2007.04.29. 07:02
Ahonnan negyvenévenként jön lap
Hamarosan eredménnyel kecsegtethetnek a földön kívüli élet utáni kutatások. Az első helyszín megvan: földszerű bolygót azonosítottak húsz fényévnyire.
[caption id="" align="alignleft" width="260"] A bolygó a 20,5 fényévnyire lévő Gliese 518 jelű csillag körül kering
[/caption]Tizenöt éve, az első Naprendszerünkön kívüli bolygó felfedezése óta várták a csillagászok ezt a pillanatot. Végül Stéphane Udry és Michel Mayor csillagásznak, az Európai Déli Obszervatórium (ESO) munkatársainak sikerült azonosítani az első olyan planétát, amely nem csak méretében és összetételében emlékeztet a Földre, hanem vele egyidős is; ezenkívül olyan távolságra kering csillaga körül, amely ideálissá teszi felszínét az élet kialakulásához. "Számításaink szerint a felszín hőmérséklete 0 és plusz 40 Celsius-fok között van, ami lehetővé teszi, hogy folyékony víz legyen a bolygó felszínén" - nyilatkozta Stéphane Udry. A ESO csoportja azt nem tudta megállapítani, hogy tényleg van-e víz az exo-, vagyis a Naprendszeren kívüli bolygón. A tudományos modellkísérletek alapján a csillagászok azt mondják, a bolygó felszíne vagy sziklás, vagy óceánok találhatók rajta.
A most felfedezett bolygó átmérője a földi másfélszerese, tömege ötször akkora. A bolygó a Gliese 518 jel"u csillag körül kering, mely a Libra (Mérleg) csillagképben, a Földtől 20,5 fényévre található égitest. Ezzel egyike a hozzánk legközelebbi 100 csillagnak, vagyis kozmikus értelemben itt van a szomszédban. Ez a szomszédság persze csak csillagászati léptékkel számít közvetlennek: "egy üzenetváltás minimálisan negyven évet venne igénybe, a technológia mai szintjén még a leggyorsabb űrszonda is csak ötvenezer év alatt érne a bolygó közelébe" - mondta lapunk kérdésére Sárneczky Krisztián, a Magyar Csillagászati Egyesület titkára. "Valamilyen forradalmi újításra lenne szükség ahhoz, hogy egy űrszondát küldhessünk belátható időn belül a Gliese 518 rendszerébe"- vélekedett.
Ennek ellenére a csillagászok lázba jöttek a felfedezés hírére. "Az elmúlt évtizedben több mint 200 naprendszeren kívüli bolygót fedeztünk fel, de ez az első, amelyik hordozhat életet" - közölte a csillagász. Sárneczky Krisztián szerint a hamarosan elkészülő Kepler és Corot űrteleszkóppal még több földszerű bolygóra lelhetnek. "Ha sikerülne a bolygóról felvételt készíteni, akkor megállapíthatnánk a színképét, ebből pedig következtethetnénk arra is, van-e rajta élet" - mondta a csillagász. Hasonlóképpen vélekednek a NASA szakemberei is. Az űrügynökség kutatói szerint húsz éven belül rábukkanhatunk a földön kívüli élet első nyomaira. "Korszakalkotó felfedezés lenne, amelynek következményei beláthatatlanok" - vélekedik Sárnecky Krisztián. "Társadalmunk alapjaiban rendülne meg. Sokakban bizonyára félelmet keltene, de reményt is ébresztene, hogy nem vagyunk egyedül."