2007.04.05. 17:36
Koalíciós szakítópróba?
A több-biztosítós rendszer nem kerül le a napirendről Molnár Lajos távozásával. Kóka János, a liberálisok pártelnöke világossá tette: azért léptek be a koalícióba, hogy megvívják ezt a csatát a szocialistákkal.
[caption id="" align="alignleft" width="260"] A szocialista frakció jelentős többsége az egybiztosítós szisztéma mellett tenné le voksát
[/caption]„A betegségemről szóló találgatások teljesen alaptalanok. Éppígy nem felel meg a valóságnak az sem, hogy a lemondásom összefüggésben lenne az SZDSZ-ben történt elnökválasztással” – cáfolta a sajtóban megjelent találgatásokat Molnár Lajos. A leköszönő tárcavezető ezúttal sem indokolta döntésének okait, de közleményében figyelmeztet arra: mindaz, amit a minisztérium munkatársaival együtt „emberfeletti munkával” eddig elvégeztek, hiábavaló, ha nem követi az egészségbiztosítás reformja, amit az átfogó átalakítás legfontosabb lépésének nevezett.
„Ha a kormány képes volt a reform legtöbb konfliktussal járó részét gyorsan és eredményesen végigvinni, akkor személyesen nem tudom elfogadni, hogy a reform befejező részéről szóló döntést tovább halogassuk” – írta Molnár Lajos. A sorok között olvasható üzenetet Gál J. Zoltán cáfolta: nem a több-biztosítós egészségügyi rendszer bevezetéséhez szükséges kormányzati támogatás hiánya volt az egészségügyi miniszter lemondásának indoka. A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára szerint a miniszter „hátrébb lépése” jelzi: Molnár jól tudja, hogy a reform első szakaszát kísérő konfliktusokat a második szakaszban – amikor már a biztosítói modellválasztás a téma – nem lehet továbbvinni.
Molnár Lajosnak már az egészségügyi reform első felében is több összeütközése volt, amibe belefáradt, és úgy érzi, nincs elég ereje ahhoz, hogy a több-biztosítós rendszer bevezetését végigvigye. Ez Kóka János, az SZDSZ új elnökének magyarázata a szakminiszter viharos gyorsaságú lemondására. A liberális pártelnök bevallotta azt is: a kérdésben koalíciós ellentét alakult ki. Gyurcsány Ferenc egyelőre csak a több-biztosítós modell bevezetésének lehetséges ütemtervét akarta rögzíteni, az egészségügyi miniszter viszont a kórházátalakítás után azonnal zöld jelzést adott volna a piaci alapon működő magán-biztosítótársaságoknak. Kóka János csütörtökön világossá tette: olyan embert fog javasolni a tárca élére, aki megvívja ezt a csatát a szocialistákkal, hiszen – mint fogalmazott – az SZDSZ azért lépett a koalícióba, hogy a több-biztosítós rendszert bevezesse. Szocialista körökben kedvezőtlen fejleménynek tartják, hogy az SZDSZ a további együttműködés feltételének szabta a több-biztosítós rendszer bevezetését.
A szocialista frakció jelentős többsége az egybiztosítós szisztéma mellett tenné le voksát, ráadásul most egy kicsit hagynák ülepedni az egészségügy felkavart állóvizét. Mint az egyik frakciótag a Hírszerzőnek fogalmazott: „a pirulákat már lenyelte a társadalom, de újabb tabletták adagolása helyett meg kellene várni, míg az elsők hatni kezdenek”.
Kökény Mihály lapunknak elmondta: az egyetlen állami szerv, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jelenleg nem úgy működik, ahogyan egy biztosítónak kellene, a szocialisták is támogatják a rendszer modernizációját. „Ugyanakkor olyan liberálist sem lehet találni, aki az amerikai típusú, teljesen piaci alapon működő modellt szorgalmazza” – vázolta fel a másik végletet. Szerinte a két szélsőség között számos lehetőség van, annyi, hogy „mindet talán még Kóka János sem ismeri. Mivel az SZDSZ-elnök orvos végzettségű, ezért néhányat biztosan tudna mondani.” Lendvai Ildikó is próbálta elsimítani a hullámokat: szerinte a biztosítási rendszer átalakításáról folytatott vita és konzultáció jelenlegi állásában nem volt olyan ütközőpont Molnár Lajos és a szocialista politikusok között, amely egy közös megoldást eleve lehetetlenné tett volna. Az MSZP frakcióvezetője szerint az egészségügyben helye van a versenynek, és a szolidaritásnak is, ezt kell egy modellben megtalálni még az idén.
Fidesz: bukik a kormány Molnárral
Nem csak a koalíció megrendülését, hanem az egész kormány bukását vezeti le Molnár lemondásából Mikola István, az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere. Az ellenzéki szakpolitikus szerint az egészségbiztosítás feletti befolyás megszerzésére irányuló törekvés kudarca áll Molnár Lajos lemondása mögött. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője csütörtökön az Egészségügyi Minisztérium épülete előtt azt mondta, az SZDSZ elnöke azért érvel a több-biztosítós modell mellett, mert „rá akarja tenni a kezét” az egészségügyi kasszára, „mindannyiunk egészségügyi befizetéseire”. A szóvivő szerint Kóka délelőtti látogatása a tárca épületében az állampárti diktatúra gyakorlatát idézi, hogy egy pártelnök a pártközpontból akarja irányítani, befolyásolni egy minisztérium munkáját.