2010.10.14. 09:04
Esztergom: Tétényi Éva tervei a Meggyes-éra ügyeivel, pereivel
Kedden még az ideiglenes irodájában beszélgettünk Tétényi Évával, Esztergom nagy többséggel megválasztott polgármesterével. Szerdán megtörtént a hivatalos átadás-átvétel - esztergomi stílusban.
– Kitől kapta ezt a kedves rajzot?
– Nem tudom, ismeretlen az alkotó. A kollégáim adták át azzal, hogy itt hagyták nekem.
– Akkor lehet, hogy hamarosan megismerheti az elkövetőt, hiszen meghívta az esztergomiakat az irodájába.
– Valóban, lehetővé tettem az esztergomiak számára, hogy megnézzék, hol dolgozik a város polgármestere.
– Akkor most ez egy újfajta, nyílt kommunikáció kezdete Esztergomban? Például majd más is elmondhatja a véleményét a polgármesteren kívül?
– Én erre a nyitottságra építettem a kampányomat is. Azt ígértem, hogy egy intelligens, szabad várossá teszem Esztergomot. Ez azt jelenti, hogy mindenki szabadon véleményt nyilváníthat. Tulajdonképpen én csak egy vagyok az esztergomiak közül. Úgy is mondhatjuk, hogy most nem a polgármesternek van városa, hanem a városnak van polgármestere. Tehát jól érzékeli, egy más típusú nyíltságot és kommunikációt szeretnénk.
– Rengeteg levél és telefon érkezett az elmúlt években a szerkesztőségünkbe homályos esztergomi ügyekről, de a felét sem akartuk elhinni. Például azt sem, hogy évi százmilliós nagyságrendű költségvetéssel működik egy helyi médiahálózat, amiben nincs helye az ellenvéleménynek.
– Szerintem ezt az érintettektől kell megkérdezni, mert én a kampányomban is csak a saját, pozitív üzeneteimet igyekeztem eljuttatni a választókhoz. De mindennek utána lehet nézni, az én célom továbbra is a nyilvánosság biztosítása. Ez annyit jelent, hogy bárki belenézhet az eddig megköttetett, ilyen jellegű szerződésekbe.
Névjegy
Tétényi Éva1961. december 25-én született Esztergomban.
1980-ban érettségizett a Dobó Katalin Gimnáziumban.
1985-ben szerezte első diplomáját a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán okleveles építészmérnökként.
1992-ben Műemlékvédelmi szakmérnök diplomát szerzett.
1997-ben Városépítő- és városgazdasági szakmérnöki diplomát szerzett.
1999-től a fővárosi Terézváros főépítésze lett.
2004-től Győr-Moson-Sopron megye főépítészeként dolgozott.
2006-ban a Magyar Építész Kamara titkára lett.
2008-tól az Európai Építészek Tanácsának vezetőségi tagja
2006-ban megkapta a Dr. Bády István-díjat „Esztergom szépítéséért”.
Férje szoftverfejlesztő mérnök, fia fizikus.
Hobbija a zene, zongorán játszik.
– Orbán Viktorral beszélgettünk pár hete, aki azt mondta, hogy az esztergomi közélet mindig zűrzavaros volt. Ön szerint természetes az, hogy az országos sajtóban a helyi botrányokról szólnak a hírek?
– Többen is úgy éreztük itt Esztergomban, hogy ez nem természetes. Ezt mutatja a választási eredmény. A cél, hogy Esztergom mintaváros legyen. Ez részben egy környezettudatos városfejlesztést, részben pedig egy más típusú polgári létet jelent, mint ami eddig volt.
– A kérdés már csak az, hogy ki lesz a partnere ebben. Esztergomban tízből tíz körzetben a fideszes képviselő nyert, köztük Meggyes Tamás, aki az országgyűlési képviselő. Nem kezdeményezett találkozót az együttműködés megkönnyítésére a kormányfővel, akinek köztudottan szívügye ez a város?
– Én a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatát komolyan gondolom. Ezt az Országgyűlés nagy többséggel elfogadta. Az szerepel benne, hogy mindenkivel együttműködünk, gondolom ez minden pártra is igaz, ahogy a miniszterelnökre is. Ráadásul Orbán Viktor a mi díszpolgárunk, így reményeim szerint hamarosan lehetőség lesz egyeztetni a város jövőjével kapcsolatban. Amúgy azt gondolom, hogy a volt polgármestert sokkszerűen érte ez a választási vereség, de ez csak egy átmeneti állapot, két héten belül rendeződnek a viszonyok.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Tétényi Éva: Én a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatát komolyan gondolom (Fotó: R. B. )
[/caption]
– Ez optimista megközelítés. Tény, hogy kétharmados többséggel nyerte a választást, de ugyanilyen kormánytöbbség van a parlamentben és kétharmados Fidesz-többség van a helyi testületben. A cél persze közös: Esztergom szebb jövője. De hogyan tud együtt dolgozni ezen ugyanazokkal, akik máshogy gondolkodtak az előző években? Nem gúzsba kötve táncolás ez?
– Ezt már többen kérdezték és mindig csak ugyanazt tudom mondani. A várospolitika teljesen más, mint az országos politika. Egy városban olyan döntések vannak, amelyek nem pártfüggőek. Legyen szó akár az oktatásügyről vagy éppen az alapellátás biztosításáról.
– Az elődje, Meggyes Tamás azt állítja, hogy összehangolt támadás, üzleti alapon támogatott lejárató kampány zajlott ellene, azért vesztette el a választást. Állítólag Önnek is elmondta, hogy sötét erők állnak a háta mögött. Azóta gyakrabban néz a háta mögé?
– Én a tükörbe szoktam nézni reggelente és amíg egy tiszta tekintetű nő néz vissza, addig talán nincs semmi probléma.
Meggyes Tamás október 22-én adja át irodáját
Szerdán megtörtént a polgármesteri teendők első körös átadás-átvétele.A választások után Meggyes Tamás volt városvezető nem sietett iroda biztosításával utódjának, Tétényi Éva új polgármester előbb egy előszobában, majd a főterén, kávéházi asztalnál intézte az ügyeket.
– Tóthné Menczel Zsuzsanna, a megyei közigazgatási hivatal vezetőjének jelenlétében aláírtuk a jegyzőkönyvet, a gratuláció és a jókívánságok az országgyűlési képviselő úr részéről ezúttal is elmaradtak. Volt irodáját csak október 22-én hajlandó átadni – mondta el Tétényi Éva.
– Ha ez így van, akkor segítsen cáfolni néhány esztergomi rémhírt! Például nem nagyon hihető, hogy fontos kérdésekről a nyilvánosság kizárásával, zárt ülésen döntöttek a képviselők úgy, hogy nem sokkal előtte kapták meg az előterjesztéseket.
– Ez sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom, mert az előző ciklusban nem voltam tagja a képviselő-testületnek. Természetesen a városban sok mindent beszélnek és még több mindenről fognak, hiszen úgy élték meg valamilyen szinten ezt a választási eredményt a városlakók, mint egy felszabadulást. Én csak azt tudom mondani, hogy kérdezzék meg azokat, akik ott ültek a testületben és konkrét választ fognak kapni. Annyit azért elmondhatok, hogy sok kevésbé szokványos dolog történt itt, például a polgármesteri átadás-átvételből is csak itt volt ilyen cirkusz. Ami biztos, a képviselő-testületi ülések ezentúl nyilvánosak lesznek. Már az alakuló ülést is élőben követhetik az esztergomiak, hiszen joguk van ahhoz, hogy lássák, ki milyen szempontból hoz döntéseket a közügyekben.
– Az is rémhírnek tűnik, hogy Esztergom az élmezőnyben van a legeladósodottabb városok listáján, nagy köztartozásai vannak és már a működésre is hitelt kellett felvennie...
– Már az első napokban tájékozódtam a város pénzügyi helyzetéről is. Nem állunk a csőd szélén, de tízmilliárd forint feletti az adósságállományunk. Ez elsősorban kötvénykibocsátásokból származó hitelállomány. Sok beruházást indított el a város, aminek vannak eredményei és vannak félbehagyott, nem annyira sikeres alkotásai. Két év múlva esedékesek azok a visszafizetéseink, amik igen súlyos terheket rónak majd a városra.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] A cél, hogy Esztergom mintaváros legyen
[/caption]
– Mi lesz a félbemaradt nagyberuházásokkal, ha nincs pénz a kasszában?
– Azt kértem az apparátustól, nézzük át a beruházásokat és felelősen döntsünk arról, hogy melyek folytatódjanak. Amelyiknek nem látjuk az anyagi fedezetét, azt leállítjuk.
– Szűkös büdzsé ide vagy oda, azért az tékozló gazdálkodásnak tűnik, hogy két jegyzőt fizet ez a város. Mindkettő hivatalban van, de csak az egyik dolgozik. Most ki a hivatalos jegyző Esztergomban?
– Jelenleg Marosi Györgynek hívják a jegyzőt, vele dolgozom együtt. Természetesen Csomor Sándor is a hivatalában van, csak nincs itt. Mindkettőjükkel beszéltem már és arra törekszem, hogy mihamarabb lezárjam ezt az ügyet is. Az alakuló ülés után a szervezeti és működési szabályzat szerint működünk és a jegyzőkérdést is lezárjuk.
– Dorognak külön üzent a választás éjszakáján. Miért?
– A két város között nem volt felhőtlen az együttműködés, pedig a kertvárosi rész közel van Doroghoz. Így világos, hogy közös érdekünk a jó kapcsolat. Ráadásul a kistérségi együttműködésben is fontos a nyílt és hatékony kommunikáció. Csak közösen lehet fejleszteni, nem párhuzamosan vagy éppen egymás ellenében.
– Esztergom az utóbbi években a különféle „ügyeiről” híresült el: mélygarázs-ügy, rámpabontási-ügy, tanárelbocsátási-ügy, tóátalakítási-ügy és a többi. Mi lesz ezekkel az ügyekkel, amelyekhez perek és feljelentések egész sora köthető?
– Az a célom, hogy hamar lezárjunk minden olyan bírósági ügyet, amely magánjellegű vádaskodásokból ered. Sőt, ha lehet, közös megegyezésre kell törekednünk. A felsorolt ügyek már egy súlyosabb kategóriába tartoznak, ezeknél azt szorgalmazom, hogy üljünk le egy asztalhoz és akár mediátor segítségével is, de törekedjünk a megoldásra. Például egy ilyen rámpabontási-ügy nem akadályozhatja meg azt, hogy megszüntessük a háborús helyzetet a városközpontban.
– Eddig szinte csak a programjáról nem esett szó. Városépítőként milyen tervekkel vág neki a munkának Esztergomban?
– Négy alappillére alapoztam a polgármesteri programomat. A gazdaság, a környezet, a társadalom és a kultúra terén is megfogalmaztam a legfőbb célokat. Szeretném, ha egy környezettudatos ökomintaváros lenne Esztergom a Duna Stratégia együttműködésére építve. Az intelligens, szabad város tervéről már beszéltem, középpontjában egy szolgáltató polgármesteri hivatallal. A nyilvánosság biztosítása fontos a pénzügyekben is, hogy mindenki számára átláthatóvá váljék a gazdálkodás. Esztergom ugyanakkor olyan történelmi múlttal bír, amivel egyetlen magyar város sem, ezért szeretném, ha a kultúra és a sport területén is pozitív hírekről számolhatnánk be. A minőségi polgári lét megteremtésében az esztergomi helyi közösségeknek is nagy szerepe lesz.
1961. december 25-én született Esztergomban.
1980-ban érettségizett a Dobó Katalin Gimnáziumban.
1985-ben szerezte első diplomáját a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán okleveles építészmérnökként.
1992-ben Műemlékvédelmi szakmérnök diplomát szerzett.
1997-ben Városépítő- és városgazdasági szakmérnöki diplomát szerzett.
1999-től a fővárosi Terézváros főépítésze lett.
2004-től Győr-Moson-Sopron megye főépítészeként dolgozott.
2006-ban a Magyar Építész Kamara titkára lett.
2008-tól az Európai Építészek Tanácsának vezetőségi tagja
2006-ban megkapta a Dr. Bády István-díjat „Esztergom szépítéséért”.
Férje szoftverfejlesztő mérnök, fia fizikus.
Hobbija a zene, zongorán játszik.
Meggyes Tamás október 22-én adja át irodáját Szerdán megtörtént a polgármesteri teendők első körös átadás-átvétele.
A választások után Meggyes Tamás volt városvezető nem sietett iroda biztosításával utódjának, Tétényi Éva új polgármester előbb egy előszobában, majd a főterén, kávéházi asztalnál intézte az ügyeket.
– Tóthné Menczel Zsuzsanna, a megyei közigazgatási hivatal vezetőjének jelenlétében aláírtuk a jegyzőkönyvet, a gratuláció és a jókívánságok az országgyűlési képviselő úr részéről ezúttal is elmaradtak. Volt irodáját csak október 22-én hajlandó átadni – mondta el Tétényi Éva. Tétényi Éva: Én a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatát komolyan gondolom (Fotó: R. B. ) A cél, hogy Esztergom mintaváros legyen -->