2008.01.11. 11:17
Beleszámít-e a gyesen/gyeden töltött idő a munkahelyünkkel kötött tanulmányi szerződés idejébe?
TANULMÁNY – Olvasónk az egyetem elvégzése után tanulmányi szerződést kötne az új munkahelyén. Kérdése, mi történne akkor, ha gyermeket szülne a négy éves szakképzés után? A következő négy éve telne akkor is, amíg a babával otthon van, vagy utána kezdődne csak el a tényleges ”törlesztési” idő?
A munka törvénykönyve szerint a tanulmányi szerződéseben a munkavállaló azt vállalja, hogy a képzettség megszerzése után meghatározott időn keresztül fenntartja a munkaviszonyát a munkáltatónál. Ezt az időtartamot a szerződésben kell meghatározni, azonban ez 5 évnél hosszabb nem lehet – mondták a Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda munkatársai. Amennyiben ennél az időtartamnál korábban meg kívánja szüntetni a munkaviszonyát, a munkáltató által kifizetett képzési költséget és a munkáltatótól kapott egyéb juttatásokat vissza kell téríteni, de a tanulmányi szerződésben célszerű ebben is konkrétan megállapodni.
A munka törvénykönyve egyébként még azt is meghatározza, hogy a munkáltatónál kötelezően töltött munkaviszonyban töltött idő tartamába nem számít bele a munkaviszony szüneteltetésének az esete, amelyre a munkavállalót nem illeti meg szabadság. Tekintettel arra, hogy amíg gyeden illetve gyesen lesz gyermekével, a munkaviszonya szünetelni fog. Csak azaz idő vehető számításba a tanulmányi szerződés szempontjából, amelyre szabadság illeti meg. Ebből következően a babával töltött körülbelül másfél év számít bele csak a munkáltatónál kötelezően töltendő időbe és így a tanulmányi szerződésben meghatározott, és a cégnél töltött évek számába is.