2010.10.07. 06:56
Nemzeti színű zászlót kapott a kopjafa
Tatabányán az aradi vértanúk emlékére állított kopjafáknál tartották az ünnepséget október 6-án.
[/caption]
Tatabánya A 13 Aradi Vértanúra emlékeztető kopjafa nemzeti szinű lobogokkal, szalagokkal feldíszítve várta az ünnepség résztvevőit a megyeszékhelyen. Hagyomány, hogy erről a magyarság számára tragikus esményről az Aradi Vértanuk terén a civil szervezetek és oktatási intézmények együtt emlékeznek meg, amelynek műsorát évek óta a KPVDSZ Művelődési Ház szervezi.
Az intézmények védnökséget vállalnak 1-1 vértanú kopjafájának gondozására. A mártír tábornokokról, akik a hazáért az életüket is áldozták, Schmidt Csaba Tatabánya újonnan megválasztott polgármestere emlékezett meg. Többek között Kossuth Lajos szavaival élve Magyar Golgotának nevezte, Aradot a kivégzések helyszínét. Kiemelte, hogy évről évre többen vannak itt, a számunkra fontos, történelmünk e megrendítő, de mégis felemelő, példamutató évfordulóján.
Az ünnepség végén a pártok, civil szervezetek és a lakosság helyezte el a megemlékezés virágait a kopjafáknál. A lelkeket megérintő szép ünnepségen a KPVDSZ Művelődési Ház és a Thália Alapfokú Művészetoktatási Iskola táncosai, a Kereskedelmi Szakközépiskola tanulói közreműködtek. Sorfalat álltak a Móra Ferenc és a Szent Margit Általános iskolák diákjai.
Oroszlány Nagy Roland szavalata, a Bányász Népdalkör műsora, s Lázár Antal tárogató kísérete színesítette Oroszlányban az október 6-ai megemlékezést, melyen – többek között – Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, valamint Takács Károly polgármester is részt vett.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Oroszlányi ünnepség
[/caption]
A Rákóczi Szövetség Oroszlányi Szervezete és Milleniumi Alapítványa nyolcadik éve hívja közös főhajtásra a katolikus templom mellett található emlékműhöz a város lakóit, akik ezúttal is szép számmal jelentek meg, ezért v. Nagy Csaba, a szervezet elnöke köszöntőjében az aradi hősök, hazafiságuk, történelmi tettük mellett a várost is méltatta.
A magyar történelem egyik legmegrázóbb gyásznapjának előzményeit, eseményeit, s a magyar szabadságért életüket adó vértanúk alakjait Járfás Mihály István, a Ságvári Endre Általános Iskola történelem szakos pedagógusa idézte meg, köztük Pöltenberg Ernő, a bitófa alatt elhangzott utolsó mondatát is: „Szép kis küldöttség megy az Úristenhez a magyarok ügyében.”
A múltidézés során az is elhangzott, hogy 161 évvel ezelőtt a kivégzéseket azért időzítették tudatosan október 6-ára, mert 1848-ban október 6-án kötötték fel Bécsben a forradalmárok Latour hadügyminisztert.
- Az Aradon kivégzett 13 vértanú közül Aulich, Damjanich, Knezic, Láhner, Leinigen, Pöltenberg, Schweidel – és részben Kiss Ernő – nem volt magyar származású, mégis a magyar ügyért, a világszabadságért, a haladásért haltak meg. Olyan hősök előtt tisztelgünk ma, akik megértették 1848-49, a pillanat feladatát és vállalták azt. Kegyelettel áldozunk nekik, emberi nagyságuk pedig szolgáljon példaként. – fogalmazott az előadó.
A megemlékezés zárásaként az emlékműnél az önkormányzat nevében Takács Károly polgármester, Kormosné dr. Kovács Katalin aljegyző, majd pedig az intézmények, pártok, civil szervezetek képviselői, magánszemélyek helyezték el a kegyelet virágait, lobbantották lángra az emlékezés mécseseit.
Dad A vértanúk napja sajátos módon a nemzet dicsőségét juttatja eszünkbe. Bár a szörnyű ítéletet hozók szándéka a nemzet elrettentése volt, szándékuk célt tévesztett, hiszen hogy is gondolhatták azt, hogy a magyar nép megtagadja mártírjait, hogy százezreket, milliókat a félelem béklyójával tudnak megkötözni? - Tette fel a kérdést Szücs Attiláné polgármester szerda délután Dad ünnepi megemlékezésén.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Dadi ünnepség
[/caption]
A község 48''-as parkjában emlékeztek az 1848/49-es forradalom és szabadságharc megtorlásának legtragikusabb napjára, ahol a településvezető kiemelte: Amikor emlékezünk, jusson eszünkbe, hogy ma egy szabad, önálló Magyarországon élhetünk, javarészt az előttünk élő generációk kitartásának, hősiességének köszönhetően. Jusson eszünkbe, az aradi mártírok élete és halála is hozzájárult, hogy azok az eszmék, melyekért 161 évvel ezelőtt emberek ezrei ontották vérüket, azok mára nagyrészt beteljesültek.
Az ünnepségen a helyi iskola diákjai történelmi szemelvényekkel idézték fel a mártírokat, miközben egy-egy szál virágot helyeztek el az emlékhelynél, végül a jelenlévők gyertyákat, mécseseket gyújtottak a nemzeti katasztrófa áldozatainak tiszteletére.
Kömlőd Két évvel ezelőtt, 2008 októberében emeltek kopjafát a kömlődiek 1848/49-es szabadságharc hősei tiszteletére. Akkor az emlékmű környékén 14 tuját ültettek el az aradi tizenhármak, és a Budapesten kivégzett gróf Batthyány Lajos miniszterelnök tiszteletére.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Kömlődi ünnepség
[/caption]
Itt tartotta szerda délután megemlékezését az önkormányzat, melyen részt vettek a civil szervezetek képviselői is. Az ünnepségen Kiss Ferenc polgármester idézte fel röviden a 161 évvel ezelőtti eseményeket, és azon honvédtisztek alakját, akiket a szabadságharcban játszott szerepük miatt végeztek ki, majd a jelenlévők elhelyezték az emlékezés koszorúit az emlékoszlop talapzatánál.