2009.03.31. 15:38
Két hét múlva lesz olcsó kormányfőnk és titkos kormányunk
Egy forintot kér csak miniszterelnöki juttatásként Bajnai Gordon, hogy a miniszterei mennyit kapnak, még egyelőre nem tudni, mert a kormény összetétele még titok. Bajnai ugyanis addig nem jelenti be, a neveket, amíg le nem tette az esküt.
Leghamarabb április 14-én lehet új miniszterelnökünk. Szili Katalin elmondta: a pontos menetrendet a Házbizottság jövő heti ülésén határozzák meg
Az Országgyűlés április 14-én, kedden szavaz a képviselői konstruktív bizalmatlansági indítványról, és még aznap esküt is tehet az új miniszterelnök - jelentette be a házelnök kedden, miután egyeztetett a parlamenti frakciók képviselőivel.
Ugyanazon a napon, április 14-én szavaznak a képviselők a Fidesz javaslatáról a parlament feloszlatásával kapcsolatban.
Bajnai Gordon csak azután árulja el, kiket akar a kormányában látni, hogy az Országgyűlés miniszterelnöknek választotta. A lehetséges kormányfő annyit mondott, „szigorú” feltételei voltak azért, hogy elvállalja a jelöltséget. Az április 14-e utáni napokban hallgathatják meg a parlamenti bizottságok a miniszter-jelölteket.
Sajtóértesülések szerint Bajnai Gordon egyebek mellett azt szabta feltételül a kormányfői jelölése elfogadásához, hogy szabad kezet kapjon a válságkezelésben fontos miniszteri tisztségek és egyéb személyi posztok betöltésében. Úgy tudni, hogy Bajnai Gordon már tárgyal a lehetséges jelöltekről, a például a pénzügyminiszteri és a gazdasági miniszteri posztok esetében.
Az SZDSZ új arcokat akar
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy nem akarnak beleszólni, kik legyenek a Bajnai-kormány miniszterei, de azt várják a szocialisták jelöltjétől, hogy a főbb posztokon meghatározó változtatásokat tegyen.
Gyurcsány Ferenc távozása és az azt követő történések nem voltak könnyen kezelhetőek. Az SZDSZ-nek is nehéz döntéseket kellett hoznia - mondta Fodor Gábor, a párt elnöke keddi sajtótájékoztatóján. Fodor szerint amellett is hitelesen lehet érvelni, hogy előrehozott választások legyenek, de a szakértői kormány mellett is tisztességgel ki lehet állni. Az SZDSZ az utóbbit javasolja, de a végső felhatalmazást a párt országos tanácsa adja majd meg.
Nem kell mindenkinek mennie
Fodor újra kijelentette, az SZDSZ-nek nincs szándéka koalícióba lépni a szocialistákkal, ugyanis őszintén azon vannak, hogy kívülről kell segíteni a válságkezelő kormányt. Mint mondta: "nem akarunk a hatalomból részt kérni. Azt akarjuk, hogy kezdődjön el a válságkezelés és a cselekvés."
A miniszterelnök-jelölt szerint ugyanis ezzel is ki kell fejezni, hogy a válságkezelés nem pusztán a nép megsarcolásáról, hanem a közös, mindenkitől áldozatokat követelő krízismenedzselésről szól. -->