Közélet

2010.10.18. 18:33

Már tizenhat éve töretlen a bizalom Dorogon

Tizenhat éve Tittmann Jánosnak hívják Dorog polgármesterét. Munkáját minősíti, hogy a városlakók újra bizalmat szavaztak neki. Irodájában halkan duruzsoló dzsessz adja meg beszélgetésünk alaphangulatát. A településvezető szerint a sikeres jövő alapja a közös hang.

Takács Zoltán

[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Dr. Tittmann János
[/caption]

- Hogyan értékeli a dorogi választási eredményt?
- Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a dorogi polgárok támogatásával tovább folytathatom a polgármesteri munkámat. De ugyanekkora öröm az is, hogy a velem már hosszú évek óta a testületben együtt dolgozókat is újra megválasztották. Ez nagy dolog, mert abszolút csapatjátékos vagyok, nem tudok képviselő-testület nélkül programot se tervezni, se végrehajtani. Tartósan polgármester nem dolgozhat az ő véleményét el nem fogadó, alá nem támasztó testülettel. Egy ilyen megosztott városvezetés nem tudhat olyan elmélyült szakmai munkát végezni, amit a város közössége igényel.

- Mintha Esztergomról beszélne, ahová a választások éjszakáján egy összefogásra buzdító üzenetet küldött. Minek volt tulajdonítható az üzenetváltás?
- Egy éveken keresztül kialakult és tarthatatlanná vált helyzetnek. Tudni kell, hogy a szabad polgári társadalmaknak az alapvető építőköve az autonóm személyiségében megjelenő szabad polgár, akinek nem csak az érdeklődésére van szükség a politika iránt, hanem tevőleges felelősségére. Ez azt jelenti, hogy a polgár felelősséggel mérlegel és dönt. Ez a szavazásban nyilvánul meg. De rossz az a döntés, amely megválaszt egy polgármestert és egy vele együttműködésre képtelen testületet. A személyek ugyanis megszemélyesítik a programjukat, hiszen a megalkotásának a fázisában is vállalták a felelősséget és a megvalósításban is vállalják. Ezeknek a felelősségeknek a szétválaszthatatlansága miatt nem lehet összevissza választgatni és szavazgatni. Az nem jó, ha választok egy kicsi ilyet, választok egy kicsi olyat, jól összekutyulom, és utána azt mondom, hogy ez nem működik.

- Akkor Ön most valamilyen szinten ítéletet mond az esztergomi választópolgárokról is ezzel?
- Én általánosságban minden olyan választópolgárról fogalmaztam meg a véleményemet, akik a mérlegelésük és döntésképességük birtokában ilyen felelős döntést hoznak.

- Ha már az együttműködésről volt szó, akkor feltétlenül meg kell említeni, hogy Dorogon a választási eredmények nem az országos trend szerint alakultak, tehát nem fideszes lett a városvezetés, illetve a testület. Ez okozhat-e nehézséget a kormánnyal való együttműködésben?
- A ma politizáló emberét nem kellene félig-meddig kiürült, tradicionálissá vált politikai minősítéseknek, történelmileg kialakult politikai filozófiáknak a koordinátarendszerében elhelyezni. Ezért a dorogi képviselő-testület összetételére vonatkozóan azt mondom, hogy azt nem tudom ma megállapítani, hogy ez egy kormánypárti képviselő-testület, avagy sem. Egy dolgot tudok, hogy a 12 tagú testületből ötnek van MSZP-s logója, kettőnek jobboldali logója, a többiek pedig gyakorlatilag függetlenek. Ezeknek a függetleneknek a zöme évek óta dolgozik együtt, soha nem voltak MSZP stigmatizáltak. Ezt azért mondom, mert ma már úgy tűnik, hogy a politikai szimbólumrendszer átalakul stigmává. Ráadásul ez szerephátrányokat okoz – azokra nézve hátrányos, akik viselik ezeket a pártszimbólumokat. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy az önkormányzati szerepvállalás kizárólag ellenzéki lehet, hiszen a központi költségvetés és az önkormányzati költségvetés sosem lesz egy húron pendülő. A lokális fejlesztéspolitika a centralizált fejlesztéspolitikával mindig is viaskodni fog, de lényegesen erősebbek a helyi érdekek, a helyi szempontok.

- Elméletben így van, de gyakorlatban a fejlesztési pénzek egy része mégis a kormány felől jön.
- Az első Orbán-kormány időszakában nekünk is jobboldali kormánypárti országgyűlési képviselőnk volt. Akkor indult fejlődésnek a dorogi ipari park. Akkor kaptuk azt a támogatást, amivel az első műfüves pályánkat megépítettük. Azt gondolom, hogy a szakmai programok támogathatóságánál lényegesen erősebbek a szakmai szempontok, ugyanis itt már nagyon sok decentralizált szakmai lépcsőfok van. Különösen, ha az uniós pályázatok irányában, uniós közbeszerzési ügyekben gondolkodunk.

- Tizenhat éve lett polgármester, elmondható hogy egymásra épülő programok folyamatában gondolkodik. Mik azok a tervek, amelyek a következő ciklusban révbe érhetnek?
- Sosem volt még ennyire széles körben elfogadott programunk. Az integrált városfejlesztési koncepció részét képezi az a kistérségi terv, amely a vasúti és a közúti tömegközlekedést hangolná össze. Tervezési stádiumban van a volt brikettgyár területére szánt, őrzött parkolóval rendelkező közös buszpályaudvar. Szintén fontos közlekedéssel kapcsolatos terv a Budapest-Esztergom vasútvonal korszerűsítése, amely 2012 végéig elkészülhet, és húsz perccel csökkenti a menetidőt. Sokak gondja oldódik meg a jövő évi bölcsődebővítéssel is, hiszen 25 gyermekkel többet fogadhat majd az intézmény. Erről azt tartom, hogy az ideális az lenne, ha három éves korig a családban maradna a gyermek, de tudomásul kell venni, hogy jelenleg kevés család engedheti ezt meg magának. Mindezek mellett uniós forrás segítségével megvalósul a rendelőintézet korszerűsítése is. Az átmeneti időszakban is szeretnénk azonban a betegeknek a lehetőség szerinti legjobb körülményeket biztosítani. A 2011 tavaszán kezdődő, nyolc hónapig tartó munka ideje alatt a Munkásfürdő épülete ad helyt a járóbeteg-szakellátásnak. Mindezek mellett végeláthatatlan feladat az úthálózat és a köztereink gondozása is.

- Dorogon nagy hangsúlyt fektetnek a közoktatási program megvalósítására is. Ebben melyek a legfontosabb feladatok?
- Ezt tartom a legszebb és legjelentősebb feladatunknak, mert a gyermekeink jövőjét alapozza meg. A cél továbbra is az egységes közoktatási rendszer működtetése az egymásra épülő pedagógiai programokkal. Ez megvalósult az óvodától az általános iskoláig, most a középfokú oktatást szeretnénk felfűzni rá. Mindennek a pillérei az alapfokú zenei oktatás, az egészséges életmódra nevelés és a többnyelvűség biztosítása.

- Milyen álma van a közösségi terekkel kapcsolatban?
- A Bányatiszti Kaszinó-program nem valamiféle tiltott kártyabarlang tervét, hanem a könyvtár épületének felújítását jelenti, ahol újra létrejöhetne a régóta hiányzó tradicionális közművelődési tér. Számtalan programnak adhat helyet az intézmény a kiállításoktól a koncertekig, biztosítva ezzel a kikapcsolódást és a feltöltődést a városlakóknak. Egyelőre megfelelő pályázati lehetőségre várunk.    

- Önnek mi biztosítja a kikapcsolódást és a feltöltődést?
- A barátokra kevés idő jut, ugyanakkor a családdal igyekszem több időt tölteni. Miközben a futógépen lekocogom a napi penzumot, a fejhallgatón zenét vagy hangoskönyvet hallgatok, esetleg filmet nézek. Négy unokám van hatalmas mozgásigénnyel, úgyhogy nem árt kondiba lennem.

Névjegy

1956. április 10-én született Dorogon.

1974-ben Esztergomban érettségizett a Dobó Katalin Gimnáziumban.

1980-ban a SOTE Általános Orvosi Karán szerzett diplomát.

1984-ben neurológiai, 1988-ban pszichiátriai szakvizsgát tett.

1980-tól 1994-ig az esztergomi Vaszary Kolos Kórházban dolgozott.

1989-ben megalapította a RELABOR rehabilitációs célszervezetet, melynek ügyvezetője is volt.

1989-től 1991-ig az esztergomi orvosi kamara elnöke.

1992-től 1994-ig az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak Országos Szövetsége, majd az egészségbiztosítási tagozat elnöke.

1994 óta az MSZP tagja, és Dorog városának polgármestere.

2010 őszén ötödször is elnyerte a dorogi polgármesteri tisztséget.

Nős, felesége orvos, három gyermekük van.

1974-ben Esztergomban érettségizett a Dobó Katalin Gimnáziumban.

1980-ban a SOTE Általános Orvosi Karán szerzett diplomát.

1984-ben neurológiai, 1988-ban pszichiátriai szakvizsgát tett.

1980-tól 1994-ig az esztergomi Vaszary Kolos Kórházban dolgozott.

1989-ben megalapította a RELABOR rehabilitációs célszervezetet, melynek ügyvezetője is volt.

1989-től 1991-ig az esztergomi orvosi kamara elnöke.

1992-től 1994-ig az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak Országos Szövetsége, majd az egészségbiztosítási tagozat elnöke.

1994 óta az MSZP tagja, és Dorog városának polgármestere.

2010 őszén ötödször is elnyerte a dorogi polgármesteri tisztséget.

Nős, felesége orvos, három gyermekük van. Dr. Tittmann János -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!