Hírek

2008.01.10. 20:06

Korlátozná a gyülekezési jogot az ombudsmam

„Nem azt mondom, hogy megtiltani kellene a Parlament előtti gyülekezést, hanem korlátozni kellene” – jelentette ki Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa.

BAMA

[caption id="" align="alignleft" width="220"] Rotyog a gulyás a Kossuth téren. Hosszú ideig kisajátították a tüntetők
[/caption]Az alapjogaink védelméért felelős ombudsman szerint Európában nagyon sok helyen korlátozzák az államhatalmi szervek előtt a gyülekezést, ennek - mint hozzátette - jó okai vannak. Ezenkívül szerinte nagyon sok ponton kellene a gyülekezési törvényt módosítani.

A módosításra példaként azt mondta: módosítani kellene azt, hogy a rendőrségnek ne kelljen mérlegelés nélkül, azonnal feloszlatnia minden „jogellenes tüntetést”, azaz lehessen spontán, be nem jelentett tüntetéseket tartani. Szerinte azzal is javítani lehetne a biztonságon, hogy a rendőrségnek olyan gyülekezéseket nem kellene egy időben és egy helyen tudomásul vennie, amelyeken a résztvevők egymás nézetei ellen tiltakoznak. „Magyarországon rossz gyakorlat alakult ki az utóbbi másfél évben, súlyos konfliktusok színhelye volt a fővárosi Kossuth tér. Olyan hely lett, mely könnyen agresszióra sarkallja a radikális tüntetőket” – tette hozzá. Szabó Máté vizsgálatot indít a gyülekezési törvénnyel kapcsolatban, és állásfoglalását megküldi a Parlamentnek is.

„A Magyar Demokrata Fórum támogatja Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának a gyülekezési törvény módosításáról, köztük az Országház előtti tüntetések korlátozásáról szóló elképzeléseit” – jelentette ki Herényi Károly, a párt frakcióvezető-helyettese tegnap. Az MDF a demokratikus jogállami berendezkedés és a rend pártján áll, ezért az elmúlt évben több alkalommal felemelte a szavát a jelenlegi gyülekezési törvény módosítása érdekében – áll a párt szerkesztőségünknek eljuttatott közleményében.
„Nagyon rossz jelnek tartjuk, hogy az állampolgári jogok biztosa egy folyamatban lévő vizsgálat kellős közepén telekürtöli a sajtót az alkotmányos jogokat súlyosan korlátozó elképzeléseivel” – mondta lapunk kérdésére Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnöke. A jogvédő egyetért azzal, hogy végre jogszabály is rögzítse a be nem jelentett tüntetésekhez való jogot, ugyanakkor a Kossuth térre bejelentett demonstrációk korlátozását és alkotmánysértőnek az ellentüntetések megtiltását.

Hasonló állásponton van a strasbourgi emberi jogi bíróság is, amelynek 1980-as döntése kimondja, hogy még egy esetlegesen erőszakos ellendemonstráció veszélyére hivatkozva sem lehet tüntetést betiltatni és az ellendemonstrációt is engedélyezni kell, mert a tüntetésen megjelenők védelme az állam feladata.

Van, ahol tiltják

A világon csak néhány helyen tiltják, hogy állami intézmények előtt nagygyűléseket tartsanak: Londonban a helyhiány miatt a Parlament épülete előtt 500 főnél nagyobb tömeg nem gyülekezhet, bár a hagyományos tüntetési helyszíneken, a Hyde Parkban és a Trafalgar Square-n nincs korlátozás.

Franciaországban sem lehet az Elysée-palota bejárata előtt tüntetni: a korlátozás arra érvényesül, hogy a tüntetők nem zárhatják el az elnöki rezidencia bejáratát. Egyébként éppen Párizs az, ahol a radikális környezetvédők zöldre festik a Champs Elysée-t, vagy birkákat terelnek rajta.

Az Egyesült Államokban pedig semmilyen korlátozás nem érvényesül a gyülekezési jogban: Washingtonban a Fehér Ház előtt például 25 éve tiltakozik egy nő a vietnami háború ellen, a Capitólium előtt hosszú éveken át egy vietnami veterán tüntetett éjjel-nappal. Legutóbb pedig éppen George Bush amerikai elnök családi farmja elé szerveztek tüntetést az iraki háború ellen tiltakozók.

Franciaországban sem lehet az Elysée-palota bejárata előtt tüntetni: a korlátozás arra érvényesül, hogy a tüntetők nem zárhatják el az elnöki rezidencia bejáratát. Egyébként éppen Párizs az, ahol a radikális környezetvédők zöldre festik a Champs Elysée-t, vagy birkákat terelnek rajta.

Az Egyesült Államokban pedig semmilyen korlátozás nem érvényesül a gyülekezési jogban: Washingtonban a Fehér Ház előtt például 25 éve tiltakozik egy nő a vietnami háború ellen, a Capitólium előtt hosszú éveken át egy vietnami veterán tüntetett éjjel-nappal. Legutóbb pedig éppen George Bush amerikai elnök családi farmja elé szerveztek tüntetést az iraki háború ellen tiltakozók. Rotyog a gulyás a Kossuth téren. Hosszú ideig kisajátították a tüntetők -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!