2015.07.14. 12:21
A németek elégedettek a görög megállapodással
Németországban a lakosság többsége támogatja az új görög mentőcsomagot és Görögország euróövezeti tagságának megőrzését.
A legtöbben elégedettek Angela Merkel kancellár és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter fellépésével az euróövezeti csúcstalálkozón, amelyen kidolgozták az új csomag feltételeit. Ugyanakkor az ellenzéki pártok mellett a Merkel vezette konzervatívokkal kormányzó szociáldemokraták is bírálják a kancellárt és a pénzügyminisztert, amiért Brüsszelben felvetették a görög euróövezeti tagság elvesztése, a Grexit lehetőségét.
Az ARD országos közszolgálati televízió Deutschlandtrend című, hétfőn végzett közvélemény-kutatása szerint az utóbbi hetekben változott a görög euróövezeti tagság megítélése a német lakosságban: míg július elején 45 százalék úgy vélekedett, hogy Görögországnak távoznia kell a közös pénzt használó uniós országok közösségéből, a válságkezelés euróövezeti keretek közötti folytatásáról szóló brüsszeli megállapodás után a németek csaknem kétharmada, 62 százaléka már úgy véli, hogy Görögországnak az övezetben kell maradnia.
A brüsszeli megállapodás a németek 57 százaléka szerint megfelelő takarékossági- és reformintézkedéseket tartalmaz, és 52 százalék szerint helyes, hogy Görögország további pénzügyi támogatást kap valutauniós partnereitől.
Az uralkodó véleményáramlat szerint Németország igen jól szerepelt a pénzügyminiszterek szombat-vasárnapi, és az állam-, illetve kormányfők vasárnap-hétfői, rendkívül hosszú tanácskozásán: Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter fellépésével, tárgyalásvezetési technikájával a németek 64 százaléka elégedett, Angela Merkel kancellár fellépésével 62 százalék elégedett az ARD felmérése szerint.
Merkel már a csúcs előtti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy nem törekednek "minden áron" megegyezésre, Schäuble minisztériumából pedig kiszivárgott egy feljegyzés, miszerint a válságot akár úgy is lehet kezelni, hogy Görögország ideiglenesen távozik az euróövezetből, ami lehetőséget ad adóssága átrendezésére. A csúcs után Steffen Seibert kormányszóvivő azt mondta, hogy kancellár is ismerte a pénzügyminisztérium elképzelését és egyetértett vele.
Az ideiglenes Grexitre vonatkozó javaslat miatt a Merkel vezette konzervatívokkal kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) bírálta a kancellárt és a pénzügyminisztert. A kormány képviselői nem szabad mandátummal vesznek részt az uniós tanácskozáson, hanem a törvényhozás (Bundestag) felhatalmazásával, a Bundestag SPD-frakciója pedig nem adott mandátumot a Grexit felvetésére - mondta Carsten Schneider, a képviselőcsoport helyettes vezetője, aki szerint Merkel és Schäuble tárgyalási taktikája "súlyos hiba" volt, és miatta "sérült a bizalom" a koalícióban.
Az ellenzék részéről is éles bírálatot fogalmaztak meg. A brüsszeli megállapodás a berlini vezetés "zsarolásának" eredménye és "német diktátum" - vélekedett Dietmar Bartsch, a legnagyobb parlamenti ellenzéki erő, a Baloldal frakciójának helyettes vezetője. A Zöldek szerint pedig Schäuble a Bundestag megkerülésével olyan tárgyalási pozíciót vett fel, amelyről korábban nem volt szó. Ez "nagyon veszélyes" manőver volt, és a kormány a Grexit lehetőségének felvetésével "súlyos károkat okozott Németországnak" - mondta Gerhard Schick, a Zöldek pénzügyekkel foglalkozó szakpolitikusa.