2010.04.23. 15:50
Hiába hazudozik egy ország, előbb-utóbb eljön az igazság pillanata
Rövidek a hazugság lábai. Németül használják ezt a kifejezést, ugyanarra utal, mint a mi szólásunk a hazug emberről és a sánta kutyáról.
Hiába hazudozik ugyanis egy ország rövid távon látszólag sikeresen az államháztartási hiány nagyságáról, előbb-utóbb eljön az igazság pillanata.
Sőt, mintha éppen a piacok működése lenne a bizonyíték ennek az összefüggésnek az érvényesülésére. Hiába hazudozik ugyanis egy ország rövid távon látszólag sikeresen az államháztartási hiány nagyságáról, előbb-utóbb eljön az igazság pillanata. És akkor keményen fizetni kell az államkötvények alaposan megnövekedett hozamfelára formájában. Ha bírja is ezt egy ország, akkor is sokba kerül neki a korábbi adathamisítás. Ha nem, jöhet a Nemzetközi Valutaalap mentőkölcsöne, a hozzá kapcsolódó szigorú feltételekkel. Ha ez sem elég, akkor (és a görögök esetében egyre többen ezt rebesgetik) jöhet az adósság átütemezése, esetleg az euróövezetből való kilépés, a drachma újbóli bevezetése, leértékelése. A megszorítások elleni tiltakozásokat, az ismétlődő sztrájkokat látva könnyen elképzelhető, hogy nem lesz más kiút a görögök számára.
Magyarország ehhez képest még időben kapcsolt. Nálunk szerencsére sikerült véghezvinni azt a fájdalmas, de elkerülhetetlen kiigazítást, amelyet a görög kormánynak még el kell tudnia fogadtatni a lakossággal. Hazánk ma már a külső finanszírozás szempontjából stabil – igaz, ez főleg a valutaalappal kötött megállapodásnak köszönhető.
A görögök esetleges kilépése nem jelentené feltétlenül az eurózóna végét. A túléléshez azonban komoly reformok kellenek. Például a költségvetési politika összehangolása terén. Hogy az esetleges újabb hazugságoknak már egyáltalán ne legyen lábuk.