2011.11.10. 05:53
Jogtipró-díjat Orbánéknak?
Azt gondolom, tökéletesen igaza van Elek Istvánnak, a miniszterelnök egykori főtanácsadójának, aki azt állítja, az idei Jogtipró-díjat már csak azért is hatalmas cinizmus volt Daniel Cohn-Benditnek ítélni, mivel arra Orbán Viktor és csapata sokkal jobban rászolgált volna.
Akár jó, akár rossz véleménnyel van valaki Elek Istvánról, az MDF hajdani politikusáról, Orbán Viktor korábbi főtanácsadójáról, annyi bizonyos, hogy az a nyílt levél, amelyet Elek a 2007. szeptemberében alakított Szabadság Kör egyik alapítójaként intézett a társaságot vele együtt létrehozó Gulyás Gergelyhez, Hankiss Ágneshez és Szájer Józsefhez, és amiben bejelenti a szervezetből való távozását, nem minden tanulság nélkül való. „Kilépésem kényszerű válasz arra a sajtóhírre, hogy a Kör az ez évi Jogtipró-díjat a tudtom nélkül, de mivel formálisan még én is a tagja voltam, óhatatlanul a nevemben is, Daniel Cohn-Bendit-nek, az Európai Zöld Párt társelnökének ítélte oda; Hankiss Ágnes és Szájer József Brüsszelben szavait elhangzott szavait idézve azért, mert Magyarország-ellenes megnyilatkozásai s önös politikai szempontok által motivált kezdeményezései az intoleranciát és a kettős mércét testesítik meg az Európai Parlamentben” – írja elhatározása indoklásaként Elek, megjegyezve, hogy ha a Szabadság Kör következetes akart volna lenne önmagához, és 2010 után is képviselte volna az Alapító Nyilatkozat szellemét, úgy mást se tehetett volna, mint hogy egymás után adja ki az elítélő nyilatkozatokat az Orbán-kormány, továbbá a parlamenti többség jogállamot, alkotmányosságot, illetve demokratikus jogokat sértő lépéseiről. Elek szerint mindezek okán akár Orbánt, akár a kormányt meg lehetett volna kínálni a Jogtipró-díjjal, náluk méltóbbat ugyanis keresve se találhatott volna a Szabadság Kör. „Erre fel most képesek vagytok azzal előállni, hogy Daniel Cohn-Benditnek szavaztátok meg a díjat állítólagos Magyarország-ellenes megnyilatkozásai miatt, aki, mint tudjuk, az Európai Parlamentben többször szenvedélyesen, kemény szavakkal kérte számon a valamikori liberális demokrata eszményei feladását – no, természetesen nem Magyarországon, hanem annak miniszterelnökén, Orbán Viktoron?” –teszi fel írása végén a költői kérdést Elek, amelyet megtold még kettővel: „Tényleg ennyire nem érzékelnétek, hogy milyen visszatetsző a lépésetek azok szemében, akik kívül vannak a belterjes világotokon? Nem érzitek a cinizmus netovábbjának a Szabadság Kör nevében ismertetett döntést?” hirdetes>
Nos, túl azon, hogy Elek magatartását és döntését nemcsak helyesnek és következetesnek, de tisztességesnek is tartom, a levelében foglaltakkal is teljes mértékben azonosulni tudok. Azonosulni tudok egyrészt azért, mert nem egy és nem is két alkalommal tettem szóvá az Orbán-kormány azon intézkedéseit, amelyek súlyosan sértik a jogállami normákat, és amelyek nem egyeztethetők össze az Alkotmány szellemével, másrészt meg azért, mivel a Jogtipró-díj Cohn-Benditnek való odaítélését magam is a cinizmus csúcsának tartom. És nem csupán azért, mert nem „Vörös Danny”, hanem Orbán Viktor volt az, aki szembefordult valamikori önmagával, a hajdanán vallott elveivel, vagy mert Cohn-Bendit – ellentétben a kormányzati hazug propagandával – még csak véletlenül se bántotta Magyarországot, hanem mert azok, akik számára a Jogtipró-díjat megszavazták, az Orbán-kabinet jogtiprásaihoz lelkesen (de legalábbis egyetlen hang nélkül) asszisztáltak. Vagy én emlékeznék rosszul, és Gulyás Gergely, Hankiss Ágnes, no, meg az iPad-jén (párt)alkotmányt bütykölgető Szájer József tiltakozott, amikor a kormány jelentősen csorbította az Alkotmánybíróság jogköreit? Esetleg, amikor 9, illetve 12 évre kinevezett pártkatonát tettek a médiahatóság és az Állami Számvevőszék élére? És vajon próbálták megakadályozni Budai Gyula, Balsai István, Papcsák Ferenc és a többi miniszterelnöki megbízott ámokfutásszerű működését? Vagy, hogy – a jogállam megcsúfolásaként – sorozatban visszamenőleges hatályú törvények szülessenek? Ám ha már nem tiltakoztak, hanem gyáván és megalkuvó módon lapítottak, legalább hallgassanak, Jogtipró-díjat pedig legfeljebb a Fideszen belül, egymásnak osztogassanak. Amely „kitüntetésre” egyébként együtt is és külön-külön is nagyon rászolgáltak.