2007.01.10. 17:58
Vége a háziorvosok türelmének?
A háziorvosok tömegével bontanak majd szerződést az önkormányzatokkal, így lényegében „nem lesz Magyarországon alapellátás – jósolja az orvoskamara elnöke, aki szerint kitört a balhé a háziorvosi rendelőkben.
„Megdögleszti” az alapellátást a kormány, holott programjában éppenséggel a háziorvosi rendelők fejlesztését ígérte – hangoztatta tegnap Éger István. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke szerint az egészségügyi reform sikerének kulcsa, a négyszintű ellátórendszer megvalósulása is több beteget és nagyobb felelősséget helyezne a háziorvosok nyakába, hiszen ők alkotnák a bázisát a szisztémának. A beteg először háziorvosát keresné fel panaszával és nem terhelné apróbb problémáival a kórházak ügyeletes orvosait. Ha a háziorvos nem tud pontos diagnózist felállítani, akkor utalhatja szakrendelőbe vagy kórházba páciensét.
A lépcsőzetesen felépülő rendszer beépített eszközei miatt – például a kórházi ügyelet indokolatlan igénybevétele miatt 1000 forintot kellene fizetnünk – vélhetően többen tolonganak majd a hétezer praktizáló háziorvos rendelőjében. A MOK elnöke szerint viszont közel sem marad ennyi háziorvos, sőt, gyakorlatilag „nem lesz Magyarországon érdemi alapellátás, ha nem tér észhez az egészségügyi minisztérium és a kormány”. Kilátásba helyezte, hogy az orvosok végső soron akár szerződést is bonthatnak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP).
Leginkább az vágta ki a biztosítékot a háziorvosoknál, hogy Éger szerint a praxisok finanszírozását jelentős mértékben, „teljesen váratlanul” csökkentették. A „kerek négy esztendeje egyhelyben toporgó” összegeket átlagosan 10 százalékkal mérsékelték, valamint visszavonták az eszközhasználati díjátalány kifizetését. Ebből fedezték eddig az orvosok műszereik felújítását vagy új eszközök vásárlását.
A kamara szerint a kifizetések visszafogásával ellehetetlenítik azokat az orvosokat, akik az önkormányzatokkal szerződésben megállapodtak azokról a minimális feltételekről, amelyeket rendelőikben biztosítaniuk kell. A minisztérium szerint a vizitdíjból kitelik majd a háziorvosi rendelők és az eszközpark korszerűsítése. Éger azonban úgy véli, hogy olyan sokan kapnak mentességet a díjfizetés alól, hogy a 300 forintokból nem gyűlik össze jelentősebb összeg. A 18 éven aluliaknak továbbra is ingyenes marad az egészségügyi ellátás, így elképzelésük sincs, hogy a gyermekorvosokat hogyan fogják kompenzálni.
A vizitdíj beszedésének gyakorlati megvalósításának technikai részleti továbbra sem tisztázottak. Ari Lajos miniszteri megbízott közölte: „az egészségügyi jogalkotás jelenleg a potyautasok kiszűrésére irányul, ugyanakkor senki nem halhat meg amiatt, mert nem fizet járulékot, így a sürgősségi ellátást mindenképpen biztosítani kell. Ha nem sürgősségi ellátásra jelentkezik a beteg, akkor a pénztárba befizeti a 300 forintot, megkapja a nyugtát, majd megkapja az ellátást” – mondta Ari Lajos. Az orvosok ezzel nem foglalkoznak majd, így a betegeknek saját maguknak kell könyvelniük, hányszor mentek el orvoshoz.
A háziorvosoknak azonban így is megszaporodtak adminisztratív terheik, mivel a betegeknek többet kell várakozniuk a rendelők folyosóin. Előfordulhat az is, hogy a gyógyszerfelírás szigorítása miatt a pácienseknek többször kell kopogtatniuk a rendelők ajtaján. Az orvosokat ugyanis kötelezik, hogy az olcsóbb gyógyszert ajánlják fel betegeiknek, de előfordul, hogy a gyógyszerválasztó számítógépes program olyan készítményt ajánl fel, amely nemhogy nincs készleten a patikában, de a gyógyszerészek nem is hallottak a medicináról, sőt, és a nagykereskedés sem tart belőle raktáron.
Az MSZP puhítgatja a kórházreformot?
Beadta felmondását a kórháztörvény kidolgozója Kuntár Ágnes Molnár Lajos egészségügyi miniszter tanácsadója döntését azzal indokolta, hogy a szocialista képviselők megpróbálják politikai alapon szétbombázni a szakmai javaslatot újabb és újabb ágyszámok kicsikarásával. Kuntár ugyanis nem ért egyet azzal, hogy szocialista nyomásra kedvezzenek a kis kórházaknak, mivel így több helyre „szóródnak szét” a több ezerrel csökkentett számú kórházi ágyak.
Gyurcsány Ferenc kormányfő a szocialisták és a szabad demokraták közötti vitában az Egészségügyi Minisztérium javaslata mellett voksolt. Így a nyilvánosságra hozott kórházlista a szaktárca eredeti javaslatát tartalmazza.