Közélet

2009.03.14. 14:11

A kistérséget is csődbe vitte volna egyetlen hiányzó gyerek

Tizenegymillió forintnyi állami normatívát már vissza kellett fizetnie Kecskédnek és Kömlődnek, mert a két település mikrotársulásban működtetett iskoláiban eggyel kevesebb diák volt, mint az előirányzott. Kecskéd felmondta a társulást azóta, de az egész oroszlányi kistérség becsődölhetett volna, ha együtt maradnak.

kemma.hu

Eddig Kecskéd és Kömlőd intézményfenntartói társulásban működtette az iskolát, ám a kecskédiek a közelmúltban annak megszüntetése mellett tették le voksukat. Minderre azért volt szükség, mert a két települést tizenegymillió forintos állami normatíva visszafizetésére kötelezték (miután az előírt átlaghoz képest egy fővel csökkent a diákok száma a 2007/2008-as tanévben), ráadásul ez a létszámhiány magát az oroszlányi kistérségi társulást is veszélyeztette.

– A normatívát körülbelül fele-fele arányban kellett visszafizetnünk. A két iskolából három-három gyereket írattak máshova, ezzel pedig eggyel kevesebb diákunk lett, mint az előirányzott átlaglétszám. Ráadásul a kistérség sok feladatot lát el társulásban, és csak akkor kapja meg a különböző támogatásokat, sőt a működési költségeit, ha a települések felében és még egyben megfelelnek az oktatási intézmények a közoktatási törvényben meghatározott létszámadatoknak – részletezi az előzményeket Kiss Ferenc kömlődi polgármester.

Kömlődön szeptembertől megszűnik a felső tagozat, annak fenntartása 27 milliós terhet jelentene az önkormányzatnak. A helyi szülők már többször hangot adtak elégedetlenségüknek, noha a legutóbbi fórumon többen úgy vélték, hogy az egész település indul el a lejtőn, s egy idő után „ki lehet tenni rá a lakatot.”

Kecskéd már döntött

Kömlődön még nem, Kecskéden azonban már döntöttek a közös mikrotársulás felmondását követő teendőkről. Grúber Zoltán polgármester – testületének legutóbbi határozatát ismertetve – elmondta, hogy csatlakoznak a Bokod-Szákszend társuláshoz.

Steinhardt Mihály felvetette: mivel 350 család él Kömlődön, a hiányzó 27 millió évente és családonként nagyjából 80 ezer forintos hozzájárulást jelent, a kérdés már csak az, hogy kik akarnak és tudnak is fizetni? A több mint három órán át zajló szópárbaj egy idő után amolyan állóháborúnak tűnt, ami azzal zárult, hogy az érintett szülők keddig egy kérdőíven nyilatkozhatnak, melyik község iskolája mellé teszik voksukat. A képviselő-testület ugyanis a hét második munkanapján várhatóan kimondja a végső szót.   

Az elmúlt héten öbb szülővel, az ő igényeiket felmérve, kérésüknek eleget téve a kömlődi polgármester és jegyző felkereste a környei és a kocsi általános iskolát.
– Így könnyebb lesz eldönteni, hogy melyik iskolába menjenek a gyerekek szeptembertől, hiszen szüleik saját szemükkel győződhetnek meg a szomszédos településeken folyó oktatás színvonaláról, tárgyi feltételeiről. Az biztos, hogy jobban felszereltek a környékbeli alapfokú intézmények, de a szakos ellátottság is jobb. Szeretnénk, ha együtt maradna a tagozat, vagyis azt az iskolát választjuk, amelyet a többség választ – részletezi Kis Ferenc, aki azt is kiemeli, hogy a szabad iskolaválasztás joga természetesen mindenkit megillet.

Az önkormányzat iskolabusszal oldja majd meg a diákok utazását, viszont aki nem a többségi igény alapján választott intézménybe íratja gyermekét, annak magának kell megoldania a közlekedést, mert az iskolabusz csak Kömlőd és a választott iskola között közlekedik majd. Arról, hogy pontosan milyen útvonalon, csak később döntenek majd. Az mindenesetre biztos, emelte ki Kiss Ferenc, hogy Környe is csak 6-7, és Kocs is mindössze 10 kilométerre van Kömlődtől.

 

-->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!