2017.02.06. 08:48
Meghátrált a bukaresti kormány, visszavonta a rendeletet
A román kormány tegnap hatályon kívül helyezte a korrupció büntetését mérséklő, kedden elfogadott sürgősségi kormányrendeletet, amely ellen százezrek tiltakoztak egész héten.
Az igazságügyi minisztérium vállalja a felelősséget az országban
kialakult zűrzavar miatt.
„Egy országot nem lehet sürgősségi kormányrendeletekkel vezetni. De a mai döntés csupán a kormány hibáját korrigálja, a probléma megmarad: a Btk. több mint 40 cikke továbbra is alkotmányba ütközik. Mi jogállamot akarunk és egyértelmű törvényeket. Ehhez pedig az szükséges, hogy egy széles körű vita után módosítsuk a Btk.-t a parlamentben” – nyilatkozta tegnap Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke arra reagálva, hogy tegnapi, soron kívüli ülésén a román kormány visszavonta a Btk.-t és a perrendtartást módosító sürgősségi rendeletet. Romániában napok óta százezrek tüntettek a korrupció büntethetőségének enyhítése ellen.
Sorin Grindeanu miniszterelnök szombaton este jelentette be, hogy enged a tüntetők követeléseinek és megteszi ezt a lépést. Elmondta azt is, hogy az igazságügyi minisztérium és Florin Iordache miniszter vállalja a felelősséget a rendelet elhibázott kommunikációja és a miatta kialakult zűrzavar miatt. A miniszterelnök kijelentette: ő maga és pártja reméli, hogy a tiltakozási hullám a döntésnek köszönhetően elcsitul, és folytathatják a kormányzást.
Klaus Iohannis államfő a decemberi választások nyomán januárban hivatalba lépett szociálliberális kormány leváltását tervezi – állította Calin Popescu Tariceanu, a kisebbik koalíciós párt, az ALDE társelnöke egy tévéinterjúban.
Azzal vádolta a kormánnyal szemben álló államfőt, hogy nem hajlandó elfogadni a választások eredményét, és arra próbálja kihasználni az országban kialakult feszült helyzetet, hogy „saját kormányát iktassa be, ahogyan tette 2015-ben is a szociáldemokrata Ponta-kormány lemondása után”. A szenátus elnöki tisztségét is ellátó politikus szerint államfőként Iohannisnak békítő felhívást kellene közzétennie, amellyel véget lehet vetni az ország nagyvárosaiban kialakult „felfordulásnak”.
Elsőként Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke nevezte szombaton lehetségesnek a kormányrendelet eltörlését, amely ellen országszerte százezrek tüntettek egész héten. Ezt megelőzően, péntek éjszaka Augustin Lazăr, Románia legfőbb ügyésze a vitatott kormányrendelet hatályának felfüggesztését és megsemmisítését indítványozta a bukaresti táblabíróságnál.
Gyors döntést kért a főügyész, mondván, hogy a kormányrendelet február 9-e után már „visszafordíthatatlan károkat” okoz.
Mi (volt) a baj a rendelettel?
A román kormány kedden fogadta el a büntető törvénykönyvet módosító és a korrupcióellenes harcot korlátozó sürgősségi rendeletet. Az intézkedés külföldön is erőteljes visszhangot váltott ki.
A legkifogásolhatóbb pontok:
- jelentősen megemelték a büntethetőség küszöbét: csak a 200 ezer lejnél, vagyis csaknem 14 millió forintnál nagyobb kárt okozó hivatali visszaélés esetén lehetett volna bűnvádi eljárást indítani
- a kiszabható legnagyobb büntetést az eddigi hétről három évre mérsékelték
- az elévülési időt öt évre csökkentették
- a módosítás szerint nem minősült volna hivatali visszaélésnek a „jogszabályok kidolgozása, kibocsátása, illetve elfogadása” (a kormány ezzel próbálta megakadályozni, hogy a Btk. „rajtaütésszerű” megváltoztatásáért bűnpártolás gyanújával bepereljék)
- hűtlen kezelésért kizárta a büntetőeljárás megindításának lehetőségét
- másodfokú rokonságig nem lehetett volna bűnpártolással vádolni az elkövető családtagjait.