2009.10.09. 07:08
JP Morgan: most jobbak a magyar euróesélyek, mint egy éve
Magyarországnak most jobbak az eurócsatlakozási kilátásai, mint a Lehman Brothers nagybank tavaly őszi bukása előtt, tekintettel a forint összeomlásának elkerülése végett azóta végrehajtott alapvető adó- és jóléti reformokra - áll a JP Morgan új, átfogó elemzésében, amely szerint kormányváltás esetén is jó eséllyel folytatódna a felelős költségvetési politika.
A globális pénzügyi szolgáltató csoport szakemberei a befektetőknek Londonban kiadott helyzetismertetés szerint a héten Budapesten tárgyaltak a miniszterelnöki hivatal, a pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) illetékeseivel, több alapkezelő céggel, a Fidesz képviselőivel és független gazdaságkutatókkal.
Az ennek alapján kiadott részletes elemzésben a JP Morgan figyelemreméltónak nevezi a Magyarországon elkezdett szerkezeti reformokat. Ezek a cég alapeseti forgatókönyvének megvalósulása esetén lehetővé teszik, hogy Magyarország előbb vezesse be az eurót, mint Lengyelország és Csehország - írták a ház szakértői.
A bankcsoport ezt már egy korábbi elemzésében is valószínűsítette. A JP Morgan szeptemberben kiadott előrejelzése szerint Magyarország lehet az első euróövezeti tagállam a közép-európai hármak közül, mert itt van a legjobb esély arra, hogy az államháztartási hiány belátható időn belül a 3 százalékos GDP-arányos felső tűréshatárra süllyed.
A JP Morgan londoni elemzői abban a prognózisban 2014-2016 közöttinek valószínűsítették az országcsoport valutauniós belépését, de kiemelték, hogy véleményük szerint Magyarország a másik két térségi országot egy évvel megelőzve bevezetheti az eurót. A budapesti megbeszélések után most kiadott újabb elemzés szerint úgy tűnik, hogy a magyar lakosság is hisz a középtávú konszolidációs intézkedési terv fontosságában.
A cég elemzői által hallott becslések szerint a szerkezeti reformok fél százalékponttal növelték a magyar gazdaság potenciális növekedési rátáját. A magyar hatóságok véleménye az, hogy Magyarország ipari versenyképessége javult az euróövezethez mérve, beleértve Szlovákiát is - írták tárgyalásaik alapján a JP Morgan elemzői.
A cég szerint az egyik fő kockázat a 2014-es magyar eurócsatlakozás kilátására az, hogy az új kormány - amelyet várhatóan a Fidesz alakít - fenntartja-e a már bevezetett reformokat. Tekintettel a szerkezeti reformok jelenlegi lakossági támogatására, és arra a félelemre, hogy az intézkedések visszafordítása esetén összeomolhat a forint, a vélekedés az, hogy a Fidesz támogatni fogja a reformokat - áll az elemzésben. A JP Morgan megjegyzi: a Fidesz jelenlegi vezetése jórészt hasonló ahhoz, amelyik 1998-2002 között kormányzott, és amely akkor reformpárti volt. Jóllehet a Fidesz "elszántan hallgat" a választások utáni gazdaságpolitikai terveiről, a cég mindegyik budapesti megbeszélése annak feltételezésére ad okot, hogy a párt kormányon folytatja a 2008 őszén elkezdett költségvetési konszolidációs és szerkezeti programot - írták a JP Morgan elemzői.
A Fidesz megfontolt költségvetési politikát alkalmazott, amikor kormányon volt, és az a párt szeretne lenni, amelyik bevezeti Magyarországot az euróövezetbe - áll az elemzésben.
A ház szerint a budapesti megbeszéléseken visszatérően elhangzott, hogy kockázatot jelenthet a korai magyar euróbevezetésre a magyar gazdasági növekedés függése az euróövezeti növekedéstől. A legutóbbi isztambuli IMF-értekezleten több olyan érv is elhangzott, amelyek azt támasztják alá, hogy az euróövezeti gazdaság éves növekedése a 2011-2015-ös időszakban megragadhat az 1-1,2 százalékos sávban - írták a JP Morgan szakértői.
Az MNB-ben folytatott megbeszéléseik alapján a cég elemzői arra a következtésre jutottak, hogy a Monetáris Tanácsban "egy szavazatnyi többségben vannak a galambok" - vagyis az enyhítéspárti tagok -, akik elszántak az alapkamat legalább fél százalékpontos ütemekben történő csökkentésére, tekintettel a növekvő (negatív) kibocsátási résre és a kedvező inflációs kilátásokra. Elhangzott a megbeszéléseken, hogy a forint esetleges jelentősebb gyengülése az egyetlen olyan tényező, amely kisiklathatná a kamatcsökkentési ciklust. Az elemzés szerint az MNB a 265-275 forintos euróárfolyam-zónában "érzi jól magát".