Hírek

2016.12.12. 15:56

Vigyázzanak az idősek, egyre több a csaló!

Címkék#Hírkereső

Dolgoznak az átverésre szakosodott bandák.

G. Juhász Judit

Egyre furfangosabban próbálják elvenni a pénzünket, a csalók a legkisebb figyelmetlenséget is kihasználják. Jelentkezhetnek telefonon unokánk nevében pénzt kérve, ingyenes orvosi vizsgálatra invitálva vagy éppen ingatlanközvetítő bőrébe bújva.

Magyarország Az utóbbi hetekben nem volt olyan nap, hogy ne került volna valamilyen csalási ügy a médiák címlapjaira. A legtöbb esetben idősek az áldozatok, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a korosztály kiemelten veszélyeztetett. A bűnözők kihasználják az idősek hiszékenységét és páratlan leleményességgel olyan személynek adják ki magukat, amivel még a fiatalabb korosztályt is megtévesztik. A csalókat nagyon nehéz tetten érni, vagy utólag elfogni, így az áldozatok maradnak a kárral és azzal a tanulsággal, hogy nem kell mindenkivel szóba állni, vagy nem kell bárkit beengedni a lakásba.

Hétvégén közölte a rendőrség, hogy három olyan nőt keresnek, akik egy vallási csoport tagjainak kiadva magukat jutottak be különböző budapesti lakásokba, Pesterzsébeten például több tízezer forintot loptak el. A csalók papírt és ceruzát kértek a tulajdonostól, amikor bementek a konyhába, a nők egyike vizet kért, az elkövetők pedig a sértett jóhiszeműségét kihasználva megléptek a táskájában lévő több tízezer forinttal.

A már jól ismert unokázós módszer még mindig nagy előszeretettel használják a csalók, ilyenkor ismeretlenek az éjszaka közepén hívnak fel idős embereket azzal a mesével, hogy unokájuk megsérült - általában autóbalesetről beszélnek - és azonnal pénzre van szüksége. Barátnak kiadva magukat a csalók vállalják, hogy eljuttatják a pénzt a bajba jutottnak.

Húsz embert csapott be 2015 tavasza óta egy férfi Budapesten. A lebukásához egy masszázsfoteles csalás vezetett: egy I. kerületben lakó idős férfinak az elkövető, a 26 éves V. Roland megígérte, hogy tovább értékesíti félmillió forintért a masszázsfotelét, de azt kérte az eladótól, hogy a közvetítői munkáért fizessen neki 30 ezer forint regisztrációs díjat. A férfi a masszázsfotelt, meg a közvetítői díjat is lenyúlta, aztán másfél év múlva bejelentkezett ismét az öreg sértettnél, akkor végrehajtónak adta ki magát, és azt ígérte neki, hogy pénzért cserébe behajtja a pénzt. Meg is beszéltek egy személyes találkozót az Újpest-Központi metrómegállóhoz, de a rendőrök ott már elfogták a csalót. Kiderült, a férfi Budapesten már 9 millió forint értékben kársított meg időseket.

Klasszikus átverési mód, mód, amikor ingyenes egészségügyi szűrővizsgálatokat meghirdetve gombolnak le nagy összegeket főként idős emberektől. A hónap elején Szegeden, egy hasonlóan tevékenykedő, nyugdíjasok becsapására szakosodott társaságot fogtak el a rendőrök.

Az egyik áldozat - egy idős asszony - elmesélte, hogy a vizsgálatot szakembernek látszó emberek végezték, és azt állították, súlyos betegség támadta meg, s hogy talán már csak hónapjai vannak hátra. Szerencsére éppen tudtak ajánlani egy 450 ezer forintos gépet, amelyről azt állították, meggyógyíthatja. Az áldiagnózis megrémítette a nőt, s bár nem volt ennyi pénze, kölcsönből megvette a szerkezetet.

Hasonlóképpen „divatos” módszer, amikor a csalók valamelyik mobilszolgáltató cég vagy a Szerencsejáték Zrt. nevében telefonálnak azzal, hogy a hívott fél nagyobb pénzösszeget nyert, de hivatkoztak már nyaralásra vagy lakásnyereményre is - számolt be nemrégiben az újfajta feltöltő-kártyás csalások terjedéséről Tarcsa Csaba r. dandártábornok, országos rendőrfőkapitányi biztos. Elmondta, hogy a csalók több száz embert károsítottak már meg. A sértettől a nyereményért cserébe azt kérték, hogy töltse fel egy megadott mobiltelefon egyenlegét. Megesett az is, hogy egy bediktált kódot kellet a sértettnek beütnie egy bankautomatánál – amiről utólag kiderült, hogy valójában szintén egy feltöltendő mobiltelefonszám volt. Olyan is volt, akit arra tudtak rávenni, hogy regisztrációs díjként egy bankszámlára utaljon pénzt.


Budapesten nem létező cég nevében ajánlottak lakást egy albérletet kereső párnak a közelmúltban. Egy magát közvetítőnek kiadó férfi 76 ezer forintos kauciót szedett be tőlük arra hivatkozva, így biztosan hozzájutnak, hiszen a jó lakások azonnal elkelnek. A szerződés valóságosnak tűnt, az ajánlat majdhogynem hihetőnek. Kevéssel később kiderült, hogy a hirdetésben valójában egy hollandiai lakás képei szerepeltek, és hogy az álközvetítő több nevet is használ az interneten.
 
 
Figyeljen a lakásvásárlásnál!

Egy három fős társaság - egy 49 éves budapesti férfi, egy 52 éves, szintén budapesti nő és egy 65 éves komáromi férfi - ellen indított csalás miatt eljárást a rendőrség. A rendőrség közleménye szerint a gyanúsítottak a honlapjukon olyan önkormányzati lakásokat, helyiségeket hirdettek meg eladásra, amelyeknek az értékesítésére nem is kaptak megbízást. A magukat közvetítőnek kiadó csalók egy Váci úti irodaházban előleget és ügyvédi költséget is átvettek. A feltételezett tetteseket elfogták, a rendőrök most azokat keresik, akiket átvertek.
 
Rekord mértékű csalás Észak-Magyarországon, több száz millió forintos kárt okoztak

Ma reggel kezdődik a tárgyalása annak a csalássorozatnak, amelyben több száz millió forinttal károsították meg az érintetteket. A dehir.hu hétvégi összeállításában azt írta, hogy a csalók kivitelezők képviselőinek adták ki magukat, s azt jelezték, cégük számlaszáma megváltozott, oda utalják a pénzt. A Tiszántúli Református Egyházkerület 515 milliót utalt nekik. Az egyik vádpont szerint a vádlottak bűntársa 2014. februárjában azzal hívta fel a Tiszántúli Református Egyházkerület Gazdasági Hivatalt, hogy ő a H. Zrt. képviselője és jelezné, hogy megváltozott a kivitelező cég számlaszáma.

Az ügyintéző emailt kért, „Kovács Piroska” a cég logójának és bélyegzőjének felhasználásával eleget tett a kérésnek, majd telefonon is érdeklődött az átutalás állapotáról. A Tiszántúli Református Egyházkerület át is utalta a kintlévőséget. Kovács Piroska pár nappal később újra felhívta az ügyintézőt és tájékoztatta arról, hogy a pénz megérkezett. A vádlottak bűntársa a félmilliárdos összeget cseh és szlovák számlákra utalta, majd ennek egy részét később készpénzben felvették. A kár részben megtérült, a cseh számlán ugyanis sikerült lefoglalni 118 millió forintot, ezt a Prágai Városi Ügyészség visszautalta az egyházkerületnek. A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatalnál is sikerrel jártak, csaknem 11 millió forintot utaltak el a vádlottaknak. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.-nél a GYEMSZI képviselőjeként jelentkeztek be, onnan csaknem 8 millió forintot sikerült átutaltatniuk. Ez utóbbi kár megtérült. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház is hitt nekik. Az intézmény beszállítójától „Kovács Piroska” a Magyar Államkincstár nevében egy kintlévőségi listát kért és kapott, majd ennek segítségével összesen 9 millió forintot csalt ki a kórháztól – állapította meg az ügyészség.
 
Vigyázat az albérletközvetítőkkel

Szintén Budapesten ismeretlenek egy ingatlanközvetítő cég nevében hirdettek lakást egy internetes oldalon. Az albérletet kereső felhívta a megadott számot, beszélt is a magát cégvezetőnek kiadó férfival, aki azt mondta, a rengeteg érdeklődő miatt csak három havi díj, azaz összesen 390 ezer forint kifizetése után nézheti meg a lakást. A reménybeli bérlő átutalta a pénzt, de attól kezdve az irodavezető elérhetetlenné vált. Kiderült, hogy a cég igazi vezetője mit sem tudott az ügyletről, az ismeretlen visszaélt a cég és vezetője nevével, kiadásra ajánlott lakást pedig néhány nappal korábban vásárolta meg valaki.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!