2010.09.13. 11:13
Rogán: Nagyon sokat kerestek a bankok a devizahiteleseken
A kormány az ország érdekeiért ütközni is kész a nemzetközi szervezetekkel. Az adócsökkentés a költségvetési vita függvénye is lesz
Nem csak a devizahitelesekkel vannak problémák, komoly gondjaik vannak a forinthitelekkel rendelkezőknek is. A törlesztőrészleteket egyre nehezebb kigazdálkodni a családi költségvetésből - nyilatkozta Rogán Antal fideszes politikus, a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában vasárnap este. Hozzátette: mindemellett nem veendők egy kalap alá a hitellel rendelkezők, az egyes csoportoknál más-más megoldást kell alkalmazni. Rogán Antal a jövő évi költségvetést érintő kérdésekről és a kormányzat nemzetközi szervezetekhez való viszonyáról is nyilatkozott a Duna Televíziónak.
Tíz százalék alatt, öt-nyolc százalék között van azok aránya, akik a fizetésképtelenség szélén vannak. Hetven-nyolcvan százaléka az adósoknak folyamatosan tudja fizetni a hiteleit, húsz százalék környékén van a problémákkal küszködők aránya, ám ők még nem sodródnak a fizetésképtelenség felé. Mindenkire más-más megoldást kell alkalmazni - nyilatkozta a Duna Televíziónak Rogán Antal, a múlt héten bejelentett, hiteleseket megsegítő nyolc pontos intézkedési terv egyik kidolgozója.
Hozzátette: a bankrendszernek, az országnak, sőt, az adósoknak is az az érdeke, hogy a családi költségvetés keretein belül mindenki ki tudja fizetni a felvett hitelét.
A politika és részben a bankok is felelősek
A bankrendszer - a nyilatkozatok szerint - nem zárkózna el a megoldáskereséstől, de most azt kifogásolják, hogy a nyolc pontról nem egyeztettek velük, és szerintük az egyes tervpontok alkotmányossági problémákat is felvetnek - hangzott a Duna Televízió közbevetése.
Nem a bankokat és a bankszövetséget szeretném elsősorban felelősnek tartani a kialakult helyzetért. A legnagyobb felelősséget az előző kormányok, a mögöttük álló politikai pártok, a jelenleg is regnáló jegybankvezetés, meg a korábban regnáló pénzügyi felügyeleti vezetés viseli - reagált a kormánypárti politikus. Mégpedig azért - tette hozzá -, mert arányaiban engedték a devizahitelezést olyan mértékűvé válni, ami egyetlen szomszédos országra sem jellemző. Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Romániában ezek az arányok egyáltalán nem jellemzőek; a devizahitelek aránya fele sincs a magyarországi állománynak, akár a háztartási, akár a vállalati szektort tekintve - hangzott az érvelés.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!