2007.04.07. 19:30
Újra magyar az űrben!
Huszonhét évvel Farkas Bertalan űrrepülése után Charles Simonyi második magyarként és a világ ötödik űrturistájaként 12 napos útra indult a világűrbe.
Magyar idő szerint este fél nyolc után egy perccel feldübörögtek a Szojuz TMA-10 hajtóművei: néhány perc múlva az űrhajó már föld körüli pályán keringett, fedélzetén a világ ötödik űrturistájával és egyben a második magyar űrhajóssal, Charles Simonyival. A kilövést – amelyen a magyar származású amerikai milliárdos rokonai mellett Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes is részt vett – rendkívüli biztonsági intézkedések közepette hajtották végre. A repülést a Földön több katonai egység biztosította: kilenc vadászrepülő, tizenhat helikopter és egy hadihajó is felügyelte.
Az űrutazókat pénteken ellenőrizték az orvosok, sőt fodrásznál is jártak. A Fjodor Jurcsihint, Oleg Kotovot és Charles Simonyit a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) szállító orosz űrhajó jelenleg is bolygónk körül kering, a tervek szerint hétfőn kapcsolódik össze a két űreszköz. Simonyi itt tíz napot az ISS-en, több kísérletet is elvégez, többek között a Pille sugárzási dózismérővel, amelyet magyar kutatók terveztek, és először Farkas Bertalan próbálta ki „élesben”, huszonhét évvel korábban.
Simonyi emellett április 12-én, amit az Űrhajózás Napjaként ünnepelnek Oroszországban, lakomán látja vendégül az űrben társait: bormártásos fürjpecsenye, kacsamell és rizspuding lesz a menü. A magyar származású milliárdos két könyvvel indult az űrbe: Goethe Faustjának angol és eredeti német nyelvű változatával, hogy ezzel megalapozza az ISS-en létesítendő első „űrkönyvtárat”. Emellett magával vitt egy amerikai és egy magyar zászlót, továbbá két magyarországi kisiskolás rajzát is, amelyeket a Nemzetközi Űrállomáson dedikál majd.
Farkas Bertalan egy hetet töltött a világűrben
1980. május 26-án indult a világűrbe Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén. A Szaljut–6 űrállomáson Leonyid Popov és Valerij Rjumin szovjet űrhajósok fogadták őket. A 8 napos úton Farkas a magyar kutatóintézetek által tervezett orvosbiológiai, fémtechnológiai, fizikai, távérzékelési és erőforrás-kutatási kísérleteket és megfigyeléseket hajtotta végre. 1980. június 3-án tértek vissza a Földre a Szojuz–35 űrhajó fedélzetén. Az űrutazás alatt kétszer haladtak el Magyarország felett, így hazánk területéről több űrfelvétel is készült. A Balatonnál a tó és a vízpart ökológiája, valamint talajjavítási programok keretében Szolnok és Kisköre között a Tisza vidéke volt a vizsgálatok fő területe.Charles Simonyi két alkalommal is rádiókapcsolatba lép magyar diákokkal. Mindkettő egyedülálló kísérlet: első alkalommal, április 11-én este a rendelkezésre álló körülbelül kilenc perces időablakban 32, magyar nyelven beszélő amatőrrádiós válthat egy-egy szót a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén tartozkódó Charles Simonyival. A második amatőrrádiós kapcsolat során, április 13-án középiskolás, illetve egykori középiskolás diákok tehetnek fel kérdéseket az űrturistának. A kapcsolat helyszíne a Puskás Tivadar Távközlési Technikum lesz Budapesten, a Gyáli út 22-ben, 21 és 23 óra között.
Az 58 éves Simonyi, aki az amerikai Microsoft szoftvercég Word és Excel programjának atyjaként vált ismertté. Az űrturista magával viszi az ISS-re az Ural-2-es szovjet gyártmányú számítógépnek egy olyan lyukszalagját is, amelyet 16 évesen Magyarországon programozott. Mint mondta, kapcsolatban áll Bill Gates Microsoft-vezérrel, aki nagyon örül annak, hogy vállalkozott az űrutazásra. Az asztronauta – Simonyi Károly Kossuth- és Állami Díjas fizikusnak, a Fizika világtörténete című könyv írójának fia – 17 évesen vándorolt ki Magyarországról.
Simonyi összesen 25 millió dollárt, azaz mintegy 4,5 milliárd forintot fizetett a 12 napos űrkalandért. Tehette: a Forbes magazin szerint vagyona meghaladja az egymilliárd dollárt, a magyar férfi így a világ 400 leggazdagabb embere között van. Ennek ellenére természetesen részt kellett vennie a hat hónapos asztronauta-kiképzésen, amelyben sivatagi és sarkvidéki túlélőtréning is volt.
-->