2010.10.06. 13:15
Vállalja a temetési költségeket a MAL Zrt.
Magára vállalja a vörösiszap-katasztrófa áldozatainak temetési költségét a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt., de egyelőre nem tudni, mikor lehet eltemetni az eddig megtalált négy áldozatot.
- A szakemberek a Marcal folyóban kezelni tudják a Kolontár melletti tározóból kiszabadult vörösiszap lúgos kémhatását, így a remények szerint a káros anyagok nem kerülnek a Dunába - közölte a belügyminiszter a szerdai kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
Pintér Sándor - miután beszámolt a kabinetnek a helyzetről - elmondta, az érintett tározó gátjain 24 órás őrséget, figyelőszolgálatot működtetnek. Ha újabb veszélyhelyzet alakulna ki - hívta fel a figyelmet a miniszter -, akkor az őrség azt rádióösszeköttetésen jelezné és a lakosságot szirénával riasztanák.
Megismételte, mivel természeti katasztrófa nem történt a térségben, emberi felelősséget kell keresni az iszapömlés ügyében. Emlékeztetett, hogy az országos rendőrfőkapitány szerdán úgy döntött: a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) veszi át a Kolontárnál történt iszapömléssel kapcsolatos nyomozást.
Eleinte hétszáz embert kellett elhelyezni
Közölte: az összesen 10 hektárnyi területre kiömlött 6-700 ezer köbméter vörösiszap Kolontáron két utcában 40, Devecseren 19 utcában 244, Somlóvásráhelyen egy utcában 14 házat érintett. A lakosság elhelyezéséről a katasztrófavédelem a karitatív szervezetek együttműködésével intézkedett; az első időszakban 700 embert helyeztek el, de számuk már csökkent más lakókhoz, rokonokhoz való elhelyezéssel.
Pintér Sándor kitért arra is, hogy egyelőre nem tudni, mekkora kár keletkezett, de ennek felmérését megkezdték.
Úgy vélekedett: a veszélyhelyzet elhárítása, a normális élet helyreállítása érdekében gyors, szakszerű intézkedések történtek.
- Kezeljük az ügyet, a reményeink szerint megállapítjuk a felelősséget és biztosítjuk a kártérítés lehetőségét is - fogalmazott a belügyminiszter.
Nem tudnak tömeges házelhagyásról
Kérdésre válaszolva Pintér Sándor cáfolta, hogy tömeges házelhagyásra készülnének az érintett falvak lakói, mint mondta, nem tud arról, hogy ezt jelezték volna a lakók. De - fűzte hozzá - egyelőre a károk felmérése zajlik, nem tudni, a vörösiszap milyen hatással van a lakóházakra, ezt vizsgálják. Ha a sérülés miatt indokolt egy-egy ház lebontása, azt meg fogják tenni - húzta alá.
Ha tömeges házelhagyásról lenne szó, akkor azzal foglalkozni kell, meg kell nézni, miként lehet majd biztosítani az érintettek lakhatását - tette még hozzá.
Elmondta azt is, hogy az összegyűjtött vörösiszapot a tárolókba szállítják vissza. Kiemelte, hogy a lakások kitakarítása után a lakók csoportosan, egyszerre mehetnek majd vissza azokba.
Pintér Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy vizsgálják az unió által felkínált segítséget, de majd a károk pontos felmérése után lehet nyilatkozni arról, hogy Magyarországnak milyen eszközökre, anyagi támogatásra van szüksége.
A Veszprém megyei községre hétfő délután rázúdult vörösiszap, amely a MAL Zrt. zagytározójából gátszakadás miatt ömlött ki, négy ember halálát okozta. Tili Károly (független) polgármester az MTI-nek a helyszínen azt mondta: egyelőre nem tudni, hogy mikor tarthatják meg a temetéseket, zajlik a kármentesítés, a temetéshez szükséges papírokat a temetkezési cég a nap folyamán juttatja el a polgármesteri hivatalhoz. A temetőt nem érte el az iszaplavina, mert az a falu másik végében van.
A MAL Zrt. 30 millió forint értékhatárig 100-100 ezer forint gyorssegélyt ad a katasztrófa által érintett családoknak, az iszappal elöntött Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely lakosainak az önkormányzatokon keresztül, de az összeg még nem érkezett meg - mondta a polgármester. Tájékoztatása szerint a "hatékonyság" érdekében a cég nem átutalással juttatja el, hanem készpénzben adja át az összeget a települések vezetőinek, akik azt szétosztják a rászoruló családok között.
Megrázó felvételek kerültek napvilágra:
Megnyitották Kolontár elzárt részét
Megnyitották szerda reggel Kolontár azon részét, amelyet két nappal korábban a vörösiszap-áradás elzárt, elöntve több tucat házat.
A katasztrófavédelmi szakemberek és a katonák éjjel helyreállították a hidat a Torna-patakon, amelyet a zagytározóból kiömlött, két méter magasságban hömpölygő iszap sodort el, így - szervezett formában - a legszükségesebb dolgaikért hazatérhetnek az ott lakók.
A településen zúgnak a munkagépek, tisztítják az utakat, valamint az előző nap és az éjszaka folyamán ideszállított több teherautónyi gipsszel próbálják semlegesíteni a patakban még mindig magasan hömpölygő vörösiszap lúgos kémhatását - jelentette az MTI tudósítója a helyszínről.
A katasztrófa másnapján:
Géppisztolyosok őrizték az iszappal elöntött településeket
Géppisztolyos rendőrök őrizték egész éjjel Kolontár és Devecser vörösiszappal elzárt településrészeit, hogy így őrizzék a hátrahagyott értékeket, miközben a speciális mentők holttestek után kutattak – eredménytelenül.
A fegyveresen megerősített rendőri szolgálatra azért volt szükség, mert lakossági panasz érkezett arról, hogy fosztogatók jelentek meg a helyszínen, és nagy értékű munkagépek, egyéb dolgok tűntek el az elhagyott házakból, udvarokból.
Október 4. legyen gyásznap!
Tili Károly (független), Kolontár polgármestere az MTI-nek a helyszínen azt mondta: kezdeményezi, hogy október negyedike legyen a település gyásznapja, ugyanis a katasztrófa eddig négy halálos áldozatot követelt, és félő, hogy az eltűntként nyilvántartott három lakos is a vörösiszap áldozata lett. Mint hozzátette, a polgármesteri hivatalra még nem rakták ki a gyászlobogót, de nem azért, mert elfelejtették, hogy a 161 évvel ezelőtt, Aradon kivégzett magyar honvédtisztekre emlékezve országos gyásznapot tartanak október 6-án, hanem "mert még nem jutott rá idő".
A falu lakosait a leginkább a saját sorsuk foglalkoztatja, halottjaikat gyászolják, és reménykednek abban, hogy a három, eltűntként nyilvántartott helyi lakos élve kerül elő.
Sósavat küld a közömbösítéshez a BorsodChem
Százötvenezer liternyi sósavat ajánlott fel - ingyen - a kazincbarcikai székhelyű BorsodChem Zrt. (BC Zrt.) a vörösiszap lúgos kémhatásának közömbösítéséhez, a cég vasúti tartálykocsikban juttatja el a vegyszert - tájékoztatta a vegyipari óriásvállat szerdán az MTI-t.
A BC Zrt. a katasztrófavédelemnek és a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt-nek is felajánlotta a sósavat, a MAL Zrt. pedig vissza is jelzett az igényről.
A három vasúti tartálykocsi sósavat azonnal rendelkezésre is tudják bocsátani. A vasúti pályán a katasztrófavédelem segítségével gyorsan a helyszínre érhetnek az anyaggal. A sósav savas kémhatása miatt semlegesítheti, vagyis közömbösítheti a lúgos kémhatású vörösiszapot.
Elérte Győr-Moson-Sopron megyét az iszap
Devecseri képek november 5-éről:
Elérte Győr-Moson-Sopron megyét a Veszprém megyei gátszakadás után hétfőn kiömlött vörösiszap.
Szakács Imre, a megyei védelmi bizottság vezetője a testület szerda déli ülése után azt közölte: a Veszprém megyei Malomsokot már elhagyta a lúgos szennyezés "eleje", de a Győr megyei első falut, Mórichidát még nem érte el.
Hangsúlyozta: a megyében - ha mindenki betartja a rendszabályokat - senkire nem jelent közvetlen veszélyt a vörösiszap.
Az NNI nyomoz az ügyben
Az országos rendőrfőkapitány szerdán úgy döntött: a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) veszi át a hétfőn Kolontáron történt tragédiával kapcsolatos nyomozást - közölte a rendőrség az MTI-vel.
Hatala József az ügy kiemelt súlyára és összetettségére tekintettel jelölte ki az NNI-t a halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt indult nyomozás lefolytatására.
A rendőrség közlése szerint jelenleg a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozóival közösen tekintik meg a helyszínt és veszik át az ez idáig keletkezett nyomozati iratokat.