Közélet

2011.02.11. 09:54

Bencsik János az energiaárakról

Az Új Széchenyi Tervet bemutató fórum előtt a Hotel Árpádban beszélgettünk Bencsik János államtitkárral, Tatabánya országgyűlési képviselőjével.

Mórocz Károly

 – Milyen sűrűn jön Tatabányára hivatalos, illetve nem hivatalos ügyekben? Mennyi kérés, felkérés, panasz érkezik önhöz?
– Hetente általában két-három alkalommal jövök a megyeszékhelyre valamilyen okból. Többnyire hivatalos ügyekben, de többször megnézem a Carbonex kézilabdacsapatát is. A Balatonfüred elleni fájó vereséget csak a tévében láttam. Február elején tartottam fogadóórát, van bőven kérés, panasz. Sokan fordulnak hozzám személyes, egzisztenciájukat érintő kérésekkel, hogy segítsek „harcolni” a hivatalokkal. Vannak, akik kisebb-nagyobb közösségek érdekében emelnek szót, tesznek javaslatot. Ügyvédi megkeresés is érkezett hozzám a Vértesi Erőmű csődeljárási egyezségével kapcsolatban a munkahelyi balesetben érintett dolgozók
kártérítési igényeiről.

– Mi a véleménye az energia árának emeléséről?
– Minél szűkebbé válik a hagyományos energiahordozók globális készlete, és emellett erőteljesen nő a felzárkózó országok energia iránti igénye, annál inkább emelkedik a fosszilis energia világpiaci ára. Egy helyen van lehetősége az államnak a beavatkozásra: az import energiahordozók fogyasztóhoz történő eljuttatásának költségeit kell kordában tartania. Az elmúlt év végén, az új gázárképlet felállításakor kikerült néhány indokolatlan tétel. Világossá tettük, hogy a szolgáltatók ne a szabályozott lakossági- , hanem a versenypiacon növeljék a nyereségüket. Jogszabályban rögzítettük, hogy a lakossági fogyasztói körben az eddigi 8-10 százalék helyett csak 4 százalék lehet a nyereségük.

NÉVJEGY

Bencsik János

Szarvason született 1965-ben. Teológus, szociológus és mérnök diplomája van. A rendszerváltás évétől 1998-ig az SZDSZ tagja volt, 2004-től a Fidesz-MPSZ tagja. 1990-től 20 éven át, 2010-ig Tatabánya polgármestere. A tavalyi év nyarától a

Nemzetgazdasági Minisztérium energiaügyi és otthonteremtési államtitkára, 2010 novemberétől a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára. Nős, öt gyermek édesapja.

– Milyen gyorsan nő az alternatív energiahordozók szerepe?
– A villamos iparban a következő húsz évben csak kiegészítő szerepet tölthet be. Most még minél nagyobb az aránya, annál drágább a végfogyasztói ár, ezért is vagyunk óvatosak. Csak azokat a technológiákat támogatjuk, amelyek megközelítően versenyképesek a fosszilis energiahordozókkal szemben. A hőellátásban ugyanakkor radikális térnyerésre lehet számítani. Most bocsátjuk társadalmi vitára a Nemzeti Energia Stratégiát, amely szerint két évtized múlva a
megújuló energia részaránya el kell, hogy érje a teljes fogyasztás egyharmadát. Ma még nem versenyképes, ami a megfizethetőséget illeti. Azonban ne feledjük, hogy a kedvező környezeti és a társadalmi hatások – új munkahelyek teremtése – szintén javítanak az alternatív energiahordozók hasznosságának megítélésén.

[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Bencsik János a parlamentben
[/caption]

– Rendszeresen egyeztet a tatabányai politikusokkal?
– Stratégiai kérdésekben természetesen egyeztetünk. Legutóbb január közepén tartott a Fidesz kétnapos frakcióülést, hogy meghatározzuk a legfőbb városfejlesztési feladatok tartalmát és ütemezését. Schmidt Csaba polgármester úr egyben országgyűlési képviselő is, így az ülésszak beindulása után heti szinten tudunk egyeztetni. Hozzáteszem, mint leköszönt polgármester nem kívánom korlátozni az újonnan megválasztott városvezetés munkáját, a napi ügyek alakításába nem szólok bele.

– Sínen van a városközpont átalakítása és az Agora-program, a Közművelődés Háza és környéke megújítása?
– Azt gondolom, igen. Bár a közbeszerzési eljárás jól mutatja a jelenleg hatályos törvény ellentmondásait, ezért szükség van a hazai vállalkozói érdekeket is szem előtt tartó új szabályozás hatályba léptetésére. Az érvényben lévő szerződések biztosítják a forrásokhoz a hozzáférhetőséget és bízom benne, hogy nem futunk ki az időkeretből. A két említett projekt együtt tud csak igazán érdemi változást hozni, amely valóban életet lehelhet a belvárosba.

– Gondolom, rendkívül elfoglalt. Mikor jut idő a családra? A politika mellett megvan, meg lehet a lelki béke?
– A lelki béke megvan. Remekül tűri a család a helyzetet, a közösen eltöltött időt igyekszünk minőségivé tenni. Télen sikerült három napot egy meleg vizes fürdőhelyen tölteni. Ha otthon vagyok, tartalommal sűrítjük be a nekünk jutott időt. Egyik este egy „tyúkos” – memória - társasjátékkal játszottunk. Nagyon élvezte mindenki, mert ott más tollával is lehetett ékeskedni.

Szarvason született 1965-ben. Teológus, szociológus és mérnök diplomája van. A rendszerváltás évétől 1998-ig az SZDSZ tagja volt, 2004-től a Fidesz-MPSZ tagja. 1990-től 20 éven át, 2010-ig Tatabánya polgármestere. A tavalyi év nyarától a

Nemzetgazdasági Minisztérium energiaügyi és otthonteremtési államtitkára, 2010 novemberétől a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára. Nős, öt gyermek édesapja.

Bencsik János a parlamentben -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!