2008.01.28. 06:51
Toszkánában hisznek a könyveknek
Nem igaz a mondás, hogy a jó bornak nem kell cégér. Toszkána például kifejezetten néhány sikerkönyvnek köszönheti, hogy mára a világ egyik legfelkapottabb utazási célpontja lett.
[caption id="" align="alignleft" width="250"] Sokat köszönhet az idegenforgalom a szórakoztatóiparnak
[/caption]Több mint tíz éve jelent meg először a New York Times sikerlistájának élén Frances Mayes Napsütötte Toszkána című könyve, amelyben az írónő azt meséli el naplószerűen, hogy élete új párjával miként teremtettek otthont egy Cortona melletti régi házban. A hétköznapi apróságok, a sültmalacárus, a zöldséges, a toszkán konyha megannyi fortélya és ízei, valamint a történelmi, művészettörténeti leírások olvasók millióinak fantáziáját mozgatta meg. Amikor pedig elkészült a kötet filmes változata, illetve folytatása, Édes élet Itáliában címmel, az olasz tartományt hirtelen benépesítették a „bestseller turisták”. Az írónő és férje háza Bramasoléban afféle kulturális kegyhellyé vált, a helyiek pedig olyannyira hozzászoktak a rájuk csodálkozó külföldiekre, hogy a jelenségről még filmes paródia is született. Holott a valóság az, hogy sikerkönyv ide vagy oda, Toszkánából senki sem azt kapja, amit egy irodalmi mű alapján várhat. Olaszország egyik legszebb tartományából mindenki csak azt fedezheti fel, amire ő maga is érzékeny: a ciprusfákkal szegélyezett kanyargó utak, a dombok és síkságok izgalmas váltakozása, a kabócák cirpelése vagy a szőlőültetvényekkel tarkított lankák harmóniája mind személyes, leírhatatlan élmény.
Persze, vannak általános tanácsok. Akit például a művészetek vonzanak, menjen Firenzébe – bár ehhez ajánlott a jó állóképesség, mivel az Uffizi Képtár előtt bebocsátásra várók sora sokszor több száz méter hosszan kanyarog. De a városban lófrálva is lehet bámészkodni, a Dómmal például kívülről is szinte lehetetlen betelni, annyira magával ragad az aprólékos díszítés. Dávid szobrát sem szabad kihagyni – ráadásul itt külön élmény az alkotás tökéletes fenekét gusztáló hölgyek arckifejezése. S persze nem lenne teljes az élmény a Ponte Vecchio páratlan nyüzsgése nélkül, ahol manapság jobbára aranyholmit árulnak, de sebaj: az igazi emlék úgyis maga a látvány. Ha pedig tovább megyünk, célozzuk meg akár San Gimignano középkori tornyait, vagy Siena tető nélküli katedrálisát, az ebédre elfogyasztott sárgadinnyével tálalt sonka, illetve a szokásos mozzarella-paradicsom kombináció mellett egy idő után mindenkiben felsejlik, mit is jelent valójában a dolce vita.
A bestsellerek máshová is vonzzák a turistákat
Sokat köszönhet az idegenforgalom a szórakoztatóiparnak, egy-egy sikeres könyv vagy film helyszínére ugyanis tömegével özönlenek a rajongók. Iyen legendás helyszín a Thaiföld nyugati partvidékénél található James Bond szikla, amely az itt forgatott filmről kapta a nevét, s ma is rengeteg turista célpontja. Új-Zéland is hálás lehet az ott forgatott A gyűrűk ura trilógiának, mivel a film bemutatását követően látványosan megugrott az idegenforgalom. Dan Brown nagy vitát kiváltó könyve, a Da Vinci-kód pedig valóságos utazási lázat generált: a Mona Lisának otthont adó párizsi Louvre-tól a Róma melletti pápai nyári rezidencia kertjein át a skóciai Rosslyn kápolnáig turisták sokasága keresi fel a könyv lapjairól ismert helyszíneket.