2008.01.03. 19:10
Mindenkinek igaza van?
Számháborúba kezdtek csütörtökön a pártok az önkormányzatok idei kilátásaival kapcsolatban.
„Az önkormányzatok életében 2008 nem lesz boldog és békés esztendő” – jelentette ki Kovács Zoltán. A Fidesz önkormányzati kabinetjének vezetője szerint ugyanis idén a központi forrás 9 százalékkal csökken. Hozzátette: míg 2004-ben az önkormányzati hiány 16 milliárd forint volt, addig 2006-ra ez már 156 milliárd forintra hízott. A különböző hiteleket is beleszámítva Kovács 700 milliárd forintra tette az önkormányzatok jelenlegi eladósodottságának mértékét.
A fideszes honatya szerint minimum 13 százalékos bevétel növekedésre lenne szüksége az önkormányzatoknak az egyensúlyi költségvetéshez, de például az iparűzési adó esetében 20 százalékos növekedést irányzott elő a büdzsé, ami nem teljesíthető. Mindezek alapján Kovács azt a következtetést vonta le, hogy a közösségi célú kiadások – sport, kultúra – lefaragásával maradhatnak a víz felett az önkormányzatok. Az uniós források lehívásával kapcsolatban is szkeptikus volt az ellenzéki politikus. Mint mondta: a büdzsében 15 milliárd forintot terveztek a helyhatóságok saját forrásának kiegészítésére. Ráadásul szerinte ezt a pénzt 5-6 nagy projekt el is viszi.
Jauernik István, szocialista képviselő erre reagálva hangsúlyozta: nem csökken idén az önkormányzati képviselők központi költségvetési támogatása, sőt kismértékben emelkedik is innen származó bevételük. „2008-ban nincs olyan új megszorító intézkedés, ami az önkormányzatokat érintené. Nem nagy mértékben, de az inflációt 1-1,5 százalékkal meghaladóan nő az önkormányzatoknak a központi költségvetésből kapott bevétele” – mondta Jauernik István.
Az MSZP-s politikus hangsúlyozta: egyebek mellett tíz százalékkal nőnek a személyijövedelem-adó-bevételek, 40 milliárddal több jut a közalkalmazotti bérekre, és 9 milliárddal nő a kistérségi támogatások összege is. Jauernik István szerint „nem tragikus” az önkormányzatok költségvetési hiánya. „A tendencia viszont veszélyes lehet, a központi költségvetés azonban csak kismértékben tudja ezt a folyamatot befolyásolni” – tette hozzá.
Végülis kinek higgyünk?
„Mindkét félnek igaza van, mert működésre 3 százalékkal kevesebbet, fejlesztésre viszont az infláció fölötti mértékben kapnak az önkormányzatok” – mondta lapunk kérdésére Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára.