2007.06.26. 06:30
Aigner: orgazdák vagyunk
Hidegháború dúl a meteorológusok között az időjárási adatok megszerzése kapcsán – állítja Aigner Szilárd. A szakember szerint üvegajtónak rohanna, aki ezen változtatni szeretne.
– Nem unalmas, hogy mindenki az időjárásról akar önnel beszélni?
– Ha komoly a kérdés, szívesen válaszolok. Ám gyakran előfordul, hogy a „milyen idő lesz?” kezdetű felvetés csupán ürügy ahhoz, hogy megszólítsanak. Ilyenkor valóban szoktam bosszankodni.
– Amerikában a meteorológiai jelentés szinte külön showműsor, nálunk viszont ön épp a visszafogottságával lett híres. Fontos, hogy egy meteorológusnak milyen a személyisége?
– A csuda tudja. Sohasem akartam ismert lenni, nem is nagyon tudom, mitől alakult ez ki. Talán az őszinteséget díjazták a nézők. Ha valóban sokan ismernek, akkor azért én nem tettem sokat. Igaz, ellene sem. Szerintem egyébként nem egyéniségek kellenek a szakmába, hanem becsületes, hozzáértő emberek, akik meg tudják osztani a tudásukat az emberekkel.
– Néhány éve nagy harc dúlt a meteorológusok között. Most már béke van a műholdképek alatt?
– Nincs, sőt: egyre nagyobb a békétlenség. A helyzet ugyanis az, hogy van egy szakmai csoport, amely a mi adóforintjaink segítségével jut hozzá időjárási adatokhoz, ám a köz pénzéből finanszírozott információt visszatartja, hogy aztán azt eladhassa. Akármilyen finoman is fogalmazunk, ez bizony sikkasztás. És mivel mi, vagyis az Eumet is vásárolunk tőlük adatokat, valójában orgazdák vagyunk... Ez a szituáció persze nem kellemes, de olyan erős összefonódások konzerválják, hogy üvegajtónak rohanna az, aki megpróbálna ezen változtatni.
Aigner Szilárd
Született: 1946. június 5-énIskolái: ELTE Természettudományi Szak meteorológia-matematika kar (1973)
Pályája: Az Országos Meteorológiai Szolgálat tudományos főmunkatársa, az Előrejelző Főosztály vezetője, a Világ Meteorológiai Szolgálata, Numerikus Előrejelzési Módszerfejlesztő Tagozat magyar képviselője, a BRFK meteorológus szakértője. Jelenleg a European Weather Service előrejelző részlegének irányítója.
Elismerései: Magyar Televízió Nívódíja, Aranyszarvas-díj.
– Mit szól a klímaváltozáshoz? Igaz, hogy drámaira fordult a helyzet?
– Ugyan, dehogy! Ez az egész téma jócskán fel van fújva. A jelenséget a meteorológusok már hatvan évvel ezelőtt prognosztizálták, és most időarányosan abban a szakaszban tartunk, ahol a jelzések szerint lennünk kell. Természetesen a globális felmelegedésnek vannak kellemetlen és jó következményei is, de a jelenlegi hangulatkeltés legfontosabb motivációja szerintem mégis a pénz. Sokan ebben hatalmas üzletet látnak, de ahhoz, hogy erre hivatkozva nagyot lehessen markolni a közpénzekből, előbb jól meg kell ijeszteni az embereket. Ebben a közérzetrombolásban egyébként a média kiváló partner.
– Szándékosan nem firtatom, hogy milyen nyarunk lesz, inkább trükkösen azt kérdezem: ön mikor megy nyaralni?
– El kell keserítenem: már idestova 17 éve nem tudok erre időt szakítani. A mi munkánk ugyanis olyan, hogy már egy ember kiesését is megéreznénk. Azt viszont elmondhatom, hogy a hosszú évtizedekre visszatekintő tapasztalatok alapján július első, harmadik és negyedik hete ígéri a legnaposabb időt.
Iskolái: ELTE Természettudományi Szak meteorológia-matematika kar (1973)
Pályája: Az Országos Meteorológiai Szolgálat tudományos főmunkatársa, az Előrejelző Főosztály vezetője, a Világ Meteorológiai Szolgálata, Numerikus Előrejelzési Módszerfejlesztő Tagozat magyar képviselője, a BRFK meteorológus szakértője. Jelenleg a European Weather Service előrejelző részlegének irányítója.
Elismerései: Magyar Televízió Nívódíja, Aranyszarvas-díj. -->