2008.08.19. 15:19
Egymilliárdos ráfordítással Esztergom lesz a magyar borkultúra központja
Az évtizedek óta elhanyagolt és javarészt használaton kívüli prímási pincék újraélesztéséről írt alá megállapodást a Budavári Mátyás-templom plébániája által alapított Incoronata és a Közép-Dunátúli Régió szakembercsapata.
Az esztergomi bazilikához kapcsolódó 3700 négyzetméteres pincerendszert egymilliárd forint ráfordításával, uniós támogatással a magyar borkultúra központjává alakítják.
Az Erdő Péter bíboros, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter jelenlétében történt aktuson elhahangzott, hogy a főegyházmegyei tulajdonban levő ingatlant vagyonkezelésbe kapta a Budavári Mátyás-templom plébániája által alapított Incoronata. 2010-ig a pincerendszerben megvalósítják a borvidékek alagútját, ott bemutatják a borvidékek történelmét, szőlészeit-borászait, a jelentősebb szőlőfajtákat, a borkereskedelem- és a fogyasztás történetét: lesz ott egy interaktív borászati kiállítást is, borkóstoló tereket alakítanak ki.
A leendő szaküzletekben a kínált borokat és a Vinum Primatism, azaz a Prímás bora borcsaládhoz tartozó termékeket kínálják. A Prímás Pincét átépítik.
A beruházás jelentős része, 772 millió forint, vissza nem térítendő támogatás; az elkészült pincerendszert 2010 nyarán adják majd át.
Természeti juttatás volt a bor
Erdő Péter Prímási Borrendje 2007-ben alakult; a Kárpát-medence szőlészeti, borászati örökségének feltárását, a minőségi bortermelés támogatásátés a kulturált borfogyasztást szolgálja. A Prímási Borrend „Vinum Primatis” márkanéven a magyar borászat legnívósabb termékeit kínálja.A Prímási Levéltár bortári számadásai szerint még a bornak, mint természetbeni juttatásnak jelentős szerepe volt. A Bazilika karigazgatójának 1873-ban egy évre 11,48 hektoliter bort utaltak ki. Egy zenész 1-4 hektoliter, egy énekes 1-2 hektoliter fehérbort kapott. A listák név szerint felsorolták a művészeket, a karnagytól az orgonafújtatóig. Egyedi eset: 1876-ban a Prímási Számvevői Hivatal részére két liter vörösbort adtak ki tinta készítésére.
A Prímási Levéltár bortári számadásai szerint még a bornak, mint természetbeni juttatásnak jelentős szerepe volt. A Bazilika karigazgatójának 1873-ban egy évre 11,48 hektoliter bort utaltak ki. Egy zenész 1-4 hektoliter, egy énekes 1-2 hektoliter fehérbort kapott. A listák név szerint felsorolták a művészeket, a karnagytól az orgonafújtatóig. Egyedi eset: 1876-ban a Prímási Számvevői Hivatal részére két liter vörösbort adtak ki tinta készítésére. Erdő Péter és Bajnai Gordon -->