2008.01.20. 06:13
Milyen a szabályos végrendelet?
Olvasónk végrendelkezne, de nem tudja, hogyan kell azt elkészíteni. Arra lenne kíváncsi, milyen formai követelményeknek kell megfelelni végrendeletének elkészítésekor, hogy a dokumentáció érvényes maradjon.
Ha valaki végrendelkezni akar, annak elsősorban írásban kell megtenni azt – mondta dr. Barna Júlia a Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda munkatársa. Szóban csak nagyon kivételes esetben lehet nyilatkozni a végakaratról: csak súlyos katasztrófa esetén engedélyezett. Az írásbeli végrendeletnek két fajtáját különböztetjük meg: köz és magánvégrendelet. Ez utóbbinál az örökhagyó vagy saját kezűleg leírja, de a gépírást is választhatja. Ebben az esetben fontos, hogy két tanú is szerepeljen a dokumentáción. A végrendeletet közjegyzőnél lehet letétbe helyezni, ami országos nyilvántartásba is bekerül. Így, ha arra sor kerül, a hagyatéki eljárásnál biztosan meglesz. Otthon nem érdemes tárolni, mert elveszhet illetve nem biztos, hogy az örökösök tudnak róla. Ez esetben pedig nem érvényesül az örökhagyó végakarata.
Fontos, hogy a saját és az örökös adatainak is rajta kell lennie a végrendeleten. Szükséges, a végrendelet készítésének helyét és pontos dátumát is feltüntetni. Ha ez nincsen meg, akkor érvénytelennek minősül a dokumentáció. A végrendelet önmagától nem tud érvénytelen lenni, csak ha valaki megtámadja: a hagyatéki eljárás során hivatkozik arra, hogy szerinte miért érvénytelen. A végrendelet egyébként bármikor és bármilyen körülmények között visszavonható. Többet is készíthetünk, de mindig a legutolsó lesz érvényben.