Hírek

2017.04.07. 09:15

Micsoda véletlenek

Címkék#Hírkereső

„Lehetséges, hogy mások megfigyelésekor hallgatták le Donald Trump elnököt is” – nyilatkozta Barack Obama volt nemzetbiztonsági szakértője, majd helyesbített: nem ő szivárogtatott az orosz kapcsolatokról. Vagy mégis...?

MW Központi Szerkesztőség

Meglepő fordulattal folytatódott a Trump-saga arról, hogy a kampány idején lehallgatták-e vagy sem Donald Trump elnököt és munkatársait a New-York-i Trump Towerben. A sorozat új részének főszereplője Susan Rice, Barack Obama volt amerikai elnök egykori nemzetbiztonsági tanácsadója. Susan Rice egy, az MSNBC televíziónak adott interjújában tagadta a Bloomberg hírügynökség és a Fox televízió korábbi értesüléseit.

Azt állították, hogy politikai okokból Rice megpróbálta kideríteni, majd kiszivárogtatni azok személyazonosságát, akik Trump kampánycsapatában voltak, majd az átmenet lebonyolításakor kapcsolatban állhattak orosz tisztségviselőkkel.

A volt nemzetbiztonsági főtanácsadó kijelentette: hamis az az állítás, hogy az Obama-kabinet politikai célokra használta a hírszerzést. Beszámolója szerint nemzetbiztonsági főtanácsadóként más magas rangú tisztségviselőkkel együtt minden reggel megkapta a titkosszolgálati jelentéseket. Ezek konkrét neveket nem tartalmaztak, de megesett, hogy a hírszerzéstől kérte és meg is kapta a jelentésben szereplők beazonosítását. Rice visszautasította Trump állítását, úgy fogalmazott: lehetséges, hogy mások lehallgatásakor „véletlenül” lehallgatták Trumpot és munkatársait is. Azt viszont tagadta, hogy ő szivárogtatta ki egyes volt munkatársak orosz kapcsolatait.

Trump a The New York Times­ban reagált Susan Rice­ későn elharapott mondatára. Szerinte „bűncselekményt követhetett el”, amikor azonosította  lehallgatott munkatársai nevét. Kijelentette, az Obama-kormány más tisztség­viselői is érintettek lehetnek az ügyben.

A Rice-ügy jókora vihart kavart. A botrány azután tört ki, hogy március elején Twitter-bejegyzésben Trump lehallgatással vádolta meg Obamát és azonnali vizsgálatot követelt. A volt elnök szóvivője útján cáfolta a feltételezést. A képviselőház hírszerzési bizottsága mindenesetre felkérte az igazságügyi tárcát, terjessze elő az állítást alátámasztó bizonyítékokat. Később a Fehér Ház szóvivője már azt bizonygatta, hogy az elnök más jellegű, „idézőjeles lehallgatásról” beszélt, de nem fejtette ki, mit is ért ezen.

Az igazságügyi minisztérium haladékot, majd hosszabbítást kért a lehallgatási vádak bizonyítására, de egyelőre még adós az információkkal.

Ki tudja...
Beszállt a nyilatkozatháborúba Kellyanne Conway, Trump elnök tanácsadója is. A The Record című lapban azt fejtegette, hogy a Trump-torony lehallgatása történhetett televíziós készülékek vagy mikrohullámú sütők révén is, amelyek poloskaként funkcionáltak – a kijelentést a CIA később cáfolta.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!