2008.01.26. 18:07
Kormányváltás vagy reformvita?
A Fidesz a kampány kezdetén máris a levonandó következtetésekre, vagyis távozásra szólítja fel a kabinetet, a szocialisták ugyanakkor a reformokat magyaráznák el.
[caption id="" align="alignleft" width="250"] A Fidesz fővárosi vezetőinek Tarlós István, míg az MSZP választmányának Juhász Ferenc adott tájékoztatót és fogalmazott meg alapvetést szombaton
[/caption]Kormányváltás, vagy mindössze reformkérdések megvitatása? A Fidesz-KDNP tandíjról, vizitdíjról és kórházi napidíjról szóló népszavazásának időpontját a héten írta ki Sólyom László államfő. A pártok az ezt követő első hétvégén megerősítették, milyen választ adnak arra az alapkérdésre: mi a tétje a referendumnak? A Fidesz szerint bár a kormány levonhatná a várható eredményből a konzekvenciát, formálisan a helyén maradhat: a bizonyítványt azonban így is kiállítja magáról. A szocialisták szerint pedig mindössze arról van szó, mennyire hatékony a reformintézkedések magyarázata. A pártoknak kevés az idejük (hat hetük jut a konkrét kampányra), így nem is vesztegették az időt: a Fidesz fővárosi vezetőinek Tarlós István, míg az MSZP választmányának Juhász Ferenc adott tájékoztatót és fogalmazott meg alapvetést tegnap.
A Fidesz-kampányfőnök szerint a képlet egyszerű: a kormány most azt teszi, amit a nép nem akar, a népszavazás után viszont „kutya kötelessége lesz”, hogy azt tegye, amit az emberek akarnak. Tarlós István úgy vélte, a koalíciónak érdemi mondanivaló helyett az az üzenete: „tehettek bármit, mi a helyünkön maradunk”. Hozzátette: amikor Orbán Viktor Fidesz-elnök a népszavazás kormányváltó hatásáról beszél, nem azt mondja, mit tesz majd a Gyurcsány-kabinet a referendum után, hanem arról, hogy működő demokráciákban hasonló esetekben mit szoktak a kormányok tenni. Utalt a leköszönő Romano Prodira is: mint mondta, az olasz miniszterelnök megértette, hogy a nép nem azt akarja, amit ő, és levonta a megfelelő konzekvenciát. Tarlós István kijelentette: a népszavazás tétje nem Orbán Viktor hatalma, bár a kormányoldal ezt szeretné elhitetni a választókkal. A tét valójában az, hogy ha a kormány mentalitása igazolást nyer, úgy nehéz jövő vár a következő generációkra – közölte.
Az MSZP választmánya szerint nagyobb figyelmet kell fordítani a reformok társadalmi elfogadottságára. Simon Gábor, a testület elnöke azt mondta: a választmány szeretné, ha a következő hetekben minél többet tudnának az intézkedések hátteréről, céljairól és az elérendő változásokról beszélni az emberekkel. Simon hozzátette: a választmány zárt ülésén Juhász Ferenc elnökhelyettes, az MSZP népszavazási kampányának koordinátora tájékoztatta a tagokat a kampányról.
Daróczi Dávid kormányszóvivő úgy reagált: zavar van a Fidesz kommunikációjában, mivel Tarlós István mást mond, mint a főnöke. Daróczi szerint Orbán Viktor nem titkolja, hogy a népszavazás számára hatalmi harc, mely a kormány megbuktatásáról szól. Az egyetlen dolog, amiben egyetértés van Tarlós és Orbán között – tette hozzá a kormányszóvivő –, hogy nem a konkrét kérdések a lényegesek. Egy közvélemény-kutatásért kifizetni 4,5 milliárd forintot azonban talán túlzás – mondta Daróczi.
Leszámol az MSZP a belső ellenzékkel?
Az MSZP választmánya egyhangúlag döntött szombaton a platformok és a tagozatok országos minősítéséről. A hét platform megtarthatta országos minősítését, míg a választmány több tagozat, például a társadalompolitikai tagozat esetében is az országos cím megvonása mellett döntött. Ez a tagozat az, mely belső ellenzékként korábban élesen kritizálta a kormány munkáját, többek közt az egészségügyi reform vagy a megszorítások kapcsán. A címmegvonás ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a tagozat ne működhetne tovább, ám jogai csökkennek. Így például a választmány ülésein nem szavazati jogú, hanem csak meghívott tagként vehetnek részt. Az országos tagozatok emellett a párt infrastruktúráját is használhatják.