2007.04.14. 06:00
Engem büntetnek meg a könyvelő miatt?
Olvasónkra az adóhatóság tetemes pénzbüntetést rótt ki, mert hiba volt az adóbevallásában. Az úr szerint a könyvelő tévedett. Kérdezi: ilyenkor kinek kell állnia a büntetést?
Amikor egy szakembert megbízunk cégünk ügyeinek könyvelésével, célszerű a Polgári Törvénykönyv szerint szerződést készítenünk vele. Ez szabályozza a felelősségvállalás kérdését.
Ha nincs szerződésünk a könyvelővel, akkor a megoldás kettőnk viszonyától függ – mondja ügyvéd szakértőnk. Ez meglehetősen szubjektív. Hiszen amennyiben könyvelőnk nem vállalja a felelősséget, a büntetést nekünk kell kifizetnünk.
A szerződés lehet szóbeli és írásbeli. A szóbeliről bizonyítanunk kell, hogy megköttetett. Ezt tanúkkal tehetjük, akik által legalább azt igazolhatjuk, hogy a könyvelést valóban a megnevezett könyvelő végezte.
Ha írásbeli szerződésünk van, amelyben a felelősségvállalást a Polgári Törvénykönyv szerint rögzítettük, akkor azt kell bizonyítanunk, hogy a bevallást a könyvelő rontotta el. Ez általában kiderül magából a hibából. Ha például késedelem miatt bírságoltak meg minket, azt kell igazolnunk, hogy számláinkat időben adtuk le. Ha a bevallás rossz, az bizonyítandó, hogy az adatokat helyesen adtuk meg.
Akkor se szaladjunk rögtön bíróságra, ha vitapartnerünkkel nem tudunk azonnal zöld ágra vergődni. Próbáljuk meg közvetítő útján, békéltetéssel rendezni a problémát – tanácsolja az ügyvéd. Kérjük jogi szakember segítségét.
Kiderülhet, hogy a tévedés mindkettőnk hibája. Ilyenkor abban állapodhatunk meg, ki milyen arányban viselje a felelősséget. Mint minden munkakapcsolatnak, a sikeres együttműködés alapja a bizalom. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy könyvelőnk jól dolgozik, válasszunk helyette másikat.