Hírek

2007.04.24. 18:51

Felmentették Molnár Csabát

Nem bűnös Molnár Csaba volt rendőrtiszt – mondta ki kedden a bíróság. A döntéssel lezárult a K&H ügy korábbi főnyomozójának közel négy éves vesszőfutása.

Tibay Gábor

[caption id="" align="alignright" width="160"] A szakmában töltött 15 évet ki fogja visszaadni? Fotó: Kallus György
[/caption]Felmentette a vádak alól kedden a Fővárosi Ítélőtábla Molnár Csabát, az Országos Rendőr-főkapitányság pénzmosás elleni osztályának korábbi vezetőjét – az ítélet jogerős. A volt alezredes – aki egyike volt a brókerbotrányként elhíresült K&H Bankot érintő milliárdos sikkasztás- és csalássorozat vezető nyomozóinak – az eljárás során végig ártatlannak vallotta magát.

Az egykori nyomozót 2003-ban vezető beosztású hivatalos személyként elkövetett vesztegetéssel, hivatali visszaéléssel, továbbá államtitoksértéssel vádolta meg az ügyészség. A vádhatóság szerint Molnár pár ezer forintos ajándékokért – így például egy fa tolltartóért, süteményért, bizsuért – jogtalan előnyhöz juttatott pénzváltókat, államtitkokat szolgáltatott ki nekik, továbbá beszélt nekik a pénzmosásgyanús esetekkel kapcsolatos bejelentésekről is.

A Fővárosi Bíróság 2005-ben már felmentette Molnárt, ám ezt az ítéletet az ügyet most tárgyaló Fővárosi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte, és új tárgyalást rendelt el. Az ismételten eljáró Nógrád Megyei Bíróság tavaly júliusban szintén ártatlannak találta az egykori főnyomozót – az ítélőtábla most lényegében ezt a döntést hagyta jóvá. A legutóbbi szakaszban azonban már nem tárgyalták az államtitoksértés vádpontját, mert ezzel kapcsolatban a Nógrád megyei döntés még tavaly jogerőre emelkedett. Így Molnárnak már „csak” a vesztegetés miatt kellett a bíróságon felelnie. Az ügyészek és a védők közötti vita lényegében abból állt, hogy Molnár milyen minőségében kapta az ajándékokat szír kapcsolatától. Az ügyészség – ragaszkodva a hivatali minősítéshez – felfüggesztett börtönt és pénzbüntetést kért a volt rendőrre, míg ügyvédei felmentését indítványozták.

A bíróság végül Molnár Csaba igaza mellett döntött, kimondva: a szír pénzváltótól nem hivatali minőségében kapott ajándékokat. Azt sem sikerült bizonyítani, hogy a szír férfi azért ajándékozta volna meg a korábbi rendőrtisztet, hogy cserébe bármit is kérjen. Molnár az eljárás során azzal védekezett, hogy beosztása miatt kötelezettsége volt az ilyen jellegű kapcsolattartás – nem csak az érintett pénzváltókkal, de több más céggel is kapcsolatban állt. Szüksége volt a tőlük származó információkra – mondta. Az utolsó szó jogán Molnár ismét ártatlannak vallva magát kijelentette: az a rendőrségnek ártana sokat, ha nyomozói senkivel nem tarthatnák a kapcsolatot.

„Annak örülök, hogy vége van” – interjú a főnyomozóval

– Mit szól az ítélethez? Megfordult-e a fejében, hogy másképp is végződhet az ügy?

– Sokan azt várják, hogy boldog legyek, de nehéz ezt mondani három éves meghurcoltatás után. Így leginkább annak örülök, hogy vége van az egésznek. Szomorú, hogy 15 év munkáját nullázták le, mint ahogy az is szomorú, hogy az ügyészség kénye-kedve szerint járhat el.

– Mihez kezd ezután?

– Civilként, szakértőként szeretnék dolgozni, kamatoztatni, amit eddig tanultam. Később ügyvédként folytatnám a munkám.

– Gondolkozott-e azon, hogy kártérítést, jogorvoslatot követel?

– Nem lehetetlen, bár korai még erről beszélni; majd az ügyvédemmel végiggondoljuk, milyen lehetőségeink vannak. De bárhogyan is lesz, a szakmában töltött 15 évemet semmilyen kártérítés nem adhatja vissza.

Hárommilliót fizetnének Tocsiknak

Folytatódik szerdán az a polgári per, melynek célja Tocsik Márta járandóságának megállapítása. Ismert: Tocsik Mártának 1995-96 ban végzett munkájáért – az ügyvédnő jutalék fejében alkudta le a privatizációs bevételekből a helyi önkormányzatokat illető összeg egy részét – az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. akkor 804 millió forintos sikerdíjat szavazott meg és utalt át. A később induló eljárásban ezt jó erkölcsbe ütközőnek és így semmisnek nyilvánította ezt a bíróság. Több mint egy évtizeddel később sem derült azonban még ki, mennyi is jár Tocsiknak: jelenleg ott tart az ügy, hogy az igazságügyi szakértő 420 millió forintos javaslatával szemben az ügyészség mindössze 3 millió forintot utalna át.

A párhuzamosan lefolytatott büntetőügyben – bár korábban több éves börtönbüntetés is fenyegette – Tocsikot mindössze okirat-hamisításért ítélték pénzbüntetésre, társait felmentették.

A párhuzamosan lefolytatott büntetőügyben – bár korábban több éves börtönbüntetés is fenyegette – Tocsikot mindössze okirat-hamisításért ítélték pénzbüntetésre, társait felmentették. „Annak örülök, hogy vége van” – interjú a főnyomozóval – Mit szól az ítélethez? Megfordult-e a fejében, hogy másképp is végződhet az ügy?

– Sokan azt várják, hogy boldog legyek, de nehéz ezt mondani három éves meghurcoltatás után. Így leginkább annak örülök, hogy vége van az egésznek. Szomorú, hogy 15 év munkáját nullázták le, mint ahogy az is szomorú, hogy az ügyészség kénye-kedve szerint járhat el.

– Mihez kezd ezután?

– Civilként, szakértőként szeretnék dolgozni, kamatoztatni, amit eddig tanultam. Később ügyvédként folytatnám a munkám.

– Gondolkozott-e azon, hogy kártérítést, jogorvoslatot követel?

– Nem lehetetlen, bár korai még erről beszélni; majd az ügyvédemmel végiggondoljuk, milyen lehetőségeink vannak. De bárhogyan is lesz, a szakmában töltött 15 évemet semmilyen kártérítés nem adhatja vissza. Még nem tudja, vissza megy-e rendőrnek – fotó: Kallus György -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!