2007.01.31. 17:15
Új párt a jobboldalon heteken belül
Új jobboldali pártot hoz létre heteken belül Gorka Sebestyén, mert szerinte Orbán Viktor és a Fidesz láthatóan csődöt mondott. A Fidesz vezetői egyelőre hallgatnak.
[caption id="" align="alignleft" width="260"] Gorka Sebestyén szerint kizárt, hogy Orbán Viktor két elbukott választás után újra nyerjen
[/caption]„Heteken belül megalapítják jobboldali pártunkat, mely a Fidesszel szemben kíván alternatívát felmutatni” – közölte kedd este a Klubrádióban Gorka Sebestyén. A Fejlődő Demokrácia és Nemzetközi Biztonsági Intézet igazgatója szerint ugyanis a Fidesz csődöt mondott, és kizárt, hogy Orbán Viktor két elbukott választás után egy országgyűlési választ még meg tudna nyerni. Az eddig főként terror-szakértőként ismert Gorka Sebestyén a műsorban hozzátette, hogy nem fideszes, de meghatározó jobboldali értelmiségiek keresték meg, akik viszont nem voltak kormány közelben az elmúlt 16 évben. „Korai volna elárulni, hogy konkrétan kik voltak a kezdeményezők, de a céljuk egyértelmű: a jobboldali szavazókat nem lehet cserben hagyni, ezért egy új pártot kell létrehozni.
Gorka Sebestyén, aki 2002-ben a Medgyessy Péter kormányfő múltját vizsgáló bizottság egyik szakértője volt, úgy tudja, hogy mások is készülődnek hasonló kezdeményezésekre a jobboldalon. Bizalmas, a Fidesz „legmagasabb szintjéről” származó információkra hivatkozva elmondta, hogy legalább három, egymással szemben álló érdekcsoport van a legnagyobb jobboldali párton belül. A legerősebb természetesen az Orbán Viktor pártelnököt támogató Simicska Lajos volt APEH-elnök és gazdasági köre. Gorka szerint valós lehet a Magyar Nemzet Schmidt Máriát, a Terror Háza múzeum történész főigazgatóját Orbán-ellenes szervezkedéssel megvádoló és pártalapítással hírbehozó, néhány hete álnéven megjelenő cikke. A fantomnak bizonyuló Horváth Zsolt publicisztikáját annyiban egészítette ki, hogy Schmidt Mária vonalához tartozik Stumpf István – az Orbán-kormány egykori kancelláriaminisztere és a Századvég Alapítvány elnöke –, akik minden bizonnyal feltérképezték a belpolitikai helyzetet.
A biztonságpolitikai szakértő szerint a leggyengébb erőcsoportot Pokorni Zoltán, a nagypolitikából kivonult alelnök és Budapest XII. kerületének polgármestere fémjelzi. „A pártunkba bárki jelentkezhet, aki nem ért egyet azzal, hogy csak egy párt van a jobb oldalon, aki nem kompromittálódott az elmúlt 20 évben, és azonos jövőképet lát a kezdeményezőkkel. Hamarosan berobbanunk a közéletbe” – szögezte le Gorka Sebestyén, aki ősszel függetlenként szállt harcba Piliscsaba polgármesteri székéért, de csalatkoznia kellett.
A Fidesz nem kívánt reagálni az elhangzottakra. Lapunk belső forrásokból úgy értesült, a legnagyobb ellenzéki pártban nem számolnak potenciális ellenfélként Gorka pártjával. „A kezdeményezés mindössze arra világít rá, hogy egyre több feszültség halmozódik fel a párton belüli törésvonalak mentén” – fogalmazott egyik forrásunk. A Németországban tartózkodó terrorszakértől lapunk nem tudta elérni.
„Bár tíz ember tényleg alakíthat pártot, bő két évvel az Európai Parlamenti választások előtt nincs igazán realitása új formáció létrehozásának” – mondta Kiszelly Zoltán. A politológus szerint valóságmagvak – a felvázolt erőcentrumok – köré épített dezinformációról lehet szó. Hozzátette, hogy a bejelentés hátterében inkább az a motiváció állhat, miszerint a Fidesz májusi tisztújító kongresszusa előtt minél többen igyekeznek megmutatni magukat. Ennek azonban meglehet az a hátulütője, hogy könnyen kiderülhet: valójában nem érnek semmit. Kiszelly Zoltán ugyanakkor a Fidesz kebelén belül mozgolódó kisgazdákra hívta fel a figyelmet, akik Torgyán József egykori bizalmasának tekinthető Turi-Kovács Béla vezetésével áprilisban igyekeznek önálló párttá alakulni Kisgazda Polgári Egyesület néven. Az öt kisgazda országgyűlési képviselő, akik tagjai a Fidesznek, azonban várhatóan kettős tagsággal fognak majd rendelkezni.
Gorka nemzetbiztonsági kockázatot jelentett
Gorka Sebestyén Nagy-Britaniában született, de Magyarországon élő biztonsági szakértő. Ismertté a 2001. szeptember 11-i amerikai merényletek után vált, amikor számos elemző tévéműsorban feltűnt. Egy évvel később már a Medgyessy Péter volt kormányfőhöz kapcsolódó D209-es ügyet vizsgáló testületnél kamatoztatta tudását. A Nemzetbiztonsági Hivatal által végzett C típusú átvilágításon megbukott, mert 1990 és 1992 között tagja volt a brit hadsereg terrorelhárító századának. A most októberi budapesti események után pedig nyugati segítséget sürgetett.