Hírek

2008.06.15. 05:59

Családon belül elajándékoznám lakásomat

TULAJDON – Olvasónk azt akarja, hogy lakása és a benne lévő ingóságok a vőlegényéé legyenek. Ráhagyná, íratná, vagy neki ajándékozná anyagi javait. Mit kell a célért tennie?

BAMA

A legegyszerűbb lehetőség a végrendelet – mondta dr. Schenider Péter ügyvéd. Ezt célszerű ügyvéd vagy közjegyző segítségével megírni. Ha ugyanis csak egy aprócska formai hiba csúszik az egészbe, a testamentum máris érvénytelen. Akkor pedig a törvényes örökösnek juthat mindaz, amit a kedves olvasó a vőlegényének szánt.

A másik két megoldás, ha a hölgy eladja vagy elajándékozza vagyonát a vőlegényének. A jogi szakember azonban figyelmeztet: jól gondolja meg, hogy valóban ezt akarja-e. Hiszen akkor semmije nem marad. Mindenestre, ha a hölgy az utóbbi két megoldás bármelyikét választja, a holtig tartó haszonélvezetet az ingatlanon és az ingóságokon tartsa meg. A két utóbbi lehetőségnél, tehát az ajándéknál és az adásvételnél a javak szerzőjének, tehát a vőlegénynek illetéket kell fizetnie. A lakás esetében be kell vezettetni az ingatlan-nyilvántartásba, hogy az ingatlan gazdát cserélt. Különben az egész ügylet nem érvényes.

Az illetéket az ingatlan, illetve az ingóságok értéke után vetik ki, továbbá a rokonsági fok is számít. Az érték bevallásakor ne mondjunk aránytalanul kis összeget, mert az illetékhivatal úgyis bevasalja a reális értéket. A törvényes örökös nem semmizhető ki. Tehát neki végrendelet esetén is járni fog a törvényes örökrész fele. Erre számítani kell.

Ma már lehetőség van rá, hogy az olvasó végrendelete bekerüljön a kamarai nyilvántartásba, ahol bármelyik közjegyző utána tud nézni. Célszerű rááldozni a mintegy ötezer forintot, mert így a végrendeletet az örökhagyó halála után senki nem sumákolhatja el.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!