Hírek

2008.01.29. 19:15

Újabb sarc, vagy segítség?

A szaktárca egyszerűsítésnek, a Fidesz embertelennek tartja, hogy februártól újabb tíz orvosság után kell minimális térítési díjat fizetni.

Szabados Balázs

[caption id="" align="alignleft" width="260"] A miniszter szerint a betegeknek még a dobozdíjjal együtt is kevesebbet kell fizetnünk, mint korábban – fotó: Kallus György
[/caption]Tíz gyógyszer kerül ki februártól az úgynevezett különkeretes készítmények közül. Az ebbe a kategóriába tartozó szerek súlyos betegségek, többek között a szklerózis multiplex, bizonyos daganatos megbetegedések, a krónikus veseelégtelenség kezelésére szolgálnak, és országosan 5-6 ezer beteg használja őket rendszeresen. Horváth Ágnes közölte: a gyógyszerek egy részének finanszírozását beépítették a kórházi ellátásba, a másik részéhez a járóbeteg-ellátás keretében lehet hozzájutni. Tehát előbbinél a kezelés során ingyenesen jutnak hozzá a készítményekhez a betegek, utóbbinál a patikai kiváltás során 300 forintos díjat kell fizetni.

A tárcavezető szerint mindössze annyi változott, hogy a beteg bármely gyógyszertárban hozzájuthat – a szakorvos által ezentúl nem egy, vagy fél, hanem három hónapra felírt – gyógyszeréhez, nem kell a különböző centrumokba elmenni. Így a betegeknek még a dobozdíjjal együtt is kevesebbet kell fizetnünk, hiszen megspórolnak kétszer 300 forintot a háziorvosnál és a szakrendelőben, ráadásul az új rendszer kétszeri útiköltségtől is megkíméli őket. „Az volt a célunk, hogy az érintettek kényelmesebben jussanak gyógyszerhez” – fogalmazott az egészségügyi miniszter. Horváth Ágnes azt is közölte, hogy míg tavaly 1,05 milliárd forintot költött az állam ezekre a készítményekre, idén 1,26 milliárd forint lesz a támogatás. Szerinte a – tévesen dobozdíjnak titulált – minimális térítési díj kiterjesztése miatt a gyártók árversenyre kényszerülnek, amelynek a betegek lehetnek a nyertesei.

A Fidesz nem így látja. Az ellenzéki párt felháborítónak, cinikusnak és embertelennek tartja, hogy az egészségügyi tárca több súlyos betegség gyógyszere esetében kötelezővé tette februártól a dobozdíj fizetését – nyilatkozta Kupper András, az egészségügyi bizottság fideszes tagja. Érdeklődésünkre elmondta: alaphelyzetben abból indulnak ki, hogy maga a vizitdíj sem indokolt. A szaktárca számításai Kupper szerint puszta számok, pártja nem forintokban gondolkodik. „A helyes megoldás az lett volna, ha a beteg ezentúl is a szakrendelőben veszi át a gyógyszerét, és ott ingyen – dobozdíj nélkül – kapja meg a három hónapra elegendő készítményt” – mondta a fideszes szakpolitikus.

„Problémát nekünk nem a különkeretes készítmények készletezése, és kiadása jelent” – reagált kérdésünkre egy budapesti gyógyszertár vezetője. Szerinte ez a kör nem olyan széles, hogy bármiféle fennakadást okozzon, sokkal inkább zavarja az, hogy minderről (ahogy bármiféle, patikákat érintő változásról) a sajtóból kell értesülnie. „Nagy mennyiségben nem fogjuk tárolni ezeket a gyógyszereket, de természetesen megrendeljük a hozzánk járó betegek részére” – tette hozzá a gyógyszerész.

Az minisztérium számításai

Mennyit kellett fizetniük a betegeknek eddig?

1. Elmentek a háziorvoshoz beutalóért a szakrendelőbe = 300 forint

2. A szakrendelőben megkapták a gyógyszert = 300 forint

Összesen: 1800 forint/3 hónap + háromszori útiköltség

Mennyit kell fizetniük a betegeknek mostantól?

1. Elmennek a háziorvoshoz beutalóért a szakrendelőbe = 300 forint

2. A szakrendelőben 3 hónapra íratják fel a gyógyszert = 300 forint

3. A gyógyszertárban kiváltják a gyógyszert = 300 forint/hónap

Összesen: 1500 forint/3 hónap + egyszeri útiköltség

Sok patikában van hiány hétköznapi gyógyszerekből

Hiába kötelezi törvény a patikákat, az esetek negyedében nem kapható az orvos által felírt készítmény, még teljesen hétköznapi gyógyszerek esetén sem – derül ki a Spatium Consulting kutató és tanácsadó cég elemzéséből. A kutatás szerint a patikusok mindössze egy százaléka ajánlja önmagától az olcsóbb, azonos hatóanyagú készítményt. Ha a vásárló kérdez rá, akkor több gyógyszerész teszi ezt meg, de az esetek egyharmadában még ekkor sem adnak ki más készítményt. A betegek szeretik azt a gyógyszert megkapni, amit az orvos felír, ám a lakosság fele elfogadná az olcsóbb készítményt, ha ezt felajánlanák neki – mutatja ki a tanulmány. Hankó Zoltán, a gyógyszerész kamara alelnöke szerint a felmérés nem tükrözi a mindennapi gyakorlatot.

1. Elmentek a háziorvoshoz beutalóért a szakrendelőbe = 300 forint

2. A szakrendelőben megkapták a gyógyszert = 300 forint

Összesen: 1800 forint/3 hónap + háromszori útiköltség

Mennyit kell fizetniük a betegeknek mostantól?

1. Elmennek a háziorvoshoz beutalóért a szakrendelőbe = 300 forint

2. A szakrendelőben 3 hónapra íratják fel a gyógyszert = 300 forint

3. A gyógyszertárban kiváltják a gyógyszert = 300 forint/hónap

Összesen: 1500 forint/3 hónap + egyszeri útiköltség Sok patikában van hiány hétköznapi gyógyszerekből Hiába kötelezi törvény a patikákat, az esetek negyedében nem kapható az orvos által felírt készítmény, még teljesen hétköznapi gyógyszerek esetén sem – derül ki a Spatium Consulting kutató és tanácsadó cég elemzéséből. A kutatás szerint a patikusok mindössze egy százaléka ajánlja önmagától az olcsóbb, azonos hatóanyagú készítményt. Ha a vásárló kérdez rá, akkor több gyógyszerész teszi ezt meg, de az esetek egyharmadában még ekkor sem adnak ki más készítményt. A betegek szeretik azt a gyógyszert megkapni, amit az orvos felír, ám a lakosság fele elfogadná az olcsóbb készítményt, ha ezt felajánlanák neki – mutatja ki a tanulmány. Hankó Zoltán, a gyógyszerész kamara alelnöke szerint a felmérés nem tükrözi a mindennapi gyakorlatot. A miniszter szerint a betegeknek még a dobozdíjjal együtt is kevesebbet kell fizetnünk, mint korábban – fotó: Kallus György -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!