százalékos védelmet nyújt a vírussal szemben, de idejében be kell adatni a vakcinát, hogy a védettség kialakulhasson. Biztosan nem kell külön oltást beadatni az egyes influenzatörzsek ellen.

További részletek a pénteki 24 Órában!

A 65 év felett akkor is fontos az oltás beadatása, ha egyébként egészséges emberről van szó, mivel az ő szervezetükre a szövődmények nagyobb veszélyt jelenthetnek.

A terhes nőket illetően óvatosabban fogalmaznak a szakemberek, de arra kérik a várandósokat és orvosaikat, mérlegeljék azokat a kockázatokat, amiket egy esetleges vírusfertőzés és annak szövődményei hordoznak, illetve amit maga az oltás jelenthet. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!