2009.12.23. 08:10
A fenyő a karácsony dísze
Vajon az idén hogyan, milyen úton és milyen áron lesz a fenyőből karácsonyfa? Utánajártunk.
– Volt műfenyőnk is, de az nem az igazi. A gyerek miatt is inkább valódi fenyőt veszünk, meg az illatát is szeretjük. Van-e lélektani határ? Van, tízezer forintnál drágább fát nem veszünk – árulja el a családfő.
Nordmannál bizony nem könnyű betartani ezt az összeghatárt: métere ötezer forint. Az ezüstfenyő olcsóbb, négyezerért kapunk belőle száz centit, míg a luc métere már csak kétezer forint.
Bogár Miklós kereskedőtől tudjuk meg, hogy mennyi idő alatt nőnek meg ekkorára a fák. – A nordmann hét, az ezüst öt, a luc három év alatt nő egy métert. Ebből nem lehet meggazdagodni. Zalából jöttünk Tatabányára árulni. Ott több hektáron ültetünk fenyőt. Amikor megérkezünk, a pénzes, igényes vásárlók jönnek, és viszik a nordmannokat Az első öt nap hajtása után kis szünet, kisebb eladások vannak huszadikáig, aztán újabb roham – árulja el Bogár Miklós, majd hozzáteszi: vallásos emberek, ezért az idős- és gyermekotthonoknak ötven százalékos kedvezménnyel adják a fákat.
A felhozott fák körülbelül öt százaléka marad meg, az elkelt darabokból kell kikalkulálni a félmilliós „felköltözés” költségeit, és reménykedni egy kis haszonban. A háttérben néhány cserepes fenyőt szúrunk ki. Nincs keletjük.
A vértesszőlősi Pázsit Centrumban megrendelésre jegenyefenyőket is hoztak, de a nordmann a legkelendőbb. Boczonádi Imre szaktanácsadótól megtudtuk, hogy a 2,5–3 méteres nordmannok nyolc–tíz év alatt nőnek meg ekkorára.
– Néhány éve a douglas fenyők voltak a legkeresettebbek, ma már a nordmannok. A luccal az a baj, hogy melegben a tűlevelek elvesztik a tapadásukat, és vízkeresztre megkopaszodnak. Ez független attól, hogy mikor vágták ki a fenyőt, amint a lakásba kerül, ez történik. Próbálkoztak már sós vizet tenni alájuk, de ezekkel sem nagyon lehet egy-két napnál többet nyerni – részletezni a szaktanácsadó, aki szerint a vásárlók leginkább a klasszikus, geometriai formát hiányolják, ha nordmannt vesznek. Pedig nincs min csodálkozni: a felső ágak a fa fiatal, egy-két éves korában még ritkásak.