2007.04.22. 16:10
Nemzedékváltás a szavazáson
Franciaország történelmében először a majd egymillió, az ország tengerentúli területein és megyéiben, illetve az amerikai kontinensen tartózkodó választópolgár már szombaton leadta voksát
A választásokon valamivel több, mint 44,5 millió szavazásra jogosult állampolgár választhatta ki a 12 jelölt közül azt a kettőt, akik május 6-án megmérkőzhetnek a 12 év után búcsúzó Jacques Chirac jelenlegi államfő helyéért.
Franciaország történelmében először a majd egymillió, az ország tengerentúli területein és megyéiben, illetve az amerikai kontinensen tartózkodó választópolgár már szombaton leadta voksát. Már a déli órákban lehetett láni, hogy országszerte magas volt a részvételi arány. A választási listákra ez alkalommal 3,3 millióval többen iratkoztak fel, mint öt évvel ezelőtt – elsősorban 18 és 30 év közötti fiatalok.
Ez a demográfiai növekedés mellett a politika iránt tapasztalható érdeklődésre is utal. A franciaországi 64 ezer szavazóhelyiség többsége este 6 órakor zárt, de 106 településen este 7 óráig, a szavazóhelyiségek negyedében – Párizsban és környékén, a nagyobb városokban és 52 kisebb településen – este 8 óráig adhatták le a franciák szavazataikat.
A választók 96 százaléka hagyományos módon, de idén először 82 településen másfél millióan elektronikus úton szavaztak.
Először fordult elő, hogy a hivatalban lévő államfő vagy kormányfő illetve egy volt miniszterelnök nincs a jelöltek között. Az igazán történelmi változást azonban a generáció- és az ezzel járó stílusváltás jelenti: a 12 jelölt közül a végső párharcra igazán esélyesnek számító három jelölt már a második világháború után született: a konzervatív Nicolas Sarkozy 52, a szocialista Ségolene Royal 53, a centrista Francois Bayrou pedig 55 éves.
Az utolsó közvélemény-kutatási felmérések a jobboldali Nicolas Sarkozy és a szocialista Ségolene Royal továbbjutását jósolták.
Négy perces különbséggel két pokolgép robbant vasárnapra virradó éjszaka a korzikai Bastia belvárosában. A merényletek előtt néhány órával – amelyeket egyetlen szervezet sem vállalta magára a felelősséget – a szervezők szerint kilencezren, a rendőrség szerint hatszázan vettek részt azon a tüntetésen, amelyet Korzika összes, függetlenséget és autonómiát követelő szervezete hirdetett meg az elnökválasztás előestéjére. A tüntetők „politikai megoldást" követeltek az elnökjelöltektől Korzikán, valamint az elfogott radikális nacionalisták szabadon bocsátását.