Hírek

2007.01.13. 17:55

Veszélyben az orvosképzés?

A megszorító intézkedéseket látva már az Európai Unió is aggódik a leendő magyar gyógyítókért

Bánky Bea

Brüsszeli képviselők is felkapták fejüket a hírre, hogy a Semmelweis Egyetem (SE) ágyszámcsökkenése magával húzza az orvosképzés színvonalát is. A 26 klinikából álló intézmény kiemelt szerepe ellenére kénytelen aktív ágyainak csaknem harmadától megválni, és ez lehetetlen helyzetbe hozná az általános orvosképzést is.

„Elfogadhatatlannak tartom, hogy az egészségügyi reformnak a világszerte elismert magyar orvosképzés áldozatául essen” – mondta Kósáné Kovács Magda, az Európai Parlament szocialista képviselője.
Brüsszel aggodalma érthető, ha tudjuk: Európában orvoshiány van, és a SE-en képzik a hazai leendő orvosok jó részét – ráadásul a magyar gyógyítók mellett jelenleg 1500 külföldi fizetős diák is itt tanulja ki a szakma csínját-bínját. A képzés komoly bevételt is hoz: a külföldiek tandíjaiból évente hárommilliárd forintot.

„A tervezett csökkentés a színvonalas orvosképzés halálát jelentené Magyarországon” – állítja az orvosegyetem rektora, Tulassay Tivadar. „A reformelképzelések szerint a gyakorlati oktatás a jövőben közkórházakban is megtörténhetne. A külföldieket azonban nem küldhetjük egyetemen kívüli intézményekbe gyakorlatra, mert akkor szerződést szegünk – jelentette ki Tulassay – ha pedig a magyarokat helyezzük oda, azzal saját állampolgáraink képzésének színvonalát rontjuk le méltánytalanul”.

Dr. Karádi István, a Semmelweis Egyetem dékánja szerint is „komoly nemzetközi visszhangot keltene, ha a külföldi diákok képzése csorbulna”. A professzor még megsaccolni sem akarta, hány oktatótól kellene megválnia az egyetemnek, viszont úgy nyilatkozott: „foggal-körömmel ragaszkodom minden egyes orvosomhoz. Egyszerűen pótolhatatlanok”.
„Ha az uniós országok – köztük Magyarország – betartaná az ügyeleti időre vonatkozó direktívákat, és az orvosok valóban csak 48 órát dolgoznának hetente, azonnal kiderülne, hogy többezer orvos hiányzik a rendszerből” – tette hozzá a rektor.

A minisztérium ugyanakkor nem látja nagy tragédiának, ha egyes szakmákban a kórházi orvosok elveszítik állásukat és belgyógyászaton, sebészeten, vagy gyermekgyógyászati osztályon már nem is tudnak elhelyezkedni, mivel mindenhol leépítés lesz. A hivatalos álláspont szerint átképzik őket. A rektor ugyanakkor tudni véli, hogy „nincsenek átképzési programjaik, ahogy pénz sincs, nem beszélve az akarat hiányáról: aki 20 éve gyermekszemész, nem szeretne kórboncnok lenni”.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!