Közélet

2010.10.21. 16:51

Percről percre az esztergomi testületi ülésről

A városnak se alpolgármestere, se bizottságai. Mulasztásos törvénysértésben van az esztergomi önkormányzat. A Széchenyi téren kis híján lincshangulat alakult ki, a tömeg Meggyeséket várta, Tétényi Évának sokan gratuláltak, amikor kijött a polgármesteri hivatalból.

Szűr Annamária

Esztergom elmúlt tizennyolc napja

Tétényi Éva kétharmados többséggel nyerte meg az önkormányzati választásokat október 3-án. A nagy arányú győzelemmel azonban nem a munkás hétköznapok, hanem hatalmi harc kezdődött a királyvárosban. A választások óta eltelt tizennyolc napban nagy port kavart az, hogy Meggyes Tamás nem akarta átadni az irodáját, de erről a mai napon, minden kiváltságával együtt lemondott.

Október 21-én, csütörtökön rendkívüli testületi ülés tartottak a városházán.

16:30 Elkezdődött a testületi ülés

16:40 Szavaznak is arról, hogy döntsenek-e az alpolgármesterek személyéről. Tíz igen, öt nem arányban levették a napirendről, ezzel egyből mulasztásos törvénysértésbe került a testület. Steindl Balázs, a Fidesz helyi elnöke azt kéri Tétényi Éva polgármestertől, hogy egyeztessenek az alpolgármester ügyében. Nyíri Attila szocialista képviselő, ismét felhozza: a Hídlapból tudta meg, alpolgármesternek ajánlja a Fidesz.

16:47 Pócsföldi képviselő úr jelzi, ők nem jelölték, csak ajánlották Nyírit.

16:49 Jön az első napirendi pont: A polgármesteri munkakör átadásával-átvételével kapcsolatos döntések.

16:53 Tétényi Éva tíz perc szünetet rendel el, hogy a képviselők tanulmányozhassák előterjesztését. A város hatvan napon túli lejárt adóssága 1,4 milliárd forint. Ha a testület nem dönt a takarékosság mellett, pénzügyi biztost kell kijelölnie a polgármesternek.

16:55 Meggyes Tamás és Tétényi Éva összeszólalkozott. Meggyes Tamás egy kamerába azt mondja, nekik az lenne a legjobb, ha dolgozhatnának - a volt polgármester nyilatkozik mellettünk. Mint mondja, ők segíteni akarnak. Steindl Balázsról, mint új frakció-vezetőről mesél. Már nem Meggyes Tamást kéne támadni, zárja az interjút a volt polgármester.

17:04 Tétényi Éva kiment a teraszra, integetett a testületi ülést a téren kivetítőn követőknek. Körülbelül háromszázan lehetnek a téren. Az emberek üdvözölték a polgármestert.

17:17 A testületi ülés folytatódik

17:20 Tétényi Éva kijelenti: a város talán most szembesül azzal, mekkora bajok vannak az önkormányzat környékén. A ki nem fizetett közüzemi számlák között 2009-esek is vannak. Ezt vagy együtt oldjuk meg egy stratégiával, mondja Tétényi, majd hozzáteszi, az a másik lehetőség, hogy ő maga megkezdi a dolog rendezését.

17:29 Tétényi rendre utasítja a képviselőket, hogy vegyék komolyan a munkájukat. Mint mondja, mindenkinek megalázó, amit most folytatnak. A téren tartózkodók hangosan nyilvánítják ki szimpátiájukat a polgármester szavaival kapcsolatban. A téma elméletileg még mindig az átadás-átvétel, de azt össze szeretné vonni a Fidesz-frakció a kilencedik napirendi ponttal, amelyre viszont nincs lehetőség, mert már elfogadták a napirendi pontokat.

17:31 Tétényi Éva megkéri Meggyes Tamást, hogy szóljon hozzájuk. Egy dolgot kér Meggyes. "Azzal, hogy két napirendi pontot összevonunk, ügyrendi döntést hozunk, nem nemet mondunk, nem kötekedünk. Arra kérem a polgármester asszonyt, hogy működjünk együtt, ne élezzük tovább a helyzetet" - mondja Meggyes. Csak ügyrendi felvetésben szavaztasson Tétényi, ezt kéri a volt polgármester. Ez a város működőképes, állítja Meggyes, és ennek megőrzése mindannyiuk szent feladata.

17:34: Tétényi Éva az eddigi városvezetői gyakorlat szerint ragaszkodik a napirendi pontokhoz.

17:35 Jön a szavazás. 15 igennel elfogadták, hogy a polgármester a hitelezőkkel egyeztessen, tárgyaljon a követelések átütemezéséről.

[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Törvényileg aggályos? Megszavazzuk! (Fotó: Szűr A.)
[/caption]

17:40 A Szervezeti és Működési Szabályzat tervezete a következő napirendi pont. Steindl Balázs jelzi, mely pontokat módosították. Marosi György jegyző későbbi egyeztetést javasol, mert az SZMSZ az alapja a testületi munkának, tárgyalásra alkalmatlan a tervezet, mert törvényileg aggályos annak tartalma, ezért nem biztos, hogy tárgyalni kellene róla. Pócsföldi József képviselő elmondja, a határozati javaslatot nyolc napja küldték el és jogilag kifogástalan a javaslatuk. A jegyző szerint aggályos. Steindl Balázs tíz perc szünetet kér. És kap.

17:58 Steindl Balázsék nem vonják vissza a javaslatot. Tétényi Éva felhozza, hogy mennyit fizetett az előző testület egy fuvarozó cégnek az SZMSZ átvilágítására. Steindl Balázs elmondja, ezt az SZMSZ-t a frakció állította össze. Tétényi még az előzőről beszélt. A tömeg csendesen fújolt egyet a téren. Törvénybe és jogszabályba ütközik az SZMSZ-tervezet, ezért nem szabadna elfogadni, derül ki. A szavazás hamarosan kezdődik, hogy elfogadják-e így is a módosításokat. Az eredmény: 9 igen, hat nem. vagyis elfogadták a Szervezeti és Működési Szabályzat módosítását. Az erről szóló határozatot kilenc igen, öt nem, egy tartózkodással megszavazták, hogy a rendeletet készítse el a polgármester. Tétényi Éva a Közigazgatási Hivatalhoz küldi a módosítást törvényességi felülvizsgálatra. És jelzi, nem fogja aláírni azt.

18:04 Az állandó bizottságok megalakításáról szól a következő napirend. Steindl Balázs előterjesztő parlamenti példát hoz: már a megalakulás előtt szoktak egyeztetni a pártok. Ők is ezt szerették volna. Tétényi elé tették a javaslatot, de erre nem kaptak választ, mondja Steindl. Tétényi Éva elmondja: személy szerinti egyeztetések voltak, a frakcióegyeztetésről is készült jegyzőkönyv, de Tétényi kikérte azt a hangot, ahogy a frakció az együttműködésre próbálta rávenni.

Stámusz Andrea (Jobbik) kijelenti, sem őt, sem elődjét (Zentai-Plajner Zsoltot) nem kereste meg a Fidesz-frakció a bizottságok kapcsán. Nyíri Attila (MSZP) jelzi, őt sem keresték meg. Batyikné Csőke Ágnes (LMP) elmondja, őt megkeresték, de nemet mondott, mert úgy vélte, mindenkinek ott kellene lennie.

Steindl Balázs elmondja: Stámusz Andreát keresték, csak nem vette fel a telefont, Zentai-Plajnert pedig tudomása szerint még Meggyes kereste. Stámusz Andrea: "vissza szoktam hívni azokat, akik keresnek. Lehet, hogy magántelefonszámról kerestek? Ha nem vettem fel, valószínűleg dolgoztam, talán többször kellett volna próbálkozni."

Marosi György jegyző jelzi: van egy bizottsági struktúrára vonatkozó javaslat, és van egy, a jelenlegi SZMSZ alapján Tétényi Éva által felvázolt javaslat. Kiderül, jelenleg nem lehet úgy bizottságokat létrehozni, ahogy azt a Fidesz javasolja, mert az új SZMSZ még nem lépett életbe. Tétényi Éva elmondja az ő javaslatát. Mindenhol biztosított a Fidesz-frakció többsége. Megfelel a jelenleg hatályos SZMSZ-nek is.

Petróczy Gyula elmondja, részönkormányzatok is szerepelnek a javaslatukban. Miért nem foglalkozik ezzel a polgármester asszony, kérdezi a képviselő. Tétényi Éva elmondja, azért, mert az egy másik napirendi pont.

A jegyző a szavazás módjáról beszél: előbb a módosító indítványról kell szavazni, aztán a Fidesz-javaslatról. Tétényi Éva bizottságokról szóló módosító indítványát 5 igen, 9 nem, 1 tartózkodás mellett elvetették. A Fidesz-javaslatot tíz igen, négy nem és 1 tartózkodással elfogadták, de feltételekkel. Ha életbe lépne az új SZMSZ, akkor jöhetnének létre a bizottságok, de Tétényi Éva azt nem fogja aláírni, nem fog hatályba lépni. Tétényi Éva elmondja így működésképtelen a testület. Sem alpolgármester, sem bizottságok.

18:19 Steindl Balázs az előterjesztője a következő napirendi pontnak is.  Az önkormányzat vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jog gyakorlásáról szóló rendeletének módosításáról fognak tárgyalni a képviselők. Hogy pontosan mit szeretnének módosítani, arra öt percet várni kell. Elkeveredett egy papír.

18:28 "A tömeg Évát akarja"- halljuk, így az új polgármester a szünetben ki is megy az erkélyre. A Széchenyi téren egyébként már körülbelül ezer ember van, sok a "katasztrófa-turista", a forralt borosnál hosszú a sor.

18:30 Egy kispapa kedvese mindenórás terhes. Ide megy a szomszédba, mondja a büszke férj, szóval még marad a testületi ülésen.

18:38 Esztergom Város Önkormányzatának tulajdonában lévő cégekkel kapcsolatos hatáskörök módosítása a következő napirendi pont. Félnek az emberek az önkormányzati cégeknél, mondja Zoltai Dániel. Az önkormányzati cégek ügyében a testület döntene a tervezet értelmében. 9 igen, 4 nem, 2 tartózkodással meg is szavazta a képviselő-testület.

18:31 Folytatjuk: Steindl Balázs elmondja, a pénzügyi bizottság a polgármesterrel együttértésben gyakorolná a tulajdonosi jogot. Nincs pénzügyi bizottság, jelzi Tétényi. De megszavaztuk, pöröl Steindl. A jegyző szól: a mai napra írták a hatályba lépését az SZMSZ-nek, de ez nem lehetséges, A nem létező SZMSZ jegyében pedig nem lehet bizottságot létrehozni. Vagyis olyanról szavaznának, ami nincs is. Pál György szerint alá kell írnia Tétényi Évának az SZMSZ-t. A polgármester szerint csak ha hatályba lép.

Nyíri Attila Steindlt kérdezi: itt megnyirbálnák a polgármester döntési jogát, de milyen célból? Hogy mindenben a pénzügyi bizottság döntsön? Vagy a takarékosság jegyében? Steindl Balázs nyomatékosít: Tétényi Évával egyetértésben fog dolgozni a pénzügyi bizottság.

Jön a szavazás. 9 igen, négy nem, 2 tartózkodással elfogadta a testület azt a határozatot, aminek nincs is tárgya. Vagyis hogy az önkormányzati vagyon felett a pénzügyi bizottság gyakorolja a tulajdonosi jogokat.

18:40 Meggyes szól (az őt érintő napirend jön: az országgyűlési képviselő munkájának segítéséhez szükséges technikai háttér biztosítására). Meggyes elmondja: megváltozott e helyzet, botránykővé vált az iroda, megismétli a délutáni sajtótájékoztatón elhangzottakat. A téren hangos kiabálás, éljenzés, véleménynyilvánítás kíséri beszédét. Le is veszik a napirendi pontok közül a témát.

18:43 A Hivatal létszámkeretének és működési költségeinek felülvizsgálata című napirendi pont jön. Steindl Balázs felolvassa Tétényi Éva módosító indítványát. Steindl Balázs azt javasolja, hogy racionalizálják a költségeket, ne vegyenek fel új embert az üres álláshelyekre, mindezt az illetékes bizottság végezze el. Ismételjük: nincsenek bizottságok, mert nincs hatályos szervezeti és működési szabályzat. Tétényi Éva szerint az önkormányzat után a polgármesteri hivatalt is el akarja lehetetleníteni a frakció.

Marosi György jegyző szerint csak a közterület-felügyelet nem önkormányzati feladat.
Jön a szavazás: aki úgy gondolja, hogy a nem létező bizottság racionalizálja költségeket és ne lehessen új embereket felvenni, az igennel voksol. 9 igen, öt nem és  1 tartózkodással ezt a javaslatot elfogadta a testület.

18:55 Jön a 9. napirendi pont. "A Pénzügyi gazdasági helyzet elemzéséhez és külső felekkel (pl.: bankokkal) való tárgyaláshoz a Pénzügyi Ellenőrző, Ügyrendi és Tulajdonosi Bizottság teljes körű és kizárólagos felhatalmazása, megbízása. Költségvetési és megtakarítási lehetőségek feltárására" című. A jegyző szerint ennyire nem lehet megnyirbálni a polgármester jogait. És a pénzügyi bizottság sem létezik. Ahogy a többi sem. Mert az új szervezeti és működési szabályzat nem léphetett hatályba. A bizottságokat ez alapján tervezték létrehozni a fideszesek. De az SZMSZ ma lépett volna hatályba. Ami nem lehetséges. És innentől dől a kártyavár.

19:12 Szünet van. Tétényi Éva már integetett a téren tartózkodóknak, az ülésteremben kedélyes beszélgetés folyik.

19:18 Folytatjuk. Németh József a 9. napirendi pontról kapcsolatban elmondja, hogy az ülés elején volt egy ügyrendi javaslat, amelyről még nem szavaztak. Zoltai Dániel módosító indítvánnyal él, a kizárólagosságot szeretné törölni a javaslatukból, ezzel is demonstrálva az együttműködésre való hajlandóságukat. Mivel egy bizottsággal nem lehet tárgyalni, Tétényi Éva egy nevet kér. Steindl Balázs szerint holnap az SZMSZ hatályba lép, akkor lesz bizottság. Tétényi Éva jelzi, egy bizottsággal nem lehet tárgyalni. Bizottságnak képviseleti jogot nem lehet adni. Sikerül összerakni: tehát a Fidesz-frakció azt szeretné, hogy a meg nem alakult bizottság elnöke kapja majd meg a tárgyalási jogot a bankokkal, úgy hogy a polgármester asszonynak is megmarad ez a joga.

Nyíri Attila szerint a Fidesz-frakció szeretné magához ragadni az irányítást, ezzel azt a régi helyzetet konzerválva, amelyet elutasítottak az emberek.
Jön a szavazás: tíz igen, öt nemmel ezt a napirendi pontot is elfogadta a testület.

19:23 Jön az utolsó napirendi pont: hatáskörök újravizsgálása és újra felosztása. Tétényi Éva szerint a polgármester összes hatás- és jogkörét el szeretnék vonni. A testület által a polgármesterre ruházott összes jogot vonná vissza, nem úgy általában, a törvényileg biztosított összeset, pontosít Kálmán Sándor. Nyíri Attila szerint ez a régi rend konzerválása. Hatáskörről név szerint szavazzon a testület, kéri a szocialista képviselő. Erről szavaznak most. Megszavazták a név szerinti szavazást.

19:27 Név szerinti szavazás a polgármester hatás- és jogköreinek visszavételéről. 9 igen, 5 nem, 1 tartózkodással elvették a testület által a polgármesterre ruházott összes jog- és hatáskört.

Batyikné Csőke Ágnes (LMP): nem
Bánhidy Vajk: nem
Ivanov Mihály: Igen
Juhász István (Vállalkozók Pártja): nem
Kálmán Sándor: igen
Meggyes Tamás: igen
Németh József: igen
Nyíri Attila (MSZP): nem
Pál György: igen
Petróczy Gyula (független): igen
Pócsföldi József: igen
Stámusz Andrea (Jobbik): nem
Steindl Balázs: igen
Tétényi Éva: tartózkodott az érintettség miatt
Zoltai Dániel: igen
* a többi képviselő a Fidesz-KDNP színeiben jutott be a testületbe

19:33 Sürgősségi indítványként a devecseriek, kolontáriak támogatását javasolja Pál György. Nyíri javasolja, egy havi illetményüket ajánlják fel a képviselők. Zoltai Dániel elmondja, ők is lent jártak a héten segíteni. Azt kéri, az illetmény mellett a határozati javaslatban szereplő összeget (az önkormányzat büdzséjéből) is ajánlják fel.
Jön a szavazás: egy havi képviselői illetményt felajánlják-e a képviselők a vörösiszap károsultjainak? 15 igen.
A város a 3 településnek (Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely) 1-1 millió forintot ajánl fel. 13 igen, 1 nem, 1 tartózkodás.

19:36 A polgármesteri hivatal udvaráról kitiltott mintegy 50 autó ügyében tanácskoznak a következő sürgősségi indítvány. Tétényi Éva lényegében csak jegyzőnek, aljegyzőnek, kiemelt vendégnek, mozgáskorlátozottaknak engedné a parkolást. Marosi György jegyző szerint is radikális változás ez, és vannak távolabbi pontokról érkező dolgozók is.

Arról az ajánlatról fognak szavazni, hogy a képviselő-testület tagjai és a hivatalban dolgozók parkolhassanak ingyen az udvarban. Külön a képviselőkre és külön a dolgozókra érvényesen. Jön az első ajánlásról szóló szavazás: a dolgozókn beállhassanak az udvarba? 11 igen, 3 nem, 1 tartózkodás. Jön a második része. Kálmán képviselő úr kéri, a kommentárjait fogja vissza a polgármester asszony. Tétényi szerint elődje példáját nehezen fogja tudni utolérni. A képviselők parkolási lehetőségét 13 nem, 2 tartózkodással nem támogatták.

19:46 Marosi György ügyrendi javaslattal áll elő: mivel az SZMSZ-t nem lehet kihirdetni, meg kell határozni egy reális kihirdetési időpontot. Mert ennek a rendeletnek hatályba kell lépnie. Tétényi Éva ezt nem akarja tárgyalni, csak a következő testületi ülésen 26-án. Pócsföldi József a 26-i üléssel kapcsolatban kéri, hogy maradjon a jól bevált csütörtöki napokon az ülés, vagyis hogy 28-án legyen a következő tanácskozás. Tétényi Évát sem az 56-os megemlékezések, sem semmi nem tántorítja el: a következő rendkívüli testületi ülés 26-án lesz. Pócsföldi szavazni szeretne a testületi ülés időpontjáról. A polgármester szerint, mivel már postázták a meghívókat, erről nem lehet szavazni. Pócsföldi szerint lehet. Megkérdezik a jegyzőt. Utánanéznek.

(Közben szavaznak arról, hogy a létszámleépítés harmadik lépcsőjében ne bocsássanak el tíz embert, vagyis ne kezdődjön meg a harmadik lépcső, 6 igennel, 9 nemmel. Vagyis a létszámleépítés folytatódik.)

A szavazás végére kiderül, hogy rendkívüli testületi ülés összehívását kezdeményezhetik a képviselők. Meggyes Tamás beszél (a tömeg kint fújol): "egyetlen testülettől sem vonható meg, hogy önmagát összehívja. Ez egy alapvető jog. Ezt a jegyző úrnak is tudnia kell"
A jegyző szerint a jog olyan tudomány, amely nem a jogtalanságra, hanem az együttműködésre épít a felek között. A képviselők egynegyede írásos indítványban kérheti, hogy akár 28-án is, de legyen újabb ülés, szavazással ugyanerről nem lehet dönteni, mondja a jegyző. Meggyes Tamás bocsánatot kér, igazán, de reméli, hogy a következő testületi ülés már nem ilyen lesz, és ilyen világos jogot, mint hogy a testület összehívja saját magát, nem lehet elvenni.
Nyíri a korábbi gyakorlatot ekézi, amikor össze-vissza hívták testületi ülésre a képviselőket.
Tétényi marad a korábbi SZMSZ-nél, ha ma benyújtják írásban a kérvényt, akkor nyolc napon belül összehív egy rendkívüli testületi ülést. Egyébként meg 26-án lesz a legközelebbi rendkívüli ülés.

[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Meggyes Tamás a testület jogaiért is aggódott, Tétényi Éva (a háttérben) folyamatosan kommentálta a képviselők megnyilvánulásait (fotó: Szűr a.)
[/caption]

20:02 Szavazni akarnak a testületi ülés összehívásáról, ügyrendi kérdésként. Tétényi Éva szerint annyi törvénytelenség történt már, hogy akár szavazhat is a testület. Kálmán Sándor szerint Tétényi prejudikál. Tétényi jelzi, hogy ő ezt nem tekinti ügyrendi kérdésnek, és szólásszabadságot akar Esztergomban. A vitát bezárja. A polgármester az ülést is lezárja. Szólnak neki, hogy mégsem, mert interpellációk és kérdések még vannak, szóval az ülésnek mégsincs vége.

20:05 Nincs kérdés és interpelláció, az ülést újra lezárják.

[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Tétényi Évát sokan megölelték az ülés után (Fotó: szűr A.)
[/caption]

22:15 A Széchenyi tér mellett kis híján lincshangulat alakul ki. Bánhidy Vajkot fogják körbe az emberek, visszhangzik a "Mondjone le". Bánhidy magyarázza, hogy ő nemmel szavazott a polgármesteri jog- és hatáskörök megnyírbálásakor, és sokszor tartózkodott is, de ez a tömeget nem érdekli különösebben. Többen Meggyes Tamást és a Fidesz-frakciót keresik, de úgy vélik, ők másik kijáraton távozhattak.

Amikor Tétényi Éva megjelenik, sokan kezet ráznak vele, kiderül hogy még imádkoztak is érte, egyre érkeznek a gratulálók.

Október 21-én, csütörtökön rendkívüli testületi ülés tartottak a városházán. Meggyes Tamás a testület jogaiért is aggódott, Tétényi Éva (a háttérben) folyamatosan kommentálta a képviselők megnyilvánulásait (fotó: Szűr a.) Törvényileg aggályos? Megszavazzuk! (Fotó: Szűr A.) Tétényi Évát sokan megölelték az ülés után (Fotó: szűr A.) -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!