Hírek

2008.06.12. 06:00

Drága a mobilozás külföldön

Mobiltelefon nélkül ma már el sem indul az ember külföldre. Ám az óvatlan előfizetőt könnyen várhatja itthon sokkoló telefonszámla. Érdemes hát tisztában lenni a külhoni csevegés szabályaival.

Hampl Márta

[caption id="" align="alignleft" width="250"] A külföldi mobilozás tartogathat meglepetéseket odahaza, amikor megérkezik a vaskos számla - fotó: AFP
[/caption]Mobilosok nemzete lettünk. A statisztikai hivatal legfrissebb felmérése szerint az összes telefonbeszélgetés 70 százaléka ma már a hordozható készüléken keresztül zajlik: havonta 110 percet töltünk el a maroktelefonon csevegve. A mobilozás népszerűségét az előfizetések számának ugrásszerű növekedése is jelzi, a friss statisztikák szerint több mint 11 millió élő szerződéssel rendelkeznek a mobilszolgáltatók. A maroktelefontól külföldi utunkon sem kívánunk megválni, ez azonban nem kis anyagi kockázatot rejt. Míg ugyanis a belföldi mobiltelefon-használat szabályaival és díjaival nagyjából mindenki tisztában van, a külföldi mobilozásról (roamingról) viszonylag keveset tudunk. Fischer Gábor infokommunikációs szakértő segítségével összeszedtük hát azokat a hasznos tudnivalókat, amelyek segítségével elkerülhetőek a külföldi nyaralás utáni sokkoló telefonszámlák.

– SZABÁLYOZÁS Az Európai Unió országaiban 2007. június 30-án egységes roaming-árszabályozás lépett életbe. Ennek értelmében a roaminghívás indítása legfeljebb nettó 0,49 euróba, fogadása pedig legfeljebb 0,24 euróba kerülhet. A külföldi sms-szolgáltatás és az adatszolgáltatás barangolási díjaira viszont egyelőre nincs felső határ. Az Európai Bizottság ugyanakkor július 1-ig adott haladékot az uniós mobilszolgáltatóknak arra, hogy mérsékeljék a külföldi adat- és sms-szolgáltatásuk roamingdíjait.

– ÉS AZ EU-N KÍVÜL? Nem árt óvatosnak lenni, ha nem az Európai Unió tagországaiban akarjuk használni mobiltelefonunkat. Az EU határain túl ugyanis nincs egységes szabályozás a roamingdíjakra, így könnyen előfordulhat, hogy a Horvátországban nyaraló szószátyár előfizetőt százezer forintos telefonszámla várja itthon a postaládájában. Érdemes előre tájékozódni a különböző országok díjszabásairól, amihez a www.tantusz.nhh.hu internetes oldal nyújthat segítséget.

– ITTHONRÓL OLCSÓBB A roaming velejárója, hogy telefonbeszélgetéskor a külföldön tartózkodó félnek mindig többet írnak a kontójára. A magyarországi hívó belföldi tarifát fizet hívásáért, míg a külhoni félnek a fogadott hívások díját vonják le egyenlegéről. Ez azonban még mindig olcsóbb, mint külföldről felhívni az itthon lévőket. Magyarországi számot hívni ugyanis mindig drágább, mint fogadni az otthonról jövő hívásokat. Szöveges üzenetekért azonban csak a küldőnek kell fizetnie, olvasásuk ugyanis itthon és külföldön is ingyenes.

– HÁLÓZATVÁLASZTÁS A határ átlépésekor elözönlik a mobiltelefonokat az adott országban elérhető szolgáltatók sms-ei. Érdemes azonban előre tájékozódni, hogy mobilszolgáltatónknak milyen testvérvállalatai vannak külföldön. A külföldi partnervállalat hálózatában ugyanis kedvezményesebben roamingolhatunk, mint az "idegen" hálózatokban.

– ÁTVERÉS Semmiképp ne válaszoljunk azokra a reklám sms-ekre, amelyek kéretlenül is ott virítanak telefonunk kijelzőjén. Különösen megfontolandó ez külföldön, hiszen az emelt díjas válasz sms-re még rárakódik a szöveges üzenet küldésének díja is.

– KÁRTYÁVAL OLCSÓBB Külföldről indított, hosszabb telefonbeszélgetésekhez mobil helyett érdemesebb inkább telefonkártyát vásárolni és Hungary Direct-en keresztül tárcsázni az itthoniakat. A szolgáltatás ugyanis közvetlen híváslehetőséget biztosít külföldről Magyarországra, ráadásul ebben az esetben a hívott fél fizeti a beszélgetés költségeit. [caption id="" align="alignleft" width="446"] A teljes méretért kattintson ide!
[/caption]

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!