Közélet

2010.10.07. 16:52

Halpusztulás a Duna főágában

Halpusztulás jeleit észlelték katasztrófavédők a Duna főágán, a Rába torkolatánál csütörtök délután - közölte Dobson Tibor szóvivő az MTI-vel.

MTI/FN/Kemma.hu

A kárfelszámolás helyszíni szóvivője azt mondta: a Rába és a Duna torkolatában 9,1 tizedes pH értéket mértek, és szórványos halpusztulásról érkezett jelentés.

A szóvivő közlése szerint ahhoz, hogy a folyó élővilágát meg lehessen menteni, a 14-es skálán 8 alá kell vinni a pH értéket.

A hétfő délután bekövetkezett ökológiai és ipari katasztrófa után a Torna-patak vizében 13,5-es pH értéket mutattak ki, majd a szennyező anyag a Marcal folyóba kerülve kipusztította annak teljes élővilágát.

Légtérzárat rendeltek el Kolontár és Devecser felett

Légtérzárat rendeltek el az iszapömlésben érintett két település, Devecser és Kolontár felett - közölte a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. kommunikációs vezetője.

Fehér Imre elmondta, hogy a légtérzár vasárnap 22 óráig, 1500 méteres magasságig érvényes, az e fölötti légiforgalom engedélyezett.

A tiltott légteret csak a mentő- és kutatóegységek használhatják.

A kármentesítés hétfőre befejeződhet

Az országos katasztrófavédelmi főigazgató szerint hétfőre befejeződhet az iszappal elöntött települések kármentesítése, de az okozott károk teljes felszámolása hosszú heteket vesz igénybe.

Bakondi György vezérőrnagy csütörtökön, a vörösiszappal elöntött Kolontár településen - azt követően, hogy Kontrát Károly és Kovács Zoltán államtitkárral megtekintette a megsérült zagytározót és a lakóházakban keletkezett károkat - úgy nyilatkozott: a legfontosabb feladat a mentesítés, a történtek kivizsgálása, illetve az, hogy mindenki számára biztosíthassák a lakhatás alapvető feltételeit. Az OKF vezetője azt mondta, a megsérült tározónál újabb szivárgást nem láttak, a kazetta melletti elemek az oldalfalaknál vízmentesek, de a biztonság érdekében a szomszédos elemekből - megfelelő kémiai eljárást követően - vizet szivattyúznak ki. Közlése szerint elkészült az a háromkörös gát, amely megállítja a további szivárgást a sérült kazettából, s egy újabb tározót építenek az összegyűjtött iszap és törmelék tárolására.

Bakondi György elmondta azt is, hogy a lakóházak környezetében a kárfelszámolás annak függvényében fejeződhet be, hogy a megsérült, vagy részben megsemmisült házak lakói miként nyilatkoznak arról, akarnak-e házaikban, vagy az elöntött településrészen élni. Hozzáfűzte: ha nem akarnak, akkor az épületeket ledózerolják.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!