2008.06.24. 10:56
Jobbra húzódj, ha jön a mentő!
Ha sziréna szól, tudjuk, hogy nagy a baj, mentősök, tűzoltók és rendőrök használják a megkülönböztető jelzést autóikon. De mit tegyen az autós, ha a viszzapillantó tükörből látja a kék fényt?
Pausz Gábor, a tatabányai Szinkron Autósiskola vezetője szerint sajnos, legtöbbször rosszul reagálnak az autóvezetők. – Nehéz, hogy a forgalomban részt vevő többi sofőrre is figyelni kell. Kétsávos úton célszerű jobb oldalra húzódni, esetleg félreállni egyutóbusz öbölbe – tanácsolta. A szirénázó autót vizsgán és gyakorlás közben sem lehet előre megrendelni, azért egy-két esetben okozott már vizsga közben is fejtörést a vijjogó autó. Ha a tanuló sikeresen veszi a váratlan akadályt, az plusz pontot hozhat a vizsgán.
Glász Gábor, a mentőszolgálat megyei irányító csoportjának vezetője arról beszélt, hogy tapasztalatok szerint a lámpás kereszteződésbe nagyobb biztonsággal hajthat be a szirénázó mentőautó, igaz, sokszor gondot okoz kollégáinak, hogy nem tudják, melyik irányba húzódnak le az autósok, pedig a mentő leggyakrabban a belső sávban megy. – Jómagam is gyakran autózom, sokszor szól a rádió, a szirénát nem mindig hallani. Ezért van a visszapillantó tükör – mondta a mentős.
Léber Gabriella, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense elmondta, hogy a rendőrautó a jelzést csak indokolt, sürgős esetben használhatják. Engedélyt vagy utasítást az alosztályvezető-helyettes, őrsparancsnok-helyettes vagy magasabb beosztású elöljáró, illetve az ügyeletes adhat. Szirénázhat az autó például az életveszély elhárítása, rendőri csapaterő alkalmazása, védett vezetők és terrorveszélyeztetett személyek utazásának biztosítása miatt. S néhány érdekesség: amit a rendőrök sem hagyhatnak figyelmen kívül, az a vasúti átjáró, a megkülönböztető fényjelzést pedig ott is működtetni kell, ahol a megállás egyébként tiltott, a hangjelzés viszont ilyen esetben nem megengedett. Az is tény, hogy megkülönböztető jelzéssel közlekedő autó az idén egyetlen balesetnek nem volt szereplője.