2014.07.05. 12:32
Aratáskor is biztonságban
Az aratási időszak alatt a szabadtéri tüzek kockázata is növekszik. Emberi gondatlanság, vagy a gépek műszaki karbantartásának elmaradása is okozhat bajt.
- A munkagép kezelőjének vagy a jármű vezetőjének naponta egyszer ellenőriznie kell a kipufogó-vezeték és a szikratörő műszaki állapotát és a lerakódott éghető anyagot eltávolítani. A kezelő vihet magával tartalék üzem, és kenőanyagot, de azt a kazaltól, gabonatáblától legalább húsz méter távolságra kell elhelyezni, olyan területen, ahol nincs éghető hulladék vagy növény - tette hozzá Stolczenberger Klára megyei szóvivő.
Munkaszünet alatt a gépeket lehetőség szerint a lábon álló kalászos terménytől, tarlótól legalább tizenöt méterre kell elhelyezni. Ha erre nincs lehetőség, akkor három méter széles védőszántást kell létrehozni és azon kívül kell elhelyezni a gépeket.
A kalászos termény betakarítását lehetőleg a közút és a vasútvonal mentén kell először elvégezni. A learatott termény, szalma a vasútvonal szélső vágányától és a vasútállomástól legalább száz, a közúttól legalább huszonöt méterre legyen.
Ha a távolságok nem tarthatók, akkor a kalászos terményt, a szalmát az aratással egyidejűleg, a szálas takarmányt pedig kiszáradáskor azonnal el kell szállítani.
- Gabonatáblán dohányozni még a járművek, erő- és munkagépek vezető fülkéiben is tilos. Az aratás idején a gabonatáblától minimum tizenöt méteres távolságban, éghető anyagtól és növényzettől mentes területen lehet kijelölni dohányzóhelyet, de a dohány gyűjtéséhez és eloltásához megfelelő mennyiségű vizet tartalmazó edényt is el kell helyezni.
- Különösen a betakarítás idején fontos az erőgépek tűzvédelme és a tarló égetésére vonatkozó szabályok betartása. Az előírások megszegői büntetésre számíthatnak. Baj esetén hívják a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon - tette hozzá a szóvivő.