Közélet

2008.01.21. 16:26

Konyakosmeggy-szindróma

Hétfőtől élesben mér és ellenőriz a rendőrség, életbe lép a nulla-tolerancia. Azaz: ha valaki a volán mögött alkoholos állapotban van, ugrik a jogsi. A körülményekről kérdeztük a belgyógyász főorvost: igaz-e, hogy már egy konyakosmeggy is gondot okozhat?

Rafael Balázs - Mudri Anna

Dr. Pák Gábor orvosigazgató, belgyógyász, Vaszary Kolos Kórház: - A rendőrségi alkoholszonda mérése kapcsán azt nem tudom megmondani, hogy egy konyakosmeggy-fogyasztást valóban vajon kimutat-e a műszer, de az biztos, hogy egy deci bor, egy pohár sör már jelezhető. De nincs tudomásom sem olyan gyógyszerről, sem olyan cukorról, aminek ilyen hatása kimutatható, illetve van kivétel: a sósborszeszes kis cukorkáké igen. Tehát célszerű ezzel is vigyázni.

A műszer a kilélegzett levegő alkoholtartalmát méri, azaz még az sem igaz, hogy bizonyos rossz gyomortartalmat jelző lehelet megbolondítja az eszközt. Vitás esetben az ügyeletes orvosnak kell levennie a vért attól, akinél jelzett a szonda, ezt a vérmintát a rendőrség saját laboratóriumában vizsgálja, az orvos pedig a minta kísérő papírján bizonyos kérdésekre ad választ, többek közt arra, hogy vannak-e fizikális jelei az alkoholos befolyásoltságnak.

A különböző szintek miatt különböző a büntetési tétel, ez emelkedik, a mértéktől függően, a legnagyobb gond a bürokratikus eljárás hosszadalmas, a visszaszerzés bonyolultsága lehet. Én hiszem, hogy ez visszatartó erejű, hogy csökkeni fog a balestek száma – az autópályákon is, amióta mérnek, és ahol szigorúan mérnek, komolyan javul a közlekedési fegyelem. A szemléletváltáshoz persze ez még nem elég. Ez egy sokkal hosszabb út következménye.

– Ha valaki úgy gondolja, hogy a szonda hibásan mutatta azt, hogy alkoholt ivott, akkor természetesen nem kell feltétlenül elfogadnia annak eredményét. A gépkocsi vezetője kérheti, hogy azt vérvétellel is ellenőrizzék. Ennek eredményét viszont nem kapjuk meg azonnal, hanem harminc napon kell megérkeznie. Az ilyen vérvételeket akkor kell az autósnak utólag kifizetnie, ha megállapítják a vétkességét. Ez pedig több, mint tízezer forintba kerül – tudtuk meg Léber Gabriellától, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferensétől.

Azonban az intézkedő rendőrnek addig is jogában áll a helyszínen bevonnia a jogosítványt, és további vizsgálatokra a sofőrt előállíthatja a kapitányságon. Amikor felreppen a hír, hogy szigorítják az ellenőrzést az ittas vezetőkkel szemben, azonnal megindul a találgatás, vajon gyógyszert, konyakos meggyet, bizonyos ételeket is kimutat-e a szonda. A rendőrség azt tanácsolja, hogy ha valak úgy gondolja, csak emiatt „bukott le”, minden esetben kérje a vérvételt is.

– A LION –típusú szonda, amellyel az utakon ellenőrizzük az autósokat, nagyon érzékeny. Ez képes kimutatni akár egy darab konyakos meggyet is, bár nem minden esetben. Függ attól, hogy a vezető mikor ette meg az édességet. Ha közvetlenül a szonda megfújása előtt, akkor kimutatható, ha órákkal előtte, akkor már nem. Ha pedig valaki olyan gyógyszeres kezelés alatt áll, amelyet a szonda kimutathat, azt azonnal jelezni kell a rendőrnek, a vérvétel ugyanis egyértelműen kimutatja, hogy gyógyszert szedett, vagy alkoholt fogyasztott a sofőr – tudtuk meg Léber Gabriellától. Ha ezek után a szabálysértési hatóság jogerős határozatot hoz, vagyis megállapítja az ittas vezetést, és bevonja a jogosítványt, a határozatot megküldi az illetékes okmányirodának. Ez tartalmazza az eltiltás idejét.

Lejártával az okmányiroda visszaküldi a vezetői engedélyt a tulajdonosának. Ha az eltiltás meghaladja a 6 hónapot, a vétkes sofőrnek utánképzésen kell részt vennie, amelynek költsége őt terheli.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!