Közélet

2008.01.08. 10:54

Itt a vizsgaidőszak, hajtás pajtás!

A Modern Üzleti Tudományok Főiskolájának aulája hétköznap sosem üres, ilyenkor, vizsgaidőszakban különösen nem. Az első- és felsőbbéves hallgatók az utolsó perceket is tanulással töltik a vizsga előtt. Jól tudják, nem éri meg puskázni, itt csak a valódi teljesítmény számít.

Sz. A.

[caption id="" align="alignleft" width="331"] Drukkos légkör az aulában FOTÓ: K. T. J.
[/caption]

– Könnyű megszerezni a jegyzeteket és a szakirodalmat, így nem nehéz felkészülni a vizsgára – vallja Schalkhammer Péter. Az első éves hallgató európai tanulmányokból vizsgázott hétfőn a Modern Üzleti Tudományok Főiskoláján. Társai között volt, aki nemzetközi vállalatok vagy éppen az Európai Unió gazdaságának témaköréből adott számot tudásáról.

Néhány perccel a vizsga kezdete előtt még sercentek a tétellapok az aulában. Volt, aki meredten bámult maga elé, miközben félhangosan mormolta a fogalmakat, volt, aki a vizsgadrukk hatása alá kerülve lapozgatta gyorsan papírjait, és akadt, aki teljes lelki nyugalommal várta, hogy megérkezzen dr. Kruppa Éva rektorhelyettes.

[caption id="" align="alignleft" width="134"] Dr. Kruppa Éva rektorhelyettes
[/caption]

A hallgatókat a tanárnő ezúttal sem felejtette el figyelmeztetni: – Ha valaki puskázik, nem csak a segédeszközt, hanem a dolgozatot is elvesszük, és természetesen elégtelent adunk a vizsgára is. Senki ne próbáljon meg más helyett vizsgázni. A MÜTF arról legyen híres, hogy itt csak a teljesítmény számít.

A főiskolán szerencsére nem jellemző a puskázás, arra pedig még nem is volt precedens, hogy egy hallgató helyett más vizsgázzon. Igaz, ha ez megtörténne, pár évig nem kellene aggódnia az illetőnek, ugyanis eltanácsolná őt az intézmény.

– Folyamatosan tanultam. Kollégista vagyok, így az utazással sem kellett bajlódnom a fagyban. Ez az utolsó előtti vizsgám, még a jog van hátra – tudjuk meg Csizmár Judit Évától, aki szintén elsős. A vizsgaidőszakra már tisztában vannak lehetőségeikkel és döntéseik hatásaival a „gólyák”. Ebben segítette őket még év elején az orientációs hét is.

– Nagy váltás a felsőoktatás a középiskolai tanulmányok után, ezt mi is tudjuk. A félév első napjaiban beszélünk a hallgatókkal a kreditrendszerről, a szabályokról, arról, hogy az önállóság felelősséggel is jár, és minden döntésük hatással lesz későbbi tanulmányaikra, életükre. Egy tantárgyat maximum háromszor vehetnek fel, és hatszor vizsgázhatnak – avat be minket a részletekbe a rektorhelyettes.

A bolognai rendszerben rengeteg vizsgája van a hallgatóknak, de nem csak a vizsgaidőszakban kell tanulniuk. A félév során beadandókat, prezentációkat, házi dolgozatokat készítenek, és zárthelyi dolgozatokat is írnak. Az elsősök így megtanulnak mindent, ami a szakdolgozat elkészítéséhez, illetve az államvizsgához szükséges.

– A záróvizsgán általában egy egész jegyet javítanak a hallgatók, a főiskolai eredményeikhez képest. Az elsős még csak öt oldalas dolgozatot ír, de félévről félévre megtanulja egyre nagyobb terjedelemben és egyre összeszedettebben feldogozni egy-egy témát – magyarázza a tanárnő. A nagyteremben fegyelmezetten vizsgáznak a hallgatók. Voltak, akik a monetáris politikáról, míg mások az euró nemzetközi szerepének alakulásáról számoltak be...

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!