2008.01.04. 13:53
Káosz az orvosi rendelőkben?
Káosz, ami az alapellátás körül kialakult – foglalja össze tömören dr. Molnár Enikő tatabányai háziorvos az új szabályozást. Nem győzi sorolni. Például nem kapnak tájékoztatást sehonnan. Amit tudnak, azt egymástól hallották a háziorvosok, vagy az interneten találtak rá.
[caption id="" align="alignleft" width="330"] Dr. Molnár Enikő nem tud annyi időt szentelni a betegeire, mint szeretne FOTÓ: K. T. J.
[/caption]
– Az OEP csak büntetést ígér – reagált a doktornő a legújabb, áprilistól tervezett újításra. Tavasztól pénzbírsággal sújthatnak, ha az átlagosnál több gyógyszert írunk fel. Minden betegségtípusra több fajta gyógyszert jelöl a számítógépes programunk. A pirulákat különböző színnel jelzi. Megkövetelik, hogy az olcsóbbat írjuk fel – magyarázza dr. Molnár Enikő.
Megjegyzi: több időt kell a géppel tölteniük, mint amennyi a betegre kellene. A vizitdíj sem csökkentette a várakozók számát. Sőt, mióta háziorvosi javaslat szükséges a szakorvosi beutalóhoz, még többen jönnek. A vizitdíj miatt nagyobb a betegek elvárása: igénylik a teljes kivizsgálást.
A beutalás is nehéz, mert minden rendeléshez külön kód tartozik, ennek kell szerepelnie a beutalón. Náluk csapódik le, amiért hónapokat kell várni egy-egy vizsgálatra. – Pedig nem mindegy, hogy egy vállsérült beteg egy hetet van táppénzen, vagy a röntgen és a fizikoterápia miatt három hónapot – veti fel a doktornő.
Hogy kihez lehet betegszállítót, kihez kell mentőt hívni, a háziorvosoknak sem tud senki válaszolni. Mindenki csak hárít. Dr. Molnár Enikő határeseteket is említi: nem tudja, mi a teendő, ha rosszul van a beteg, de nem életveszélyes az állapota, mikor szükséges mellé mentőtiszt.
– Már az ajtóban megmérgezi a beteggel a kapcsolatunkat a vizitdíj. Mert mi szedjük be. Sokan azt hiszik, hogy ez a pénz a zsebünkben marad. Pedig már a bevezetése előtt megvonták tőlünk az eszköztámogatást. A pluszköltségekkel együtt ezeket is ebből finanszírozzuk. Nem törvényileg előírt eszköz az internet, mégis, csak így tudjuk ellenőrizni, hogy jogosult-e a tb-re a beteg – mondja.
Nem tudott kedvező változásokról beszámolni Menoni Jánosné sem. A Medi-Szikra Kft. 1996 óta szállítja a vesebeteget Tatabányán, majd áttértek a hagyományos betegszállításra is. – Januártól ezek mellé kötelező területi ellátást kaptunk. Nincsen szabad kapacitásunk, eddig is tele voltak az autóink – panaszkodott Menoniné. Bár több autójuk van, támogatást csak hatra kaptak. Ebből két járó- és egy -fekvőbeteg szállítására alkalmas jármű kizárólag csak vesebetegeket visz. Tatabányai cégként Esztergom környéki településeket is kaptak. Megnyugtatásként mondta: ezután is kiszolgálják a tatabányai háziorvosokat és a műveseállomást.
(Betét)
Így látják a betegek a váróteremben
Gyenge Ildikó
– Felháborítónak tartom a vizitdíj körüli hercehurcát. Elhitették velünk, hogy húsz cetli után visszakapjuk a befizetett összeget. Tavaly többször is voltam orvosnál, összegyűlt annyi, aztán kiderült, hogy mégsem jár a pénz. A háziorvosnál lekiismeretesek. Jobb is, hogy bejelentkezünk, így nem kell feleslegesen várni. Nem úgy a kórházban. Ott bosszantó a helyzet és a személyzet is ingerlékeny.
Jákob István
– Nekem semmi bajom a háziorvosommal. Tudja tartani az előre megbeszélt időpontot. A megyei kórházzal nincsen jó tapasztalatom, inkább az esztergomiba járok, három havonta kell befeküdnöm. Ott a doktor úr beosztja a visszatérő betegeket, időpontot kapnak. Tatabányán a szakrendelők zsúfoltak, már reggel nagy a nyüzsgés. A betegek a vizitdíjon kívül semmit nem vesznek észre a változásból.
A vizitdíj teljes összege a háziorvos zsebében marad
- Arra költi, amire szeretné, nem kell róla elszámolnia. Igaz, hogy az eszköztámogatás megszűnt, de a vizitdíjból a teljes haszon legalább nettó 120 ezer forint, hiszen a korábbi támogatás összege 50-60 ezer forint volt – mondja dr. Schvarcz Tibor, Tatabánya országgyűlési képviselője, a Parlament egészségügyi bizottságának alelnöke. A betegszállításról az MSZP-s szakpolitikusnak az a véleménye, hogy nem rossz vállalkozás, bár az erre vonatkozó törvényt nem készítették elő megfelelően. Az elvvel, hogy ne legyen minden esetben szakápoló egy mentőautóban, dr. Schvarcz Tibor egyetért. Szerinte a minisztérium nem szabályozta, hogy mikor kell mentőautót hívni, vagy mikor nem, így félreérthető a törvény. A betegszállításra pályázatot írtak ki, amelyet a megyei kórház is beadott, de mivel nem volt elegendő autójuk, nem nyertek. Az OEP a betegszállítást úgy finanszírozza, hogy kilométerenként fizet.
Müllner Helga A vizitdíj teljes összege a háziorvos zsebében marad - Arra költi, amire szeretné, nem kell róla elszámolnia. Igaz, hogy az eszköztámogatás megszűnt, de a vizitdíjból a teljes haszon legalább nettó 120 ezer forint, hiszen a korábbi támogatás összege 50-60 ezer forint volt – mondja dr. Schvarcz Tibor, Tatabánya országgyűlési képviselője, a Parlament egészségügyi bizottságának alelnöke. A betegszállításról az MSZP-s szakpolitikusnak az a véleménye, hogy nem rossz vállalkozás, bár az erre vonatkozó törvényt nem készítették elő megfelelően. Az elvvel, hogy ne legyen minden esetben szakápoló egy mentőautóban, dr. Schvarcz Tibor egyetért. Szerinte a minisztérium nem szabályozta, hogy mikor kell mentőautót hívni, vagy mikor nem, így félreérthető a törvény. A betegszállításra pályázatot írtak ki, amelyet a megyei kórház is beadott, de mivel nem volt elegendő autójuk, nem nyertek. Az OEP a betegszállítást úgy finanszírozza, hogy kilométerenként fizet. Dr. Molnár Enikő nem tud annyi időt szentelni a betegeire, mint szeretne FOTÓ: K. T. J. -->